Zamknij

Meble na klatkach schodowych grożą pożarem

16:25, 04.02.2014 Barbara Sarbian Aktualizacja: 12:05, 05.02.2014
Skomentuj Sarbian Sarbian

Za mało przestrzeni w mieszkaniu, a klatka schodowa aż kusi powierzchnią, którą można wykorzystać pod szafki na buty, komody i inne elementy umeblowania. Komponując tym samym doskonałą podkładkę pod... pożar. 

Korytarze i klatki schodowe w blokach wielopiętrowych projektuje się tak, by w razie pożaru przez co najmniej kwadrans nie przepuszczały ognia do mieszkań. Te z kolei mają mieć półgodzinną odporność przeciwpożarową. Jednocześnie warto pamiętać, że korytarze i klatki schodowe to na ogół również drogi ewakuacyjne w razie pożaru.

Bezpośrednie przyczyny pożaru

Badania pokazują, że jedną z najczęstszych przyczyn pożarów w budynkach mieszkalnych jest palenie tytoniu w miejscach niedozwolonych. Przykładów jest wiele: stojąca na korytarzu komoda z łatwopalnej sklejki, a na niej popielniczka. Albo szafka z urządzeniami elektrycznymi, w środku popielniczka, a obok wygodne krzesełko. Tu źle pojęta "kreatywność" mieszkańców bloków niemal nie zna granic.  

Badaniem przepustowości i bezpieczeństwa dróg ewakuacyjnych w budynkach mieszkalnych zajmuje się Wydział Kontrolno - Rozpoznawczy Straży Pożarnej. Inspekcje przeprowadzane są według całorocznego planu lub na skutek zgłoszenia, które wpłynie do Wydziału. Jeśli w czasie inspekcji zostaną wykryte nieprawidłowości w funkcjonowaniu dróg ewakuacyjnych, np. w postaci mebli tarasujących przejście, to do administracji natychmiast trafia zgłoszenie i prośba o usunięcie zagrożenia. 

Kto za to płaci?

Ten, „kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji” (art. 82.) winny jest wykroczeniu określonemu zarówno przez Kodeks Wykroczeń, jak i przez Regulamin Porządku Domowego, którym posługuje się każda spółdzielnia – i w tej sytuacji jego sprawa może zostać skierowana do Sądu Rejonowego.

Spółdzielnia może pomóc lokatorowi, jeśli ten np. ze względów zdrowotnych nie jest zdolny do samodzielnego usunięcia zagrożenia. Z reguły jednak uznaje się, że jeśli ktoś samodzielnie potrafi zatarasować przejście, może je również "odgruzować".

(Barbara Sarbian)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%