REKLAMAA1 SanGiovanni 01.10.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 września 2022, 12:09

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Cięcie plazmą to metoda obróbki metalu z długą historią. Pierwsze maszyny powstawały już w latach 50. XX wieku. Początkowo liczba możliwych zastosowań metody była mocno ograniczona. Dzisiaj są to urządzenia o wiele bardziej wszechstronne. Jednak jak w ogóle działa maszyna do cięcia plazmą? Co wyróżnia tę metodę?

  Czym jest maszyna do cięcia plazmą?

  Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest cięcie plazmą. Taka maszyna do cięcia generuje plazmę i wykorzystuje ją do przecięcia materiału. Mowa o zaawansowanym technologicznie urządzeniu o dosyć sporych gabarytach. Kluczowym modułem jest tutaj źródło plazmowe, a element wykonawczy to palnik do cięcia plazmą. Potrzebne jest też wyposażenie dodatkowe, w tym stół do cięcia plazmą. Służy on odpowiedniemu ułożeniu obrabianego elementu.

  Na czym polega cięcie plazmą?

  Plazma to zjonizowana materia, której stan skupienia przypomina gaz. Jej istotną właściwością jest zmiana stanu skupienia wskutek oddziaływania energii elektrycznej. Ten zmienia się wraz ze wzrostem natężenia prądu. Przy najwyższych wartościach przyjmuje ona postać łuku plazmowego. To właśnie dlatego profesjonalna maszyna do cięcia plazmą, poza palnikiem, oferuje też wiele zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Warto więc wybrać urządzenie godnej zaufania firmy, która dba o najwyższą jakość produktów.

  Plazma CNC, czyli nowoczesne rozwiązanie, które warto docenić!

  Jak już wiesz, maszyny do cięcia plazmą funkcjonują na rynku od wielu lat. Jednak pierwsze urządzenia tego typu wyróżniały się o wiele prostszą budową. 

  Dziś prym wiedzie tzw. plazma CNC. To sprzęt programowany komputerowo. Innymi słowy, programista CAD/CAM przygotowuje plik źródłowy. Następnie operator wprowadza program do sterownika urządzenia, które później wykonuje czynności automatycznie. Brak bezpośredniego kontaktu ze sprzętem w czasie jego pracy zmniejsza ryzyko wypadku niemal do zera.

  Plazma do cięcia stali i innych metali

  Maszyna do cięcia plazmą bywa określana jako plazma do metalu. Dlaczego? Ponieważ w praktyce obróbka tą metodą sprowadza się w pracy z tworzywami metalowymi. Wynika to m.in. z tego, że podstawowym warunkiem, który determinuje możliwość zastosowania plazmy, jest przewodzenie przez dany materiał prądu. Tylko wtedy łuk plazmowy jest w stanie go przeciąć. Tym samym plazmę można wykorzystać do cięcia wszystkich tworzyw, które są przewodnikami prądu.

  W praktyce oznacza to, że termin plazma do stali jest dość szeroki. To samo urządzenie można klasyfikować też jako plazmę do miedzi, czy mosiądzu. Dlaczego? Ponieważ te tworzywa również można uznać za przewodniki prądu elektrycznego. Od pierwszych lat istnienia urządzeń do cięcia plazmą stosuje się je też w obróbce aluminium. 

  Czy cięcie plazmowe to dobry wybór?

  Przybliżyliśmy charakterystykę urządzenia do cięcia plazmy i przebiegu całej procedury. Jednak czy metoda ta jest w ogóle warta polecenia? Jej popularność wskazuje na to, że tak. Przyglądnijmy się zatem zaletom stosowania plazmy do metalu.

  Otóż cięcie z zastosowaniem plazmy to proces szybki, dający przy tym bardzo dobre efekty. Przyspieszenie pracy w zakładzie w oczywisty sposób przekłada się na większy zysk. Co więcej, krawędzie obrobionych materiałów są gładkie i nie wymagają dalszej obróbki. Jednocześnie zakup lub wynajem maszyny nie generuje zbyt wysokich kosztów. Również sama eksploatacja jest tania — zwłaszcza w porównaniu do innych metod obróbki.

  Profesjonalna maszyna plazmowa, na przykład dostępna w sklepie firmy Eckert, to sprzęt godny polecenia. Warto jednak wybrać urządzenie wysokiej klasy, od dobrego producenta. Tylko wtedy można być pewnym efektów pracy i niezawodności sprzętu przez wiele lat.

  Artykuł załadowany: 0.4571 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022