REKLAMAA1-PizzaSANGIOVANNI-01-03----31-03-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 marca 2020, 07:26 komentarzy 27

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Ostatnie dni pokazały, że konieczne było wprowadzanie kolejnych ograniczeń w kontaktach międzyludzkich, aby zwolnić tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jeszcze kilka dni temu, pomimo wielu ostrzeżeń, również ursynowskie place zabaw, parki czy Las Kabacki były pełne ludzi, zwłaszcza modych. I to oni najczęściej byli krytykowani za lekceważenie epidemii i narażanie osób starszych. Te jednak - jak pisze nasza czytelniczka - też nie są bez winy i często za nic mają środki ostrożności. Publikujemy list w całości i zachęcamy do komentowania.

  Dużo jest narzekań na postawę młodych ludzi, dla których koronawirus jest mało groźny i przez to mają w nosie wszystkie przestrogi. Co chwilę czytam apele, żeby siedzieli "na tyłku" w domu, bo przez głupotę mogą zabić swoją ukochaną babcię lub dziadka...

  W ciągu ostatnich kilku dni nie spotkałam jednak na Imielinie, gdzie mieszkam, rozwydrzonych młodych, za to miałam wątpliwą przyjemność przekonać się jak starsi zachowują się w czasie epidemii. Nie chcę generalizować, ale to, co zobaczyłam nie napawa optymizmem. Starsi też lekceważą koronawirusa!

  "Stanął za plecami, dogadywał"

  Kilka dni temu wybrałam się do jednego z supermarketów. Ustawiłam się kolejce na zewnątrz w bezpiecznej odległości od innych. Wszyscy, czyli młodzi i w średnim wieku stali karnie, co kilka metrów. Przyszedł starszy pan, dobrze po sześćdziesiątce i stanął mi zaraz za plecami. Sapał, chrząkał, pokasływał, rozsiewając wokół zapach wcześniej zjedzonego czosnku.

  Grzecznie zwróciłam uwagę, żeby się odsunął. Na co usłyszałam, że jestem "głupią panikarą" i będzie stał gdzie mu się podoba. Odeszłam na bok, a on za mną. Miał niezłą zabawę, rechotał i dogadywał mi, po czym podszedł do innej kobiety, robiąc to samo. Ta, niewiele myśląc, wyjęła telefon i powiedziała, że jeśli się zaraz nie uspokoi zadzwoni na policję. Poskutkowało.

  Drugi przykład z ulicy Cynamonowej. Przed każdym sklepikiem na dworze kilkuosobowe kolejki: po pieczywo, wędlinę czy do apteki. Przed Tesco pusto. Myślę więc, że tam zapewne nikogo nie ma i zrobię szybkie zakupy. Jakież było moje zdumienie, gdy po otwarciu drzwi zobaczyłam tłumek starszych pań stojących jedna za drugą w kolejce do kasy oraz kilka innych wybierających owoce z tej samej skrzynki. Czy one nie wiedzą, że trzeba uważać? Czy nie zależy im na zdrowiu? Odeszła mi ochota na zakupy.

  To nie jest wyjątkowy i odosobniony przypadek. Podobną sytuację zaobserwowałam ostatnio w Biedronce, gdzie starsze panie rzuciły się na brokuły w promocji. Nie zważając na zachowanie odpowiedniej odległości. Z kolei starszy pan próbował dopytywać o coś pracowników sklepu, bardzo przybliżając się do nich, mimo zwracanej uwagi, że tak nie można. 

  Epidemia nie wyleczyła też starszych ludzi z przebierania w bułkach i obmacywaniu każdej z nich bez rękawiczek. Też to widziałam, bo są takie miejsca, gdzie jeszcze pieczywo jest luzem.

  Pomóżcie seniorom!

  Tyle jest krzyku, że młodzi siedzą w Lesie Kabackim, ale założę się, że gdyby nie było ograniczeń, to starsi w tym czasie siedzieliby być może w kościele. Jak widać wielu nie rozumie, że ta "nowa grypa" może być ich ostatnią w życiu. Chcę zaapelować na Haloursynow.pl do ursynowian. Pomóżcie swoim seniorom czy starszym sąsiadom zrobić zakupy, niech lepiej zostaną w domach. Ale też przemówcie im do rozsądku! Oni wciąż są pełni ufności do ludzi, chcą mieć z nimi kontakt. Ceną za to może być zarażenie innych bądź przyniesienie zarazy do domu.

  Paulina

  (imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

  *******************************************
  Zamieszczony tekst jest osobistą opinią autora. Śródtytuły pochodzą od redakcji. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za powyższe stwierdzenia. W dziale "Opinie" lub "List czytelnika" publikujemy stanowiska mieszkańców i instytucji, które wnoszą cenne uwagi do debaty na dany temat. Zachęcamy do komentowania i nadsyłania własnych opinii: redakcja@haloursynow.pl.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 40

  • 12
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 19
   BRAK SŁÓW

  27Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~KoronaZiomek 27 2 dni temuocena: 15% 

   A ja uwielbiam koronawirusa. Grypa gorsza bo zabija. Ale dzbanki sie naogladaly mainstreamu i sie boja. Na rowerek siup, na kielbaske do powsina siup, piwko na kazoorce siup. Zapraszam, my sie wiruskow nie boimy bo mamy wystarczajaco oleju w glowce.

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KoronaZiomek 26 2 dni temuocena: 56% 

   Szkoda ze nie zabija bo przynajmniej ciemny lud co kupi wszystko, by padł

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mirek 25 2 dni temuocena: 50% 

   Dyrekcja sklepów powinna wydać odpowiednie zarządzenia i ochroniarze powinni pilnować odstępów. A jak ktoś się nie dostosuje, to wyprosić ze sklepów. A jak to nie zadziała, to Urząd Dzielnicy powinien się porozumieć ze Strażą Miejską i wysłać strażników przynajmniej do wielkich supermarketów do wspomagania ochroniarzy. I najważniejsze: powinno się nosić maski ochronne, żeby nie zarażać innych. Bo nikt nie wie czy jest zdrowy, skoro pierwsze objawy są po kilku dniach, albo choruję się bezobjawowo.

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 24 2 dni temuocena: 77% 

   jesli nakazuje sie nosić maski to trzeba te maski obywatelom dostarczyć. Ale skoro państwo z dykty nie ma masek nawet dla służby zdrowia to jak ma dostarczyc je obywatelom?. W korespondencjach z Chin moglismy uslyszeć, że tam jest obowiazek noszenia masek przy każdym wyjsciu z domu i każdy dostaje3 takie maseczki na tydzień. Czekam na swoje od wladz PL. I tyle w temacie.

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 10 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Noe 23 2 dni temuocena: 92% 

   Wpuszczanie ograniczonej ilości osób to u nas karykatura. Dzisiaj stałem w kolejce przed Lidlem. Przez ok. 10 minut nikt nie wszedł do środka. Nagle otworzyły się drzwi i zostali wpuszczeni do środka wszyscy oczekujący - że 20 osób. Spowodowało to oczywiście tłok w sklepie. Kilka minut później słyszałem jak obsługa nie mogła między sobą ustalić kto otworzył drzwi. Bo wchodzący klient zapytał się, czy można wejść. Gdyby drzwi były otwarte nonstop nie dochodziłoby do takiego zatłoczenia.

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 12 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KoronaZiomek 22 2 dni temuocena: 13% 

   Ojej Noe, to pewnie zrobiłeś w spodnie ze strachu. Idz lepiej dalej ogladac tvny i tvp

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 2 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Noe 21 2 dni temuocena: 73% 

   Koronaziomek to że masz problemy fizjologiczne to nie znaczy, że ja mam. Współczuję.

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 11 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~M 20 2 dni temuocena: 59% 

   Muszę się zgodzić. Sama mieszkam w okolicach niewielkiego bazarku. Ostatnio wybrałam się po zakupy mijając ten bazarek. Jak po ulicy szli młodzi to osłonięci. A najwięcej seniorów. Oczywiście nie każdy ma możliwość pomocy ze strony młodszych i muszą wyjść ale niech przestrzegają zaleceń. A moim oczom ukazał się widok kolejki złożonej z samych starszych osób, stojących bez zachowania żądnych odległości. W sklepach to samo, staram się żeby zachować tą odległość a starsze osoby nie patrzą na to. Tak jakby wszystkie apele do nich nie docierały. A potem będzie problem, bo choroba i powikłania. A jak pewien farmaceuta ostatnio w mediach określił takie zachowania "selekcja naturalna"

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KoronaZiomek 19 2 dni temuocena: 14% 

   I dobrze ze nie dociera, bo to sciema. A Ty wierzysz. Ogladaj dalej tvny i tvp i siedz na facebooczku. Ehh, przykro tylko ze nie masz rozumku

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 2 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Annie 18 2 dni temuocena: 67% 

   Może nie wszyscy seniorzy mają w swoim otoczeniu, rodzinie osoby skłonne pomóc w zrobieniu zakupów. Pragnę zwrócić Państwa uwagę na problem w posługiwaniu się nowoczesnymi aplikacjami przez osoby starsze. Nie wszyscy seniorzy mają smartfony czy komputery, więc jest to kolejna przeszkodą.

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pol 17 2 dni temuocena: 50% 

   Zacznij myśleć. Tu chodzi o ich stanie tuz za plecami, grzebanie wspólnie w jednej skrzynce z jedzeniem bez rękawiczek itp.a nie o samo wyjście.

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 8 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianka 16 2 dni temuocena: 80% 

   Kilka dni temu została uruchomiona aplikacja I HELP YOU, dzięki której osoba potrzebująca pomocy może skontaktować się z wolontariuszem. W aplikacji widać zakres czynności, które wolontariusz jest chętny wykonać. Aplikacja działa na terenie Warszawy, jest dostępna w wielu językach. Bardzo proszę o przekazywanie informacji dalej. Pomagajmy.

   Edytowany: wczoraj 09:56

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mdo 15 2 dni temuocena: 54% 

   Widzę, że szanowna redakcja znowu kreuje wrogów publicznych - zalecam chwilę refleksji nad potencjalnymi skutkami zanim opublikujecie jakieś "wypociny od Pauliny". Kiedyś byli rowerzyści, potem kierowcy, a teraz zaczyna się hejt na starszych ludzi. Macie wyjątkowy talent do antagonizowania ludzi - nawet w tak trudnej sytuacji jak teraz. Potem są jakieś chybione uogólnienia w komentarzach., które tylko potęgują wzajemną nieufność. Otóż ja nie widzę niczego niezwykłego - ci ludzie, jak już w ogóle się gdzieś pojawią, to zachowują dystans podobny do innych. A większość spacerowiczów czy przemieszczających się to są młodsze osoby. Zatem więcej odpowiedzialności za treści jakie udostępniacie!

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kronik 14 2 dni temuocena: 62% 

   Nie sądzę, żeby to były nawet prawdziwe listy :-)

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty44 13 2 dni temuocena: 100% 

   Ludzie w domach siedzą to i listy piszą. I bardzo dobrze - mamy czas, wykorzystajmy to. Sam się zastanawiam czy nie napisze.

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marian 12 2 dni temuocena: 75% 

   Większość spacerowiczów czy przemieszczających się to są STARSZE OSOBY. Przed chwilą wróciłem z Tesco na Cynamonowej na ulicy 100 emerytów, stoją w kolejkach do piekarni, apteki, Tesco i bazarku i ciągle przybywa. Kto odwazny może sprawdzić, zresztą czegoo tu się bać, tak naprawdę nikogo tam przecież niema......

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 11 2 dni temuocena: 100% 

   Przypomina mi to czasy PRL i "zwykłego przechodnia", który zapytany o zdanie miał zawsze słuszne poglądy.

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianka 10 2 dni temuocena: 80% 

   Sytuacja, w jakiej obecnie jesteśmy jest trudna dla wszystkich bez wyjątku, starszych i młodych. Proszę nie generalizować, ale za apelem Pani Pauliny pomóżmy nie tylko rodzinie, ale równiez sąsiadom czy przypadkowo spotkanym osobom. Czasem wystarczy spokojne wytłumaczenie, uświadomienie. Czasem inna forma pomocy. Na Kabatach nie spotkałam sie z taką sytuacją, było wręcz przeciwnie, gdzie starsza pani zwróciła uwagę młodej. Apeluję - nie narzekaj, tylko pomóż.

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marysia 9 2 dni temuocena: 84% 

   Akurat Pani ze zdjęcia idzie na zakupy, co widać (torba na kółkach). Ma do tego maseczkę, więc nie róbcie znowu paniki u ludzi. Pamiętajcie że nie na zakazu całkowitego wychodzenia z domu... można wychodzić do sklepów, na krótki spacer, do apteki czy z psem.

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lukasz436 8 2 dni temuocena: 50% 

   Najważniejsze że zwiększyła się ilość inspektorów sanitarnych... i to znacząco. Liczą, edukują...

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Aldik 7 2 dni temuocena: 59% 

   Wczoraj w Leclercu też miałam wrażemie, że trzy czwarte ludzi to emeryci, którzy nie zachowują żadnych odległości od innych, przebierają w koszach z ciuchami, zastanawiają się przed półkami co kupić i dyskutują z innymi.

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkaniec2 6 2 dni temuocena: 72% 

   Pani Paulino ( tak się pani podpisała) pomoc seniorom proszę zacząć od siebie

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ordy 5 2 dni temuocena: 55% 

   Wykończą siebie i pociągną za sobą niewinnych ludzi. Nic nie rozumieją. Im się wydaje, że skoro przeżyli już swoje życie to nie muszą się przejmować śmiercią. Tylko, że nie każdy stoi już nad grobem. Niektórzy mają dzieci i chcieliby też doczekać wnuków... Karać trzeba mandatami. Może jak posypią się kary finansowe to coś do nich dotrze...

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JM 4 2 dni temuocena: 50% 

   Tym bardziej, że później trzeba będzie płacić za leczenie tych, którzy zarazili się na własne życzenie. Sam test to 450 zł, a ile kosztuje praca ludzi, respiratory, maseczki ochronne....

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 8 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 3 2 dni temuocena: 57% 

   ~JM, nie przejmuj się tak bardzo....ich leczyc nie będą bo już wiele państw stosuje selekcje negatywną więc sadzę, że jeśli będą mieli do wyboru jurnego Ordę czy JM, i starszą pania to wygracie w przedbiegach. W dodatku wykorzystacie potem skladki tej starszej pani, ktora całe zycie odkladała na NFZ i ZUS a juz nie bedzie z nich korzystać. Tak że spoko, Orda, JM, ...dla was wystarczy i jeszcze na tym zyskacie...

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Unicorn 2 2 dni temuocena: 50% 

   Z okien widzę siłownię w parku im. JP2. Urządzenia są ogrodzone biało czerwonymi taśmami, zgodnie z zarządzeniami siłownia zamknięta. Tłoku nie ma, ale jednak co chwila ktoś ignoruje zakaz. W większości są to starsze lub mocno starsze osoby, które ćwiczą bez rękawiczek...

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Hh 1 2 dni temuocena: 19% 

   Kto ma umrzec to umrze. Natura czasem reguluje to co sie dzieje a my z nia za bardzo chyba walczymy.

   Edytowany: 2 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2129 sekundy
  REKLAMAA2-DESEROWNIA--20-03---19-04-2020