REKLAMAURZAD-31-01--09-02
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 października 2022, 16:00 komentarzy 8

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (pixabay.com)

  Sezon na grzybobranie trwa. Ruszył nawet w Lesie Kabackim, w którym nie wolno zbierać grzybów. Za złamanie zakazu grozi 500 złotych mandatu.

  Las Kabacki, choć jest zwykłym lasem, to ma status rezerwatu przyrody. Podkreśla to nawet oficjalna nazwa: Rezerwat Przyrody Las Kabaki im. Stefana Starzyńskiego. Z planu ochrony, który obowiązuje od 2016 roku wynika, że nie wolno tam zbierać grzybów, ani innych owoców runa leśnego. Tymczasem, jak informują nasi czytelnicy, zakaz ten jest codziennie łamany.

  - Codziennie jestem w Lesie Kabackim i codziennie widzę wiele osób zbierających grzyby. Rozgrzebują ściółkę kijami, kopią grzyby niejadalne. Puszczają psy bez smyczy. Podjeżdżają samochodami nawet pod polanę biwakową - mówi nam pani Weronika, mieszkanka Ursynowa.

  Co gorsze, nie widać reakcji odpowiednich służb - ani Lasów Miejskich, które administrują Lasem Kabackim, ani Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która uchwaliła plan ochronny dla ursynowskiego rezerwatu.

  - Lasy Miejskie nawet zachęcają, bo np. zajęcia prowadzone przez ich dział edukacji - nawet te z leśnikami -  polegają na bieganiu po rezerwacie i budowaniu szałasów - alarmuje pani Weronika.

  Pracownicy Lasów Miejskich nie są w stanie upilnować przestrzegania przepisów o rezerwacie, zresztą nie taka jest ich rola. Podobnie jak w przypadku łamania zakazu spacerów z psami po rezerwacie za patrolowanie lasu odpowiada policja oraz straż miejska. Służby te jednak nie dysponują odpowiednią liczbą patroli. I tak proceder trwa w najlepsze.

  Do grzybiarzy i właścicieli psów można tylko apelować. Można też przypominać, że za zbieranie grzybów czy puszczenie psa bez smyczy, a nawet wejście z nim do rezerwatu kabackiego grozi mandat - 500 złotych.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 31

  • 9
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 7
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Borsuk Jaś 8 3 miesiące temu

   pozwólmy ludziom zbierać grzyby w lesie kabackim, my ich nie jemy - podpisano Zwierzęta

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rumcajs 7 3 miesiące temuocena: 13% 

   Może i z instytucjonalnego nadania ten obszar jest i Rezerwatem. Dla mnie to zwyczajny Park. Raczej logika przemawia. Urzędnik tak, czy inny może sobie tworzyć tu nawet Puszczę, czy Dżunglę.. Papier przyjmie wszystko. Tam jest tak ogromna liczba ludzi w pogodne dni, że w niektórych miejscach przejść nie można. Przy okazji spora część z psami. A oni grzybów się czepiają.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~malgosia1973 6 3 miesiące temu

   Znaczna część Tatr jest w Polsce objęta ochroną w postaci parku narodowego. Tam jest tak ogromna liczba ludzi w pogodne dni, że w niektórych miejscach przejść nie można. Papier przyjmie wszystko. Nie udawajmy, że tam jest park narodowy. To zwyczajne górki do zadeptania i zaśmiecenia.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 5 3 miesiące temuocena: 26% 

   "- Codziennie jestem w Lesie Kabackim i codziennie widzę wiele osób zbierających grzyby. Rozgrzebują ściółkę kijami, kopią grzyby niejadalne. Puszczają psy bez smyczy. Podjeżdżają samochodami nawet pod polanę biwakową - mówi nam pani Weronika, mieszkanka Ursynowa." To 3 różne sprawy Redaktorze i nie należy stawiać znaku równości. Za samochody mandat, za psy bez kontroli właściciela również. A grzyby? Bez przesady.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 25 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 4 3 miesiące temuocena: 14% 

   Panibweronika najwyraźniej ma mentalność typowej baby z okna, której wszystko przeszkadza. Takie osoby zwykło się nazywać "mendamu społecznymi"- nic dla siebie z tego powodu nie mają, a innym życie zatruwają.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 3 3 miesiące temuocena: 85% 

   za pare lat lasu nie będzie. Nikt tam porządku nie pilnuje mimo że ewidentnie trzeba.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aster 2 3 miesiące temuocena: 67% 

   a to co sie stanie z lasem za pare lat, że zniknie?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 10 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 1 3 miesiące temuocena: 0% 

   Zabudują deweloperzy, po tym jak ludzie przestaną tam przychodzić, bo jakiejś babie odpala się dosłownie "pies ogrodnika" a w tym przypadku leśnika, więc będzie "szok i niedowierzanie- ludzie olewają ten wspaniały rezer.. LAS!?"...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4745 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023