REKLAMAA1 TEFAL 18.06.2021 - 17.09.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Zęby mleczne, tak samo jak zęby stałe, wymagają higieny, regularnych kontroli u stomatologa, a często także leczenia. Tak na prawdę, zadbać o zdrową buzią dziecka można jeszcze przed jego narodzinami. Jak to możliwe?

  Jednym z częstszych problemów stomatologicznych jest próchnica. Jej rozwój wiążę się z obecnością bakterii próchniczotwórczych, które maluch może ,,przejąć” od rodziców poprzez buziaki czy oblizywanie sztućców, z pomocą których rodzice sprawdzali smak lub temperaturę posiłku naszykowanego dla dziecka. Dlatego przed narodzinami pociechy zarówno przyszła mama, jak i przyszły tata, powinni odwiedzić dentystę. Co więcej, kobiety ciężarne oraz w połogu mogą bezpłatnie korzystać z wielu procedur, które normalnie nie są refundowane przez NFZ.

  Mały pacjent u dentysty

  Zęby mleczne, tak samo jak zęby stałe, wymagają higieny, regularnych kontroli u stomatologa, a często także leczenia. Tak na prawdę, zadbać o zdrową buzią dziecka można jeszcze przed jego narodzinami. Jak to możliwe? Jednym z częstszych problemów stomatologicznych jest próchnica. Jej rozwój wiążę się z obecnością bakterii próchniczotwórczych, które maluch może ,,przejąć” od rodziców poprzez buziaki czy oblizywanie sztućców, z pomocą których rodzice sprawdzali smak lub temperaturę posiłku naszykowanego dla dziecka. Dlatego przed narodzinami pociechy zarówno przyszła mama, jak i przyszły tata, powinni odwiedzić dentystę. Co więcej, kobiety ciężarne oraz w połogu mogą bezpłatnie korzystać z wielu procedur, które normalnie nie są refundowane przez NFZ.

  Pierwsza wizyta niemowlaka u dentysty

  Zaleca się, aby pierwsza wizyta niemowlaka w gabinecie stomatologicznym odbyła się po pojawieniu się pierwszego ząbka, czyli między 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Możemy wówczas zadać wszelkie pytania dotyczące higieny jamy ustnej, dobierania szczoteczki i pasty, a także postępowania przy bolesnym ząbkowaniu. Nie zawsze rodzice wiedzą jakie objawy są normalne podczas wyrzynania się mleczaków, a które wymagają interwencji. Na rynku  dostępnych jest wiele preparatów na ząbkowanie. Od  wyrobów medycznych tj. Anaftin® Baby - bioadhezyjny żel chroniący dziąsła przed bólem i łagodzący podrażnienie,  po leki w postaci żelu zawierającego środki znieczulające miejscowo (np. zawierające lidokainę).. Należy pamiętać, aby ściśle przestrzegać zalecanego dawkowania, bo przedawkowanie żelu zawierającego lidokainę może spowodować poważnie działania niepożądane. Dodatkowo żele zawierające środki miejscowo znieczulające, połykaneprzez dziecko, mogą znieczulać gardło i zwiększać ryzyko zadławienia. Krótkotrwałe działanie tego typu leków (15‑30 minut) daje możliwości łatwego przedawkowania i w ten sposób stwarza ryzyko poważnych powikłań ogólnych. Nie bez znaczenia jest też konsystencja preparatu.Wiele preparatów miejscowych nie trzyma się dziąsła, bo dziecko podczas ząbkowania nadmiernie się ślini i zastosowany żel może być szybko usuwany przez język i połykany zanim spełni swoją rolę.  Jeżeli nie wiesz, który z nich wybrać, śmiało zapytaj o radę lekarza.

  Pierwsza wizyta niemowlaka u dentysty ma także na celu zapoznanie malucha z gabinetem. Kolejne powinny odbywać się co kilka miesięcy. Należy trzymać rękę na pulsie, gdyż zęby mleczne stosunkowo szybko się ,,psują”.

  Jeszcze przed pierwszą wizytą…

  Żaden dentysta nie zapewni dziecku zdrowej buzi, jeżeli sami nie będziemy na codzień dbać o higienę i kształtowanie dobrych nawyków. Już od pierwszych dni życia należy minimum raz dziennie (po wieczornym karmieniu) czyścić dziecku jamę ustną. Jak wygląda cała procedura? Czystymi rękami bierzemy nowy, czysty gazik, moczymy w letniej wodzie lub naparze z rumianku, a następnie delikatnie i z wyczuciem przecieramy jak największa powierzchnię błony śluzowej, tak by usunąć resztki pokarmu. Może to zapobiec powstawaniu pleśniawek i drożdżaków. Gdy w buzi pojawia się pierwszy ząbek, należy do codziennej rutyny włączyć czyszczenie mleczaka szczoteczką.

  Starsze dzieci u dentysty

  Nawet jeżeli wydaje nam się że nic się nie dzieje, z dzieckiem trzeba chodzić do dentysty minimum co pół roku. Zaniedbanie zębów mlecznych może w przyszłości rzutować na stan zębów stałych. Nie należy utrwalać mitów że ,,zębów mlecznych się nie leczy”. Mleczaki można i trzeba leczyć. Dobrze jest znaleźć taki gabinet, w którym dziecko dobrze się czuję. Jeżeli pojawiamy się w nim regularnie na kontrole, mały pacjent się nie stresuje i ma z nim dobre skojarzenia. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę, iż dziecku trzeba pomagać w szczotkowaniu zębów nawet do 8 roku życia. Małe dzieci często niezbyt chętnie sięgają po szczoteczkę i myją zęby byle jak. Ponadto nie zawsze potrafią wyczyścić zęby wystarczająco dokładnie.

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3754 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021