REKLAMAA1 TOTALIZATOR 03.06.2022 - 03.07.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Już od dwóch tygodni trwa kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego. Na razie są tylko trzy ursynowskie projekty - remont chodnika na al. KEN, bezpieczniejsze przejście przy Pileckiego i ekologiczny pomysł na zbędne opakowania.

  Swój projekt może zgłosić każdy mieszkaniec - nie trzeba być zameldowanym w mieście ani pełnoletnim. Ursynów przeznaczył na Budżet Obywatelski 2023 ponad 6 mln złotych - więc budżet z roku na roku jest coraz wyższy. Pomysłów jest jednak mało i - zdaniem ubiegłorocznych autorów - będzie mniej. Dlaczego?

  Zmiany w regulaminie

  To już 9. edycja Budżetu Obywatelskiego. Wcześniej działał on jako Budżet Partycypacyjny, ale nazwę zmieniono - weszła w życie ustawa, która ujednoliciła nazwę w całej Polsce. Zmieniły się też wówczas zasady programu. Ursynowscy pomysłodawcy nie mogą tego odżałować.

  Żałuję, że nie ma zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego. Taki zespół istniał do 5. edycji włącznie. Dawał możliwość podziału dzielnicy na obszary i składał się z mieszanego zespołu - urzędników i mieszkańców, którzy pełnili funkcję pomocniczo-opiekującą. Od kiedy go nie ma, jest trudniej - mówi Piotr Ciara, który od wielu lat składa swoje pomysły.

  Brak podziału dzielnicy na obszary dotknął w szczególności Zielony Ursynów. Zdaniem pomysłodawczyni z tej okolicy - większość jej projektów z tego powodu nie ma szans na wybicie się. Marzena Zientara zwraca również uwagę na dezinformację, jaka panuje wśród mieszkańców.

  - Wiele osób, które zaczepiam, nie wie co to Budżet Obywatelski i o co w nim chodzi. Pojawiają się w mediach informacje, ale jak widać, nie docierają do wszystkich. Ludzie nie chcą też głosować i podawać danych, bo boją się wycieków - mówi Zientara.

  Od czasu zmian w Budżecie Obywatelskim, mieszkańcy nie mogą łączyć też kilku podobnych pomysłów w jeden. W edycji na rok 2021 zgłoszono aż cztery projekty dotyczące lodowisk - trzy z nich dotyczyły działki przy Kajakowej, a jedna lokalizacji na Natolinie. Pomimo że wiele osób chciało tych inwestycji, to aż cztery różne pomysły zakładające jego budowę spowodowały, że nie przeszedł ani jeden.

  Nastoletnia Marysia, która była pomysłodawczynią jednej ze ślizgawek, po tym zawodzie zrezygnowała z udziału kolejnych edycjach. Zrezygnował również inny mieszkaniec Ursynowa - Igor. Pomysł na skatepark przyszedł mu do głowy na specjalnych warsztatach dla dzieci związanych z Budżetem Obywatelskim. Żaden z prowadzących nie zakwestionował jego pomysłu podczas trwania zajęć. Rozczarował się gdy dostał odpowiedź z urzędu - skatepark nie powstanie, bo w tym miejscu zaplanowano budowę basenu. Ursynowski uczeń został bez konkretów, ani szansy na inną lokalizację.

  Mimo iż dzielnica proponuje pomoc, to niektórych, szczególnie młodszych, mieszkańców zasady i regulamin budżetu przerastają. Na dopracowanie pomysłu trzeba poświęcić naprawdę bardzo dużo czasu.

  - Obecna formuła Budżetu Obywatelskiego niektórym mieszkańcom się przejadła. Na początku to był powiew świeżości i forma demokracji bezpośredniej. Projekt jest złożyć łatwo, ale w późniejszych etapach może być trudniej - trzeba określić budżet, miejsce. To jest czasochłonna robota, a trzeba to zrobić porządnie - dodaje Piotr Ciara.

  Tylko trzy projekty

  Na razie do Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok zostały zgłoszone trzy pomysły z Ursynowa - w tym jeden, który nie został wybrany na 2022 rok. Pomysłodawca nie poddaje się i ponownie złożył projekt zakładający remont i wymianę całego chodnika wzdłuż ulicy al.KEN na odcinku od Ciszewskiego do Jastrzębowskiego. Pomysł uwzględnia również nasadzenie krzewów w północnej części pasa zieleni między chodnikiem a jezdnią oraz korektę parkingu do parkowania skośnego i utworzenie miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych wraz z 4 nowymi ławkami.

  Drugim projektem jest doświetlenie przejścia przy ul. Pileckiego na zakręcie w kierunku osiedla Kazury.

  - Samochody pokonują ten zakręt z dużą prędkością i nie zwracają uwagi na przejście. Moja 70-letnia babcia często na nie narzeka. Mówi, że jest niebezpieczne i nie czuje się dobrze, przechodząc tam pod swoim domem. Sam doświadczam tam ciągle różnych nieprzyjemności - mówi projektodawca.

  Trzeci pomysł złożyła mieszkanka Kabat - Katarzyna Olędzka. Proponuje "Opakodzielnię" - miejsce, w którym mieszkańcy i przedsiębiorcy mogliby się wymieniać niezniszczonymi opakowaniami, takimi jak: kartony, pudełka, kawałki folii czy wszelkiego rodzaju wypełniaczami. 

  Pomysł ten wpisuje się w trend less waste i byłby dobrym uzupełnieniem inicjatyw, które już mamy na Ursynowie - jadłodzielni, bibliotek plenerowych, garażówki, internetowych grup sąsiedzkiej wymiany - mówi pani Katarzyna.

  Jak zgłaszać projekty?

  Podobnie jak w poprzednich edycjach, również i w tym roku będzie można zgłaszać projekty dzielnicowe, dotyczące najbliższej okolicy oraz projekty ogólnomiejskie, które swoim zasięgiem obejmują całą Warszawę lub kilka dzielnic. Projekty można zgłaszać do 25 stycznia 2022 r. na dwa sposoby:

  • przez Internet – na stronie https://bo.um.warszawa.pl/zglos-projekt,
  • w formie papierowej - wypełniony formularz należy złożyć osobiście lub przesłać na adres urzędu dzielnicy, w której ma być realizowany projekt. Propozycję dotyczącą poziomu ogólnomiejskiego można przesłać także na adres Centrum Komunikacji Społecznej przy ul. Kruczkowskiego 2.

  Zgłoszone projekty zostaną ocenione do 4 maja 2022 r. Urzędnicy sprawdzą m.in. czy pomysł został zgłoszony w terminie, czy jest zgodny z obowiązującym prawem, możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku oraz czy jego koszt nie przekracza określonego limitu wartości jednego projektu.

  Po etapie składania i rozpatrywania odwołań, projekty zweryfikowane pozytywnie zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców od 15 do 30 czerwca 2022 r. Ogłoszenie wyników miasto planuje 13 lipca 2022 r.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 32

  • 8
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  21Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~creme de la creme 21 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Potańcówki Zientary przebijają wszystko, bardziej zmarnować pieniędzy to się już nie da!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~STOP 20 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Stop 50tej silowni na osiedlu i 40stemu placu zabaw

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~cik 19 6 miesięcy temuocena: 94% 

   I zagłosuje jak zwykle promil mieszkańców, a tak czy inaczej pomysły jakie by nie były pójdą do realizacji jeśli wygrają, bo taka jest idea BO. Jeśli wystarczy 300 głosów, to będzie realizowany projekt za 300 głosów.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wątpliwe kierunki inwestycyjne 18 6 miesięcy temuocena: 50% 

   I to jest NIEDOBRE! W bardzo zagęszczonych rejonach , gdzie mieszka przeważająca liczba mieszkańców Ursynowa i płaci podatki, widać zaniedbanie. Dzielnica zamiast je remontować i modernizować , przystosowywać do potrzeb mieszkańców , wydaje pieniądze na poszerzanie dóbr o nowe tereny dotychczas należące do gminy Piaseczno, czy Lesznowola i tam inwestuje ponad 1/3 budżetu, dla garstki mieszkańców .

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kolega Marzeny 17 6 miesięcy temuocena: 33% 

   ~wątpliwe kierunki inwestycyjne, towarzyszu macie racje, macie poparcie całego kolektywu Zielonego Ursynowa na czele z panią Marzeną. Trzeba oddzielić betonowy Ursynów od zielonego i raźcie sobie sami. Oddajcie tylko pieniądze za metro, na które płaciła cała Polska.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Łukasz420 16 6 miesięcy temuocena: 75% 

   Budżet obywatelski, czyli budżet urzędasów i dla urzędasów

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ozzzz 15 6 miesięcy temuocena: 48% 

   Chciałbym, żeby w końcu coś zaczęło się dziać na zielonym nieużytku obok Vistuli na Stokłosach. Tyle, że to działka prywatna i najpierw należałoby ją wykupić...

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mati 14 6 miesięcy temuocena: 54% 

   Na pewno środków na to w najbliższej przyszłości nie będzie. Zwłaszcza, że Samorządy ostro dostaną po d... w Polskim Ładzie.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Taka prawda 13 6 miesięcy temuocena: 92% 

   Dobrze wiedzieć,że jest też niestety spora niekompetencja wśród urzędników ratusza,którzy nie dość, że nie pomogą to jeszcze swoją niewiedzą zaszkodzą !

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kabaciak 12 6 miesięcy temuocena: 76% 

   Inicjatywa od samego poczatku zdewastowana przez urzedniczke z papierowymi glosami na jeden projekt i filozofa na sile malujacego szlaczki na ursynowskich ulicach.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak82 11 6 miesięcy temuocena: 70% 

   Byłem wielkim entuzjastą BO do momentu tego oszustwa. Po nim odpuściłem sobie temat całkowicie.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 19 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Alwaro 10 6 miesięcy temuocena: 69% 

   No cóż liczy się skuteczność. W tym kraju trzeba walczyć o swoje co uczynili rodzice osób niepełnosprawnych. Fakt powstania ośrodka wsparcia przeznaczonego dla niepełnosprawnych intelektualnie na Ursynowie jest zdecydowanie pozytywnym wydarzeniem. Na pewno bardziej korzystnym niż takie popierdółki z BP jak grające ławki. Zresztą cytując klasyka: - Ci, którzy protestują, nie rozumieją idei tego budżetu. To właśnie ośrodek wsparcia zdobył najwięcej głosów - stwierdza Piotr Guział, burmistrz Ursynowa -wypowiedź z 17 lipca 2014 r.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkaniec Ursynowa 9 6 miesięcy temuocena: 39% 

   Niech w końcu wyremontują ten główny chodnik wzdluz i przy ulicy AL.KEN , bo po deszczu nie da rady po tych starych plyt plytach chodnikowych isc, popieram skośne miejsca parkingowe również w tym miejscu. Glos za projektem!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 8 6 miesięcy temuocena: 48% 

   Ludzie są coraz bardziej zniechęceni do BO, ponieważ widzą jak władze dzielnicy potrafią zablokować projekt który im "nie leży" (przebudowa Stryjeńskich).

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Autochton 7 6 miesięcy temuocena: 69% 

   Akurat ten projekt to słusznie blokują mieszkańcy.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 27 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rwq 6 6 miesięcy temuocena: 83% 

   Nie władze zablokowały, tylko mieszkańcy. I bardzo dobrze. Lewy, dęty projekt, dwa razy odrzucony na etapie weryfikacji. Dopisany do listy juz po terminie, na polecenie jakiegoś urzedasa. Albo wygrywa projekt zwezenia dereniowej za smieszną kwotę, a burmistrz dokłada 3 czy 4 razy juz z budżetu ursynowa przeznaczonego na inne wydatki. To jest zwykłe draństwo. Wiec tak, po wałach kręconych przez takich właśnie urzędasów, ludzie sie do BO zniechęcili. A to co sie zadziało przy okazji doliny służewieckiej domknęło zniechęcenie. Mam tylko nadzueje, ze winni zostana rozliczeni.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 30 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asdada 5 6 miesięcy temuocena: 100% 

   to samo ze skateparkiem pod kopą cwila, projekt wygrał w BO 2019, do tej pory nie wyłoniono wykonawcy mimo dokładania pieniędzy przez burmistrza.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~cik 4 6 miesięcy temuocena: 78% 

   Ten projekt jest zawieszony do końca budowy POW, o ile sobie dobrze przypominam. Myślę że w przyszłym roku temat realizacji powróci.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~DBC 3 6 miesięcy temuocena: 81% 

   Zasady BO powinny być maksymalnie uproszczone. Każdy jest zajęty, każdy ma tysiąc spraw na głowie i jak człowiek ma jeszcze wygospodarować masę czasu na samo zrozumienie regulaminu BO, to po prostu zrezygnuje.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Autochton 2 6 miesięcy temuocena: 61% 

   Nie - budżet obywatelski powinien zostać zlikwidowany.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 25 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rwq 1 6 miesięcy temuocena: 71% 

   Wersja minimum to głosowanie na Nie. Skoncza sie wrzuty przez przyjezdnych ze szczecina i waletujących po akademikach.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 27 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4815 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022