REKLAMAA1-SanGiovanni--01-06----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Zuzanna Lipiec i Maciej Gąsiorek recytują autentyczne listy warszawiaków

  Zuzanna Lipiec i Maciej Gąsiorek recytują autentyczne listy warszawiaków (SK)

  Były pełne emocji, autentyczne listy mieszkańców Warszawy z czasów powstania przekazywane przez pocztę polową. Były najbardziej znane i popularne piosenki powstańcze... A słuchało ich kilkuset mieszkańców Ursynowa - wśród nich kombatanci. W kościele Wniebowstąpienia Pańskiego odbył się koncert "Listy z powstania".

  - To wspólne, symboliczne przeniesienie się w tamte czasy - mówił ksiądz Dariusz Gas, proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. Koncert odbył się w dolnym kościele, ksiądz przypomniał, że właśnie tam znajduje się kaplica pamięci narodowej. Są tam prochy zmarłych i ziemie pól bitewnych - także z walczącej Warszawy. Miasta nieujarzmionego, bohaterskiego.

  Chwała i cześć bohaterom, którzy walczyli i polegli. Także tym, którzy już po wojnie cierpieli za to, że ośmielili się walczyć o niepodległą Polskę. Oby obecna Polska doceniła tę ogromną ofiarę i obyśmy nigdy więcej już tego nie musieli przeżywać - mówił we wstępnie ksiądz Gas.

  Na scenie wystąpił jeden z najbardziej znanych stołecznych chórów - Warszawski Chór Międzyuczelniany pod dyrekcją Janusza Dąbrowskiego. Chór śpiewał najbardziej znane piosenki powstańcze, m.in.: "Warszawiankę", "Hej chłopcy, bagnet na broń", "Serce w plecaku". Pomiędzy pieśniami aktorzy Zuzanna Lipiec i Maciej Gąsiorek recytowali autentyczne listy mieszkańców walczącej stolicy, przekazywane przez pocztę polową. 

  - Na karteczkach można było zapisać zaledwie 25 słów. W tych słowach można było zawrzeć ogromną ilość emocji. Od euforii, radości z podjęcia walki po smutek i niepokój o najbliższych, i gdy okazało się, że powstanie nie zakończy się sukcesem - to wyjątkowe słowa i wyjątkowe listy - mówił Dariusz Sitterle, szef wydziału kultury urzędu dzielnicy, który był organizatorem koncertu.

  Piosenek powstańczych i listów z poczty polowej słuchała z przejęciem ponad setka mieszkańców Ursynowa. Wśród nich byli kombatanci - uczestnicy powstania. M.in. Janusz Maksymowicz - dziś prezes ursynowskiego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

  ZOBACZ NASZĄ FOTORELACJĘ

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3838 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-06----30-06-2020