Zamknij

Mazowsze - popularność fotowoltaiki wciąż wzrasta

17:26, 03.09.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 17:29, 03.09.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

System fotowoltaiczny zapewnia korzyści ekonomiczne oraz jest przyjazny dla naszego środowiska. Pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej prosto ze słońca. Coraz więcej mieszkańców Mazowsza podejmuje decyzję o zamontowanie paneli słonecznych na dachach swoich domów.

Fotowoltaika w stolicy - czemu nie?

Województwo mazowieckie zajmuje drugie miejsce pod względem konsumpcji energii elektrycznej zaraz po Śląsku. Większa część produkowanej energii pochodzi z elektrowni węglowych. Te emitują duże ilości CO2, które szkodzą środowisku naturalnemu. Stąd też inwestycja w panele fotowoltaiczne wydaje się być koniecznością, a nie wyborem.

Na szczęście, w Warszawie i innych częściach Mazowsza, coraz więcej osób chce inwestować w odnawialne źródła energii. Dodatkowo trzeba zaznaczyć fakt, że zapotrzebowanie energetyczne tego województwa wciąż rośnie. Widoczny jest szybki rozwój gospodarczy stolicy i sąsiednich miejscowości. Pobór energii rośnie, a wraz z nim zapotrzebowanie na fotowoltaikę. Dodatkowo należy podkreślić fakt, że system fotowoltaiczny pozwala na zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. To także zwiększona szansa na czystsze powietrze. Władze miasta i okolic dążą do odciążenia sieci energetycznych i zapewnienia większej niezależności od elektrowni węglowych. 

Program dofinansowań dla Mazowsza

Osoby mieszkające na Mazowszu mogą starać się o szereg dofinansowań. Dofinansowania dotyczą zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Oto kilka propozycji dotacji wspomagających rozwój OZE osób prywatnych:

  • program “Mój Prąd”- druga edycja zaczęła się już 1 lipca br.,
  • program “Czyste powietrze”,
  • ulga termomodernizacyjna,
  • programy regionalne.

Największą popularnością cieszy się program Mój Prąd, czyli program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2-10 kWp. Za nami już dwie edycje programu Mój Prąd. Od 1 lipca przyjmowane są wnioski III edycji programu Mój Prąd. Kwota dofinansowania trzeciej edycji wynosi 3000 złotych. Nabór ma potrwać do 20 grudnia 2021 r.  jednak należy pamiętać, że boom na fotowoltaikę trwa, a budżet programu jest ograniczony, dlatego poleca się szybkie składanie wniosków.

Inwestowanie w fotowoltaikę jest opłacalne nie tylko dla indywidulanych odbiorców, ale również dla sektora biznesu. Jedną z propozycji wsparcia przedsiębiorców jest program Energia Plus.

„Energia Plus”

Celem programu jest ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery. Firmy mogą zrealizować dofinansowanie na dwa sposoby:

  • pożyczka - w tym przypadku Beneficjenci mogą liczyć na pokrycie, aż 85% kosztów kwalifikowanych,
  • dotacja - to maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych.

Wnioski można składać za pomocą Generatora Wniosków o Dofinansowanie. Najpóźniej należy to zrobić do 17.12.2021 roku. Firma otrzymane wnioski może przeznaczyć na pompę ciepła, magazyn energii lub panele fotowoltaiczne.

Województwo mazowieckie w walce ze zmianami klimatu

W tym obszarze Polski system fotowoltaiki znajduje swoje zastosowanie nie tylko na dachach prywatnych posesji, ale także wśród infrastruktury miejskiej. Panele słoneczne królują m.in. na tablicach reklamowych, ławkach czy wiatach autobusowych. Coraz więcej budynków nie tylko prywatnych, ale i miejskich korzysta już z odnawialnych źródeł energii. W województwie mazowieckim powstają również farmy fotowoltaiczne. Są to systemy o mocy od kilkudziesięciu kilowatów do nawet kilku megawatów. Prąd, który produkują, jest w całości przekierowywany do sieci elektroenergetycznej, skąd trafia do odbiorców.

Sprawdź więcej na temat fotowoltaiki na terenie Warszawy i okolicy -https://columbusenergy.pl/blog/fotowoltaika_warszawa/

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%