REKLAMAA1 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KW)

  Równo o godzinie 9 uczniowie szkół średnich zasiedli do pisania jednego z najważniejszych egzaminów w ich życiu – matury. Chociaż cały rok uczyli się zdalnie, to jak twierdzą, są przygotowani. Jednak głównie za sprawą samodzielnego przygotowania.

  Absolwenci LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha przy ul. Hirszfelda już od godziny 8 zbierali się przed szkołą. W tym roku do matury podejdzie ok. 100 uczniów tej placówki. Swoją przygodę z egzaminem dojrzałości zaczynają od języka polskiego. Kolejnym będzie matematyka. Co jest trudniejsze?

  - Chyba bardziej obawiam się polskiego, mimo że to zawsze z matmy byłem gorszy – mówi Filip. - Polski zdecydowanie gorszy, do matmy jestem dobrze przygotowana – stwierdza Ola. - Chyba gorzej będzie z polskim. Po matmie można się mniej więcej spodziewać, co będzie – uważa Patryk.

  Na napisanie dzisiejszego testu uczniowie mają 170 minut. Największe obawy budzi ostatnie - i zdaniem wielu -  najtrudniejsze zadanie na maturze z polskiego – wypracowanie na 250 słów. Czy to będzie rozprawka, czy też charakterystyka, życzenie na podstawie czego ma być zadanie jest podobne w całej Polsce.

  - Dzisiaj chyba najwięszy stres, bo to pierwszy dzień. Mam nadzieję, że będzie "Lalka" albo coś podobnego. Tak chyba byłoby najprościej – stwierdza Julia.

  "Uczą się samodzielności"

  Stres przed tak ważnym egzamin to normalka. Ponadto tegoroczni maturzyści mają za sobą cały rok zdalnego nauczania.Uczniowie w większości musieli przygotowywać się do matur samodzielnie. Mimo tego większość z nich zachowuje spokój.

  - Nie czuję stresu i jestem dobrze przygotowana. Ale zdalne nauczanie w tym za bardzo nie pomogło. Jednak stacjonarnie jest całkiem inaczej, lepiej. Dlatego uważam, że dobre wyniki, które mam zamiar osiągnąć, to będzie głównie moja zasługa – mówi Ola. - Sam sobie powtarzałem lektury i robiłem próbne matury z matematyki. Na razie nie stresu nie ma, ale pewnie będzie, jak się zacznie – stwierdza Wojtek. - Nauka zdalnie nie zdała egzaminu. O wiele lepiej uczyło mi się samemu - dodaje Patryk.

  Pewni swoich uczniów są również nauczyciele. Ich zdaniem zdalne nauczanie aż tak dużo nie zmieniło. Przynajmniej w kwestii nauczania języka polskiego.

  - Nieważne, czy będziemy rozmawiać o lekturze w klasie, czy przez internet. Jeśli dany temat kogoś nie porwie, to nie ma znaczenia, gdzie ktoś będzie. Jeśli ktoś chce słuchać, to słuchać będzie. Poza tym zdalna nauka pomogła niektórym zrozumieć, że liceum to czas, gdy najbardziej liczy się ich własna praca. Nie ma powodów żeby się dzisiaj obawiali. Pewnie będą je mieli, gdy będą pisać matematykę. W tym przypadku kontakt z tablicą jest jednak potrzebny – zauważa pani Anna, nauczycielka j. polskiego z LO im. Kossutha.

  Wymagania obniżone czy nie?

  Podobnie jak w zeszłym roku, także w tym wymagania na maturze zostały obniżone. Jednakże według uczniów obietnice ministerstwa edukacji okazują się często bez pokrycia.

  - Czuję się niepewnie, bo nie wiadomo czego można się spodziewać. W tym obniżnaniu poziomu też nie bardzo wiadomo, o co chodzi. W komunikatach wszystkie informacje były niejasne – zauważa Patryk. - Wcale tak nie obniżają tego poziomu. Na przykład z geografii miało być mniej geologii. Jednak podczas próbnych matur geologia była, tylko tak ukryta w zadaniach, żeby nikt nie mógł się przysłowiowo „przyczepić” - dodaje Ola.

  Mimo to uczniowie chwalą niektóre zmiany wprowadzone przez ministerstwo. Maturzyści doceniają na przykład nieobowiązkowe egzaminy ustne. Te zawsze budziły niepokój, nawet przed pandemią. Nie trzeba także zdawać przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Co nie znaczy, że uczniowie do nich nie przystępują. Jednakże nie wszystko jest takie kolorowe.

  - Z jednej strony obniżają wymagania, a z drugiej arkusze w tym roku będą sprawdzać dwie osoby. Niby dzięki temu będzie bardziej obiektywnie. Wiadomo jednak, że jak sprawdza jedna, to zawsze gdzieś można było ten dodatkowy punkt uszczknąć – mówi Wojtek.

  Rezygnować z matur jednak nikt z uczniów by nie chciał. To pewien etap w życiu, który po prostu chcą przejść. A w tym roku potrwa on do 21 maja. Wyniki tegorocznych matur zostaną ogłoszone 5 lipca.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

  • 5
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3626 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021