REKLAMAA1 UCK 09.09.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Umiejętności zdobyte w dzieciństwie procentują przez całe życie, zaś wsparcie i zaangażowanie rodzica ma kluczowe znaczenie dla sukcesu dziecka. O tym, co można i warto robić, by wychować małego poliglotę, mówi Magdalena Rowecka, dyrektor ursynowskiej szkoły językowej Sokrates.

  Nauka języka obcego we wczesnym dzieciństwie to nie tylko szansa na uzyskanie wysokiego stopnia biegłości językowej, a nawet dwujęzyczności, ale również cały szereg korzyści dla ogólnego rozwoju intelektualnego malucha. Wszystkie dzieci mają naturalną zdolność przyswajania języków, co warto wykorzystać. Regularny i przemyślany kontakt z językiem obcym na wczesnym etapie życia, wystarcza, by dziecko chłonęło go jak gąbka. Tak samo, jak bez stresu i wysiłku nauczyło się języka ojczystego. 

  Im wcześniej zapewnimy maluchowi kontakt z językiem obcym, tym większą ma szansę na dobrą fonetykę i mówienie bez akcentu. Na początku może być to wspólne słuchanie piosenek, oglądanie obcojęzycznych programów dla dzieci, gry oraz zabawa w powtarzanie wybranych słówek. Ważne jest jednak, by nie zostawiać dziecka samego przed telewizorem, bowiem interakcja z żywym człowiekiem daje lepsze efekty niż najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

  Dobrym momentem na rozpoczęcie kursu w szkole językowej pod opieką profesjonalnych nauczycieli jest 4 rok życia, kiedy maluchy mają już za sobą adaptację przedszkolną i nie przeżywają traumy związanej z przebywaniem w zbyt wielu nowych miejscach bez mamy lub taty. Jeśli dziecko lubi zajęcia w szkole, chętnie w nich uczestniczy i z każdego spotkania wynosi nowe umiejętności, możemy być spokojni. Długość lekcji powinna być dopasowana do możliwości kilkulatków, a nauka powinna odbywać się w formie zabawy, by była dla nich radosnym doświadczeniem. Obecność pozytywnych emocji sprawia, że szybciej pojawiają się widoczne efekty. Przed zapisaniem dziecka na kurs dobrze więc skorzystać z lekcji pokazowej, która pozwoli poznać szkołę i warunki, w jakich prowadzone jest nauczanie, poczuć jej ‘klimat’ i podejście do dzieci. 

  Kiedy dziecko rozpocznie naukę w szkole, warto zadbać o jej systematyczność. Opanowanie języka obcego przypomina naukę gry na instrumencie - potrzeba regularnych ćwiczeń i stałego kontaktu z językiem. Zachęcaj więc swą pociechę do wytrwałości i pomóż jej przetrwać chwile zniechęcenia, które raczej na pewno się pojawią. 

  Zapewnij też dziecku kontakt z językiem poza szkołą. Poszukaj książek, filmów i piosenek w języku obcym, które odpowiadają zainteresowaniom oraz poziomowi umiejętności dziecka. Dobre wydawnictwa edukacyjne mają zwykle w swej ofercie pięknie ilustrowane publikacje dla dzieci. W Internecie znajdziemy też wiele wpadających w ucho piosenek z animacjami oraz interaktywne książeczki z opcją ‘audio’, często udostępniane bezpłatnie. Doskonale sprawdzają się bajki znane dzieciom w języku polskim, na przykład Peppa Pig w oryginalnej wersji językowej. 

  Czytaj z dzieckiem, a jeśli samo potrafi już czytać, zachęcaj je do samodzielnego czytania. Każda przeczytana książeczka wzbogaca słownictwo i pozwala zapamiętywać poprawną pisownię. Czas spędzony z książką rozwija też zdolność koncentracji, której deficyt jest dziś u dzieci poważnym wyzwaniem. Dobre szkoły językowe prowadzą biblioteki dla swoich słuchaczy i warto regularnie z nich korzystać.

  Jeśli znasz język, spróbuj rozmawiać ze swoją pociechą i w różnych sytuacjach używać znanych jej fraz i zwrotów, albo nazywać znajdujące się w otoczeniu dziecka przedmioty. Formalne lekcje w domu z mamą lub tatą nie zawsze się sprawdzą, ale zabawa z językiem na pewno tak! Możesz również poprosić swoje dziecko, by nauczyło Cię nowych piosenek i słówek, które poznało w szkole. Maluchy często znakomicie czują się w roli nauczyciela, a wówczas nauka daje im tym większą satysfakcję. 

  Okazuj zainteresowanie i doceniaj.  Dzieci nie lubią, gdy je odpytujemy ‘co było dziś w szkole’, ale zwykle dość chętnie dzielą się tym, co im się najbardziej podobało i czy dowiedziały się czegoś ciekawego. Realizowany w Sokratesie program edukacyjny National Geographic Learning łączy naukę języka z rozwijaniem wiedzy ogólnej dzieci, więc po każdej lekcji maluch z pewnością przyniesie do domu masę ciekawostek o świecie, zwierzętach i innych kulturach! 

  Stawiaj wyzwania na miarę możliwości dziecka. W przypadku dzieci 9-10 letnich i starszych można zachęcać je, by przygotowały się do uznanego egzaminu na odpowiednim poziomie, na przykład Cambridge YLE lub Pearson English International Certificate (PTE) Young Learners.

  Dobre szkoły językowe często łączą naukę języka z przygotowaniem do egzaminów, a niektóre są centrami egzaminacyjnymi. Dziecko może wówczas zdobyć międzynarodowy certyfikat językowy w dobrze znanym i ‘bezpiecznym’ otoczeniu, a rodzic uzyska obiektywne potwierdzenie umiejętności swojej latorośli.

  To, czego mały Jaś nauczy się w dzieciństwie, na pewno zaprocentuje w życiu dorosłego Jana. Jeśli Twoje dziecko nie uczyło się dotąd w szkole językowej lub chciałbyś, aby w nowym roku szkolnym wypróbowało innowacyjny program National Geographic Learning, wypełnij formularz zgłoszeniowy i zapisz je na bezpłatne zajęcia pokazowe. Szkoła niebawem skontaktuje się z Tobą, by potwierdzić termin lekcji. Lekcje pokazowe dla dzieci w wieku 4-5, 5-6 oraz 7-8 lat prowadzone są we wrześniu w oddziale Sokratesa na Kabatach przy ul. Wąwozowej 20.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 1
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Artykuł załadowany: 0.4101 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023