REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (Astrogastronomia)

  Licealiści budujący po lekcjach satelitę? Na tym właśnie polega konkurs CanSat, czyli międzynarodowy projekt organizowany już po raz trzeci w Polsce przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO Polska. Bierze w nim udział Drużyna Astrogastronomia, czyli zespół sześciu ambitnych nastolatków z Ursynowa, uczących się w renomowanych warszawskich liceach.

  Razem postanowili stworzyć w ramach konkursu urządzenie, którego celem jest zbadanie czy czynniki atmosferyczne oraz zawartość poszczególnych pierwiastków w glebie pozwalają na życie i rozwój roślin na innych planetach. Pierwsze sukcesy mają już za sobą, bowiem ich praca została pozytywnie oceniona przez jury konkursu - i zostali zakwalifikowani do kolejnego etapu.

  Celem konkursu jest budowa minisatelity wielkości puszki po napoju, który umożliwi zespołowi przeprowadzenie badań naukowych.

  - Chcemy, by nasz projekt jak najbardziej przypominał symulację misji kosmicznej na mniejszą skalę. Za przykładową roślinę żywieniową posłużył nam najzwyklejszy ziemniak - między innymi ze względu na jego niskie wymagania klimatyczno-glebowe i bogactwo w witaminy, mikroelementy oraz błonnik. Stąd też wywodzi się nazwa naszej drużyny – "Astrogastronomia", ponieważ szukamy sposobu zaopatrywania człowieka w pożywienie na innej planecie - mówią Olaf Świąć, Ania Kosycarz, Maja Rowecka, Bartek Wójtowicz, Hubert Ragan oraz Zuzia Gołąbiecka - członkowie zespołu.

  CanSat drużyny Astrogastronomia ma za zadanie przebadanie próbki gleby pod kątem obecności azotu, fosforu oraz potasu – makroelementów stymulujących wzrost wielu roślin, w tym właśnie ziemniaka. Mimo że projekt może wydawać się błahy, to zdobyte w czasie jego realizacji doświadczenie, nauka organizacji, współpracy a przede wszystkim możliwość kontaktu z ludźmi o niezwykłej pasji i dorobku w dziedzinie technologii kosmicznej są dla młodych ursynowskich konstruktorów inspiracją do podejmowania kolejnych wyzwań. 

  Trzymamy kciuki za sukces ursynowskiej drużyny, która pomyślnie przeszła pierwsze etapy konkursu i życzymy powodzenia w finale, który odbędzie się w kwietniu. Kto wie, może są wśród nich przyszli naukowcy, których badania umożliwią kiedyś ludzkości wyprawę na podbój kosmosu!

  Poczynania młodych naukowców możecie śledzić na Facebooku na profilu Astrogastronomia CanSat.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

  • 8
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3115 sekundy
  REKLAMAA2-AUCHAN-02-07----31-12-2020---DODATKOWO