REKLAMAA1-DPD—01-08—-31-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 grudnia 2019, 14:01 komentarzy 1

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Lekcja w okularach VR

  Lekcja w okularach VR (Urząd Dzielnicy Ursynów)

  Z goglami na oczach, na obrotowym krześle, ale trzymając koleżankę za rękę – tak uczniowie Szkoły Podstawowej nr 322 ruszyli na pierwszą wyprawę do wirtualnej rzeczywistości. Wykorzystanie okularów VR w nauce bezpiecznego poruszania po internecie to najnowszy pomysł dzielnicy.

  Jak najłatwiej dotrzeć do najmłodszego pokolenia? Mówiąc ich językiem – językiem nowych technologii. Dlatego w projekcie ,,(Nie)bezpiecznie wokół nas" wykorzystano okulary VR, które przeniosły ursynowskich uczniów do wirtualnej rzeczywistości.

  Jeśli pomysł się sprawdzi i znajdą się środki, wirtualne lekcje mogą na stałe wpisać się w plan lekcji szkół w naszej dzielnicy. Na razie projekt jest w fazie testów.

  Wirtualny świat

  Ten nowatorski w szkolnictwie pomysł ma swoje korzenie w latach 90., wykorzystywano wówczas specjalne hełmy o podobnym działaniu. Gogle VR działają w oparciu o dwa ekrany lub jeden podzielony na dwie części. Co w tym wyjątkowego? To, że ekrany - dzięki lekkiemu przesunięciu względem siebie - i zakrzywione soczewki „oszukują” nasz mózg. Dzięki nim obrazy odbierane są jako trójwymiarowe.

  Jednak prawdziwa zabawa zaczyna się wtedy, kiedy w ruch idą nowoczesne czujniki - np. żyroskopy czy akcelerometry. Sprawiają one, że użytkownik ma wrażenie, że może poruszać się po wirtualnej rzeczywistości, jak po tej realnej.

  Gogle w szkole

  W ostatnich dniach uczniowie SP 322 przy Dembowskiego uczestniczyli w lekcji o bezpieczeństwie w interencie, prowadzonej właśnie z wykorzystaniem okularów VR. Dzięki wirtualnej rzeczywistości uczniowie klas 3, 4 i 5 poznawali zagrożenia płynące z lekkomyślnych zachowań w sieci. Uczyli się, jak ustrzec się przed porwaniem czy oszustwem ze strony osób nieznajomych, podających się za bliskich.

  Cała klasa założyła gogle i rozsiadła się na obrotowych krzesłach będących niezbędnym elementem pokazu – dzięki nim uczniowie mogli „poruszać” w dowolnym kierunku śledząc losy bohaterów filmu edukacyjnego.

  Wirtualna lekcja trwała 45 minut i składała się z projekcji filmików, które były przeplatane rozmową o bezpieczeństwie w sieci. Dzieci były zachwycone, choć w nowej rzeczywistości, bezpieczniej było trzymać koleżankę za rękę.

  - Testujemy projekt w sześciu szkołach, na razie przewidzianych mamy 6 dni lekcyjnych. W przyszłym roku w zależności od tego jaki będzie odbiór – a już po pierwszej lekcji widzieliśmy, że pomysł bardzo się podoba - chcielibyśmy go kontynuować. Pozostaje tylko kwestia znalezienia środków – mówi zastępca burmistrza Jakub Berent, który brał udział w pokazowej lekcji.

  Projekt dzielnicy ,,(Nie)bezpiecznie wokół nas" realizowany jest testowo w sześciu ursynowskich szkołach podstawowych: 96, 319, 322, 323, 340 i 343. Tam uczniowie klas 32 klas, wskazanych przez dyrektorów szkół, mogą spodziewać się w najbliższym czasie wyprawy do wirtualnej rzeczywistości.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

  • 11
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ghost 1 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Dzieci się teraz Mikołaja boją, a VR nie będą się bać? Ciekawe... A jeśli nie będą, to coś chyba poszło nie tak...

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.315 sekundy
  REKLAMAA2-NZOZ-Triclinium—01-08—-31-08-2020