Zamknij

Metale, których nie opłaca się wyrzucać

13:45, 20.12.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 15:17, 20.12.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Nasza cywilizacja produkuje ogromne ilości odpadów. Coraz bardziej problematyczne staje się gospodarowanie nimi, ponieważ powoli zaczyna brakować na świecie miejsca do ich przechowywania. Dodatkowo, wiele przedmiotów które trafiają na przysłowiowy śmietnik wykonanych jest z surowców, których światowe zasoby stale się zmniejszają.

Zanim zatem wyrzucisz do śmietnika jakiś przedmiot zastanów się, czy nie dałoby się go po prostu ponownie wykorzystać. I nie sugerujemy tu bynajmniej wykorzystania we własnym zakresie - ale oddania go specjalistom. Na przykład - na skupie złomu. Nie tylko przysłużysz się środowisku, lecz również możesz zyskać na recyklingu finansowo. 

Sprawdź cenę na skupach złomu

W jaki sposób zwykły śmiertelnik może zarobić na odpadkach? To naprawdę jest prostsze niż myślisz. Wystarczy, że udasz się do skupu złomu. Tam bez problemu oddasz kable miedziane, dokonasz recyklingu metali kolorowych, a przy tym nieco podreperujesz swój budżet. Zamiast wyrzucać - po prostu znajdź skup metali w pobliżu i dostarcz niepotrzebne już śmieci właśnie tam.

Miedź nawet 20 zł za kilogram

Czy wiesz o tym, że skup miedzi może zapłacić Ci nawet do 20 zł za każdy kilogram tego cennego surowca? Warto się nad tym pochylić, bo dookoła nas są ogromne ilości tego pierwiastka. Dowiedz się jak rozpoznać miedź oraz gdzie ją znaleźć.

Warto wiedzieć o tym, że miedź znajdziemy właściwie w każdym urządzeniu elektronicznym. Ma ją Twój smartfon, komputer, kuchenka, telewizor - dosłownie wszystko! Dzieje się tak, ponieważ miedź posiada doskonałe właściwości przewodzące, co pozwala na tworzenie precyzyjnie działających układów. Dlaczego warto znaleźć skup miedzi? Całkiem niezłe pieniądze to jeden argument. Warto też pamiętać o tym, że światowe zasoby tego surowca gwałtownie się kurczą. Ostatecznie, jest on dosyć intensywnie użytkowany do produkcji urządzeń elektronicznych praktycznie od końca XIX wieku. Warto więc pomyśleć o planecie i zrobić coś dla jej ochrony!

Co właściwie dzieje się z miedzią po jej oddaniu do punktu recyklingu? Na początek, złom jest umieszczany w specjalnym piecu. To tam dochodzi do roztopienia całego surowca pod wpływem temperatury. Kolejnym krokiem jest tak zwana redukcja miedzi, a następnie dochodzi do jej wylania - w formie kęsów lub sztabek. Forma przerobienia miedzi zależy oczywiście od jakości dostarczonego surowca. Ten w gorszym stanie jest umieszczany w roztworze kwasu siarkowego, co pozwala na jego oczyszczenie. Nie wiesz jak rozpoznać miedź? To metal, który ma charakterystyczny czerwony połysk. Aczkolwiek przy zużytych, starszych elementach miedzianych, warto zwrócić uwagę na to, że mogą mieć zielony kolor. Przykład - miedziane dachy, pokryte patyną.

Mosiężne elementy za ponad 10 zł

Mosiądz to kolejny z pierwiastków, których znajdziemy w otaczającym nas świecie całe mnóstwo. Jest on szczególnie ceniony ze względu na swoje doskonałe przewodzenie ciepła. To dlatego jest tak chętnie wybierany do produkcji choćby grzejników. Ponadto, ten materiał jest niezwykle odporny na działanie temperatur - nie tylko tych wysokich, ale i niskich - nie ulega kruszeniu nawet wtedy, gdy temperatura jest wyjątkowo niska. 

Aluminium też się opłaca

Kolejnym z metali na których można zarobić jest aluminium. Najprostszy przykład to oczywiście puszki aluminiowe, które przecież znajdziemy w każdym sklepie spożywczym. I choć ich zbieranie może mieć lekko negatywne konotacje dla Ciebie, to i tak zachęcamy do przysłużenia się planecie. Zastanawiasz się pewnie jak rozpoznać aluminium. To srebrny metal, który łatwo się gnie, nawet w dłoniach. Jak wygląda recykling w skupie aluminium? Pokrótce wyjaśniamy.

Śmieci zawierające aluminium dostarcza się najpierw do sortowni. To właśnie tam dochodzi do ich oczyszczenia. Specjalne piaskarki umożliwiają usunięcie takich elementów jak choćby

  • Nadruki
  • Zabrudzenia

Dopiero tak oczyszczone powierzchnie nadają się do ewentualnego recyklingu. Przygotowane w ten sposób odpady są następnie cięte na wiórki, które z kolei trafiają do specjalnej prasy. I w takiej formie przesyłane są do hut oraz odlewni. Przygotowany w ten sposób materiał można teraz przerobić na inne elementy z aluminium, jak choćby puszki czy nawet felgi samochodowe

Metalowe elementy, które także możesz sprzedać na skupie

Skup metali kolorowych bez problemu przyjmie każdą ilość wykonanych z metalu elementów. Niezależnie od tego czy są to części samochodowe, takie jak choćby elementy silnika, nadwozia czy nawet felgi, ale także wszystkie inne odpadki. Przykładowo, wszelkie komponenty meblowe czy różne dekoracje wykonane z metalu również bez problemu sprawdzą się na skupie. Przejrzyj też swój garaż pod kątem nieużywanych narzędzi - na pewno znajdziesz tam jakieś, które bez problemu oddasz na skup metali kolorowych. Całkiem niezłe pieniądze otrzymać można za elementy wykonane z cyny. Jak rozpoznać cynę? To metal o srebrnym kolorze z lekko niebieskim odcieniem. Zwykle wykorzystywana jest jako łącznik dla innych elementów.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%