REKLAMAA1 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Kilkuset uczniów z Ursynowa przystępuje dziś do egzaminów maturalnych. To historyczna chwila - mury szkoły opuszczają ostatnie roczniki gimnazjów. Jak poradzą sobie na maturze, skoro przez większość czasu uczyli się zdalnie? 

  Maturami maj się zaczyna! W tym roku do egzaminu dojrzałości na Ursynowie przystąpi ponad sześciuset uczniów z trzech liceów publicznych oraz dziwięciu liceów niepublicznych. Blisko 80 absolwentów powtórzy egzamin po nieudanym podejściu w ubiegłym roku.

  Maturę pisze wyjątkowy rocznik

  Kolejny raz matury nie są zwykłymi maturami. W ubiegłych latach uczniowie wchodzili do sal w maseczkach i siedzieli w dużej odległości od siebie - zdawano w czasie pandemii koronawirusa. Dziś do egzaminu przystępuje wyjątkowy rocznik - ostatni pamiętający gimnazja, kończący trzyletnie liceum, naznaczony walką o miejsce w liceum, gdy w wyniku reformy Anny Zalewskiej z PiS spotkały się dwa roczniki.

  Ale przede wszystkim to rocznik, który spędził większość czasu w liceum na nauce zdalnej i samodzielnej. Jak to wpłynęło na przygotowania do matur?

  - Ja spędziłam ostatnie miesiące na nauce wszystkiego jeszcze raz, pod maturę - mówi Ania, tegoroczna maturzystka z Ursynowa. - Na szczęście nauczyciele od czasu gdy wróciliśmy do nauki w szkole pomagali nam w powtórzeniu materiału. Myślę więc, że będzie dobrze - mówi abiuturientka.

  - Trzymam kciuki za córkę. Pamiętam swoje matury i w porównaniu do tego, co teraz te dzieci przeżyły, nasze egzaminy to była pestka - mówi mama Ani, Basia.

  Już w ubiegłym roku ministerstwo edukacji zdecydowało, że w 2022 r., podobnie jak w 2021 r., egzamin będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej, bez egzaminu ustnego. Dla absolwentów przewiduje się natomiast obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

  Na giełdzie tematów króluje wojna

  Czy to oznacza, że tematy będą łatwiejsze? Niekoniecznie. Tegoroczni maturzyści nie spodziewają się taryfy ulgowej.

  - Wyniki matur w ubiegłych latach były słabe, ale nie sądzę, że autorzy tematów będą chcieli nam ulżyć. Na polskim spodziewam się tematyki wojennej. Mamy w końcu wojnę za wschodnią granicą - mówi maturzysta Paweł.

  W poniedziałek maturzyści napiszą egzamin z języka polskiego. Uczniowie będą mieli na rozwiązanie testu i napisanie wypracowania 170 minut. Największe obawy budzi ostatnie - i zdaniem wielu -  najtrudniejsze zadanie na maturze z polskiego – wypracowanie na co najmniej 250 słów. Czy to będzie rozprawka, czy też charakterystyka to się okaże rano, gdy zespoły egzaminacyjne otworzą pakiety z zadaniami. Maturzysta może zamiast wypracowania wybrać interpretację wiersza. 

  W tym roku w ramach walki z przeciekami i ściąganiem podczas matur Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadziła nowe procedury. Pakiety przelicza się (ale nie otwiera) na pół godziny przed egzaminem w obecności dyrektora szkoła, przedstawiciela zespołu nadzorującego oraz przedstawiciela zdających uczniów. W ubiegłym roku na Mazowszu unieważniono blisko 300 egzaminów, stwierdzając, że doszło do "nieuprawnionego otwarcia" pakietów.

  W czwartek 5 maja uczniowie przystąpią do matematyki (która budzi najwięcej obaw), a w piątek 6 maja napiszą egzamin z języka angielskiego i innych języków obcych. Ogłoszenie wyników matur w podstawowym terminie nastąpi 5 lipca. 

  W ubiegłym roku na Ursynowie matury nie zdało 78 osób - prawie 12 proc. zdających. Był to najgorszy wynik od lat.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

  • 2
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4437 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022