Zamknij

Mazowsze to nie tylko Warszawa – TOP 10 najciekawszych miejsc na weekend

12:47, 01.12.2015 Redakcja haloursynow.pl Aktualizacja: 16:44, 15.03.2024
Skomentuj Travelist Travelist

Większość ludzi zapytana o to, z czym kojarzy im się Mazowsze, wskaże z pewnością Warszawę. Tymczasem Mazowsze to bardzo rozległa i zróżnicowana kraina historyczna, zaś województwo mazowieckie plasuje się na pierwszym miejscu w Polsce pod względem powierzchni i ludności. Warto poznać ten region, chociażby wyjeżdżając na krótkie weekendowe wycieczki. Oto lista naszych propozycji dziesięciu wyjątkowych miejsc na Mazowszu stworzona z pomocą klubu travelowego Travelist.pl.

Wypoczynek nad wodą w Serocku

Serock to urokliwe miasteczko oddalone jedynie o pół godziny drogi od Warszawy. Jego największą atrakcją jest niewątpliwie Zalew Zegrzyński, który dostarcza nie tylko pięknych widoków, ale też mnóstwo atrakcji związanych ze sportami wodnymi. Ponadto znajduje się tu rynek o zabytkowym układzie architektonicznym, późnogotycki kościół w niezwykle malowniczym otoczeniu oraz dom, w którym nocował… Picasso. Serock dysponuje bogatą ofertą noclegową – jednym z miejsc godnym polecenia jest Hotel Pan Tadeusz, położony 30 metrów od brzegu Zalewu.

Józefów – piękno przyrody i architektury

Na południe od Warszawy, w powiecie otwockim, znajduje się Józefów – miasto położone w Dolinie Środkowej Wisły, u zbiegu trzech rzek: Wisły, Świdra i Mieni, oraz w otoczeniu pięknych sosnowych lasów. Ta wyjątkowa lokalizacja sprawia, że Józefów stanowi doskonały cel turystyczny, nie tylko dla warszawiaków. Co więcej, w mieście znajdziemy wiele zabytkowych budynków interesujących pod kątem architektury, na którą miał wpływ polski artysta romantyczny Michał Elwiro Andriolli. Będąc w Józefowie, warto zatrzymać się w hotelu Holiday Inn, który oprócz komfortowych pokoi oferuje swoim gościom zabiegi spa.

Poczuj magię średniowiecza w Czersku

Dużą atrakcję turystyczną południowego Mazowsza stanowi Czersk, słynący z ruin Zamku książąt mazowieckich zbudowanego na przełomie XIV i XV wieku. Przez setki lat budowla uległa znacznym zniszczeniom, jednak do dziś zachowały się jej mury i wieże, z których rozciąga się piękny widok na całą okolicę. Ciekawostką jest fakt, że w latach 70. XX wieku Skaldowie nagrali tu swój teledysk do piosenki „W żółtych płomieniach liści”. Czersk położony jest nad Jeziorem Czerskim, zaś kilkaset metrów dalej płynie Wisła, nad którą warto odpocząć po wspinaniu się po średniowiecznych murach.

Daj się oczarować Farmie Iluzji

Wycieczkę do Czerska dobrze jest połączyć ze zwiedzaniem Farmy Iluzji, niezwykłego parku rozrywki w Mościskach koło Trojanowa. Jest to doskonała propozycja zarówno dla małych, jak i dużych turystów, którzy pragną się odprężyć i poczuć odrobinę magii na własnej skórze. Latająca Chata Tajemnic, Muzeum Iluzji, Tunel Zapomnienia, Labirynt Luster… to tylko niektóre z licznych atrakcji tego miejsca. Zaś po całodziennym zwiedzaniu zaczarowanych obiektów dobrze będzie odpocząć w Talaria Ladies SPA w Trojanowie – znajduje się tu spa przeznaczone wyłącznie dla kobiet, jednak istnieje możliwość noclegów dla par.

Góra Kalwaria – historia na każdym kroku

W niewielkiej odległości od Czerska i Trojanowa znajduje się Góra Kalwaria, miasto o malowniczym położeniu i bogatej historii. Niegdyś była to siedziba wielu zakonów, zaś później stała się jedną ze stolic cadyków – w XIX wieku Żydzi stanowili tu największą grupę wyznaniową. Co ciekawe, zrealizowany w XVII wieku układ urbanistyczny miasta oparto o średniowieczne plany Jerozolimy, a ulice wysypano nawet przywiezioną stamtąd ziemią. Dlatego też miasto nazywano wówczas Nową Jerozolimą. Ciekawa historia Góry Kalwarii odzwierciedla się w jej budynkach, z których szczególnie godne zobaczenia są liczne kościoły oraz synagogi.

Otrębusy – samochodowy raj

Po drugiej stronie Wisły miejscem godnym odwiedzenia są Otrębusy. To tu mieści się Prywatne Muzeum Motoryzacji i Techniki, gdzie można podziwiać około 300 zabytkowych pojazdów, jak i eksponaty związane z lotnictwem i militariami. Znajdziemy tu samochody i motocykle z całego XX wieku i z różnych stron świata – zachwyceni będą nie tylko fani motoryzacji. Oprócz muzeum na uwagę zasługują także spichlerz z XVII wieku oraz Pałacowo-Parkowy Zespół Zabytkowy „Karolin”.

A może chcesz skorzystać z warsztat samochodowy ursynów ?

Radziejowice – zabytki, przyroda i odpoczynek

Niedaleko Otrębusów znajdują się Radziejowice, których główną atrakcją jest zespół pałacowo-parkowy, w skład którego wchodzi klasycystyczny pałac, neogotycki zameczek, dworek modrzewiowy, domek szwajcarski, dawna kuźnia i park ze stawem. We wsi znajdują się również aleje lipowe uważane za pomniki przyrody – według pewnych źródeł, drzewa te zostały posadzone jeszcze przed Potopem szwedzkim. W Radziejowicach warto zatrzymać się w Hotelu Afrodyta Business & SPA, gdzie goście mają do dyspozycji m.in. gabinety spa, kręgielnię, bilard, bar, bibliotekę oraz grotę solną.

Żelazowa Wola – miejsce urodzin „poety fortepianu”

Odwiedzając Radziejowice, warto wybrać się również do Żelazowej Woli, znanej przede wszystkim jako miejsce urodzin najbardziej słynnego polskiego kompozytora. Znajdujący się tu Dom Urodzenia Fryderyka Chopina wraz z przyległym parkiem to niezwykle urokliwie miejsce, gdzie bardzo często odbywają się koncerty chopinowskie. Dworek stanowi oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, do którego warto z kolei zajrzeć, będąc w stolicy. Następny Konkurs Chopinowski dopiero za 5 lat, lecz są miejsca, gdzie muzyka tego wielkiego kompozytora rozbrzmiewa non stop.

Muzyczna podróż w czasie w Szydłowcu

Szydłowiec to miasto, w którym aż roi się od zabytków. Godne zobaczenia są np. zamek, kościół farny, ratusz (należący do najlepiej zachowanych zabytków późnego renesansu w Polsce), synagogi, Dom pod Dębem. Jednak największą atrakcją Szydłowca jest prawdopodobnie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych mieszczące się w zamku. Kolekcja muzeum uznawana jest za jedną z najbogatszych w Europie – możemy tu obejrzeć i, co ważniejsze, usłyszeć polskie ludowe instrumenty, których używano od początku XVII wieku podczas festynów i wesel. Przykładowe instrumenty wystawione na pokaz to np. złóbcoki, basy kaliskie i mazowieckie oraz tarapata. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, czas to zmienić i wybrać się do Szydłowca w muzyczną podróż w przeszłość.

Puszcza Kampinoska – odkryj piękno przyrody

Na koniec coś dla miłośników dzikiej przyrody. Puszcza Kampinoska to idealne miejsce nie tylko na niedzielny spacer, ale i długie wyprawy – zarówno piesze, jak i rowerowe. Można tu spotkać łosia, który widnieje nawet na logo Kampinoskiego Parku Narodowego, bobry, rysie, bieliki i wiele innych zwierząt. Jeśli zaś chodzi o elementy krajobrazu, najbardziej charakterystyczne są tu obszary bagienne oraz wydmy, uważane za najlepiej zachowany kompleks wydm śródlądowych w Europie.

Jak widać z powyższego zestawienia, Mazowsze wcale nie jest nudnym regionem. Z Travelistem każdy turysta znajdzie coś dla siebie – zarówno miłośnik miast, jak i wielbiciel przyrody.

(materiał promocyjny)

(Redakcja haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%