REKLAMAA1-VISTULA-07-05----06-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ17 grudnia 2018, 10:35 komentarzy 16

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Uchwała Rady m.st. Warszawy obniżająca bonifikatę za jednorazowe przekształcenie użytkowania wieczystego we własność wzbudziła mnóstwo emocji. Radni zmienili swoją przedwyborczą decyzję - bonifikata została zmniejszona z 98% do 60%. Miasto zachęca do korzystania z dużo dłuższej i trudniejszej drogi do przekształcenia opartej o ustawę z 2005 roku oraz uchwałę z 2017 roku. Ale czy to rozwiązanie ma sens? Wątpi w to nasz czytelnik Piotr Tłaczała. Publikujemy jego list w całości.

  Prezydent Rafał Trzaskowski po przegłosowaniu uchwały w sprawie obniżenia bonifikaty przy przekształceniu wieczystego użytkowania do 60% wspomniał, że istnieje także drugie rozwiązanie, o bonifikacie 95% przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Także wiceprezydent Robert Soszyński zaznaczał, że istnieje uchwała Rady Warszawy z 2017 roku, mówiąca o 95% bonifikacie (bazuje ona na ustawie z 29 lipca 2005 roku). Stwierdził, że można będzie nadal z niej korzystać od nowego roku, choć przyznał że procedura jest dużo bardziej skomplikowana.

  Na stronach Urzędu Miasta w zakładce "Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stanowiących własność m.st. Warszawy" pojawiła się czerwonym drukiem informacja o tym, żeby do dnia 31.03.2019 r. złożyć oświadczenie o prowadzeniu dalszego postępowania.

  Zobaczmy do czego zachęcają mieszkańców władze Warszawy?

  Nie jest tak, że 1 stycznia 2019 roku wszyscy użytkownicy wieczyści gruntów pod budynkami mieszkalnymi staną się z mocy prawa ich właścicielami. Ustawa z lipca 2018 r. wprowadza w tej kwestii wyjątek. Zgodnie z art. 26 tej ustawy, jeśli użytkownicy wieczyści złożą do 31 marca 2019 r. stosowne oświadczenie, to nie zostanie umorzone postępowanie prowadzone według starych przepisów. Wówczas przekształcenie następuje albo w chwili zakończenia tego postępowania albo najpóźniej 1 stycznia 2022 r.

  Co to będzie zatem  oznaczało dla mieszkańców decydujących się na kontynuowanie przekształcania według starych przepisów? Nowa ustawa daje czas na zakończenie toczących się postępowań do końca 2021 r. a więc 3 lata. Mając na uwadze fakt, że procedura jest bardzo trudna a wnioski były składane masowo, jest to zbyt mało czasu. Wiadomo, że w obecnie trwających postępowaniach niewiele się dzieje, co więcej, miasto nie będzie teraz miało żadnego interesu, żeby te procedury przyspieszyć. W efekcie użytkownicy wieczyści będą płacili opłaty na dotychczasowych zasadach przez 3 lata a 1 stycznia 2022 r. użytkowanie wieczyste zostanie automatycznie przekształcone we własność.

  Nie jest też pewne czy będą mogli wówczas skorzystać z 60% bonifikaty. Przecież Rada Miasta może przegłosować w tej sprawie kolejną uchwałę? W dodatku wysokość opłaty ma być równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu 1 stycznia 2022 r. a to oznacza, że miasto uzyska czas niezbędny na ponowną aktualizację opłat, nawet tych które były niedawno zmianiane (zgodnie z prawem można dokonać aktualizacji raz na trzy lata).

  Podsumowując, korzystając ze starych przepisów mieszkańcy "otrzymują": trzy dodatkowe lata 2019-2021 opłat za użytkowanie wieczyste, niepewną bonifikatę i opłaty równe opłacie za wieczyste użytkowanie z 1 stycznia 2022 r (prawdopodobnie po ponownej aktualizacji). Możliwości zakończenia trwających postępowań do grudnia 2021 r. i uzyskania 95% bonifikaty nie brałbym poważnie pod uwagę.

  Piotr Tłaczała

  mieszkaniec Ursynowa

  ********************************************

  Zamieszczony tekst jest osobistą opinią autora. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za powyższe stwierdzenia. W dziale "Opinie" lub "List czytelnika" publikujemy stanowiska mieszkańców i instytucji, które wnoszą cenne uwagi do debaty na dany temat. Zachęcamy do komentowania i nadsyłania własnych opinii: redakcja@haloursynow.pl.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 87

  • 14
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 9
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 29
   WKURZONY
  • 26
   BRAK SŁÓW

  16Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~rgrfg 16 5 miesięcy temuocena: 75% 

   chcieliście warszawiaki to macie i nie kwiczcie, PO zawsze robiła wały w Wa-wie , alre tak chcieliście to ,,,

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kocham PO 15 5 miesięcy temuocena: 17% 

   Zawsze będę na nich głosowała, nawet jak zdarzy się im coś drobnego przeskrobać.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ul 14 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Kolejny urzędnik jak poprzedni wice siedzi w kieszeni u dev. Głównie tereny "spółdzielcze" leżą na gruntach z dzierżawą - podniesienie opłat doprowadzi do wielu upadłości i tanich przejęć tych terenów pod nowoczesną zabudowę.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obywatel 13 5 miesięcy temuocena: 36% 

   Myślę, że biorąc pod uwagę wyprzedaż mieszkań komunalnych za 5% wartości, a zakładowych za 1 % wartości 98 % bonifikata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego stanowi dalszy ciąg uwłaszczania i rozdawnictwa majątku wspólnego części obywateli. Ja płacący za wszystko z własnych , ciężko zarobionych pieniędzy w pełnej wysokości tego rodzaju działania oceniam negatywnie. po za tym przypominam, że dochody z użytkowania wieczystego stanowią istotną cześć dochodów gminy z których łożone są środki na drogi transport, szkoły ( bo subwencja nie zabezpiecza środków na szkoły w całości) , a za pozbawieniem gmin tego dochodu nie poszły żadne inne środki z budżetu centralnego. Aha w przypadku Warszawy przypominam o janosikowym.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~trix 12 5 miesięcy temuocena: 67% 

   Mieszkańcy już po 30-50 lat użytkują te grunty i płacą podatki za użytkowanie stosowanie do ustaw i płacą więcej niż ci u developera z własnością. Więc nie mędrkuj tylko w czynie społecznym zrób ten chodnik lub szkołę.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak 11 5 miesięcy temuocena: 75% 

   Nie widzę problemu, wiekszość zagłosowała za Trzskowskim i PO, mają to czego chcieli. Patrząc na 8 lat rządów HGW w W-wie można było się spodziewać, że dalej będą ludzi w w wała robić. I robią! Polak i przed szkodą i po szkodzie głupi. Ile to lat temu Krasicki pisał ? 250?

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wicek 10 5 miesięcy temuocena: 56% 

   Dokładnie tak!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Łukasz420 9 5 miesięcy temuocena: 100% 

   To nie Ignacy Krasicki tylko Jan Kochanowski, który żył w XVI wieku...

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Andej 8 5 miesięcy temuocena: 78% 

   Zachęcając, aby każdych przyszłych wyborach głosować na kogokolwiek, ale nigdy na PO.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Czosnek 0,20 7 5 miesięcy temuocena: 70% 

   Wybór prezydenta dla Warszawy był, jak to powiedział kiedyś Korwin, między dżumą, a cholerą. Ale głosowanie na Czosnka 0,20 było totalnym kretynizmem. Przecież wiedzieliście, co przez lata robiła mafia PO. Czytaliście o kradzieżach kamienic. O morderstwie Jolanty Brzeskiej. Lata wcześniej o przewałach specjalisty od polerowania kulek do lasek. O cudach Hajki Grundbaum na Noakowskiego. I tak dalej... A mimo to zagłosowaliście na kandydata gwarantującego zakonserwowanie układu i bezkarność jego członków. Dziwicie się, że Czosnek was oszukał? No to stańcie przed lustrem i powiedzcie sobie w twarz, jakimi jesteście idiotami.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Witja 6 5 miesięcy temuocena: 90% 

   Oni następnym razem i tak zagłosują na PO. Nawet jak im PO mieszkania zabierze.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ja 5 5 miesięcy temuocena: 73% 

   Durnie głosowali, wybrali złodziei.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ja 4 5 miesięcy temuocena: 73% 

   Durnie głosowali, wybrali złodziei.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sara 3 5 miesięcy temuocena: 19% 

   Bzdura. 60% wynika z ustawy a wszczęcie postępowania oznacza że nie można zmienić opłaty za użytkowanie wieczyste. Redakcja powinna sprawdzić fakty zanim opublikuje takie "fakty".

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ambroży 2 5 miesięcy temuocena: 87% 

   Trollujesz czy jesteś wtórną analfabetką? 60% dot. tylko gruntów skarbu państwa. Dla gruntów należących do samorządów ustawodawca dał wolną rękę, tzn. że rada gminy może sama określić wysokość tej bonifikaty.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 27 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Legionista 1 5 miesięcy temuocena: 68% 

   Sara to chyba wyborca "20 groszy" Czosnkowskiego, że takie pierdoły pisze

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2633 sekundy
  REKLAMAA2-GOODBIKE-11-05----10-06-2019