REKLAMAA1-SanGiovanni--01-10----31-10-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 kwietnia 2020, 13:12 komentarzy 5
  Wstępny projekt muralu na stacji metra Ursynów (wizualizacja)

  Wstępny projekt muralu na stacji metra Ursynów (wizualizacja) (B.Podlewski/Bakcyl Studio)

  Na stacji metra Ursynów już niedługo pojawi się nowy mural. Z szybu windowego spoglądać na pasażerów będą bohaterowie kultowego serialu "Czterdziestolatek". Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił właśnie przetarg na wykonanie malowidła.

  Murale na Ursynowie powstają jak grzyby po deszczu i stają się wizytówką naszej dzielnicy. To zasługa projektów z budżetu obywatelskiego. Z wieżowca przy ul. Kazury spogląda na nas Stanisław Anioł z serialu "Alternatywy 4", na szczytowej ścianie budynku przy Grzegorzewskiej widnieją inni bohaterowie kultowego filmu Barei. Największą widownię mają jednak murale wykonane w 2018 roku na szybach windowych stacji metra Imielin i Stokłosy.

  Na tej pierwszej na pasażerów metra patrzy Julian Ursyn Niemcewicz - patron dzielnicy oraz po drugiej stronie - Maria Grzegorzewska, twórczyni polskiej pedagogiki. Na Stokłosach z kolei znalazł się wizerunek rotmistrza Witolda Pileckiego oraz naukowców: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy w ośrodku dekryptażu w Lesie Kabackim złamali szyfr Enigmy. 

  Będzie nowy mural i to już niedługo

  Teraz do zestawu murali przy stacjach metra dołączy najnowsze dzieło autorów projektu z Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok - radnego Pawła Lenarczyka i Bartka Podlewskiego z pracowni Bakcyl Studio. W ubiegłorocznym głosowaniu na kontynuację projektu "Mural metra - pociąg do sztuki" zagłosowało ponad 1,3 tys. ursynowian.

  Co powstanie na szybie windowym przy południowo-wschodnim wyjściu ze stacji metra Ursynów, w kierunku pasażu Stokłosy? Będą to dwaj bohaterowie kultowego serialu czasów PRL - "Czterdziestolatek". Dlaczego właśnie Roman Maliniak (w serialu grał go Roman Kłosowski) i inż. Stefan Karwowski (Andrzej Kopiczyński)?

  - Bo to oni właśnie "budowali" na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku nowe warszawskie osiedla, w tym m.in. Ursynów. Jeden z aktorów - Andrzej Kopiczyński - który wcielił się postać inż. Karwowskiego był wieloletnim mieszkańcem Ursynowa - przekonują autorzy projektu.

  Maliniak i Karwowski znów razem!

  Wizerunek bohaterów "Czterdziestolatka" ma powstać w awangardowej stylistyce - podobnie jak wcześniejsze murale metra - polygon. Autorem grafiki jest Bartek Podlewski, twórca większości ursynowskich murali m.in.: „Miś”, „Anioł”, "Murale metra", "Syrenka”.

  Zarząd Transportu Miejskiego właśnie ogłosił przetarg na wykonawcę muralu. Na zgłoszenia czeka do 27 kwietnia. Budżet projektu to 25 tys. złotych, z czego samo malowanie będzie kosztowało mniej więcej połowę tej kwoty. Jeśli przetarg uda się rozstrzygnąć nowy mural na stacji metra Ursynów zobaczymy jeszcze w wakacje. Wykonawca będzie miał bowiem obowiązek wykonania prac w ciągu 3 miesięcy od daty zawaricia umowy.

  ZOBACZ MURALE NA STACJA METRA Z PROJEKTU "MURALE METRA - POCIĄG DO SZTUKI"

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 102

  • 39
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 12
   PRZYDATNY
  • 10
   OBOJĘTNY
  • 12
   NIEPRZYDATNY
  • 8
   WKURZONY
  • 18
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~cassa 5 5 miesięcy temu

   Cytat z artykułu: "Bo to oni właśnie "budowali" na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku nowe warszawskie osiedla, w tym m.in. Ursynów." Niestety... Inżynier Karwowski nie budował osiedli w serialu. Jego budowy to Trasa Łazienkowska, Trasa WZ i Dworzec Centralny. Ktoś chyba nieuważnie oglądał "Czterdziestolatka"

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Maniek 4 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Myślałem że to Andrzej Duda.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pomnik przyrody 3 5 miesięcy temu

   Andrzej Duda to pomik bedzie mieć. Powinien symbolicznie stać obok dębu Mieszko I. Jego czyny są godne 1000-letniej pamięci.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kij 2 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Ograniczenie pomysłowe. bez komentarza.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowski 1 6 miesięcy temuocena: 78% 

   Murale - tak. Polygon - nie.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2213 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020