REKLAMAA1 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Złoto, srebro, platyna i pallad – to popularne metale szlachetne, kupowane w celach inwestycyjnych. Taka inwestycja jest obarczona minimalnym ryzykiem i stanowi dobry sposób na ochronę oszczędności przed inflacją. O czym należy pamiętać, decydując się na tę formę lokaty kapitału?

  Najpopularniejsze metale szlachetne

  Metalem szlachetnym najczęściej wybieranym przez inwestorów jest złoto – to swego rodzaju „globalna waluta”, rozpoznawalna na całym świecie i zachowująca swoją wartość niezależnie od kondycji systemu finansowego w danym kraju. Dużą popularnością cieszy się także srebro, którego zasoby na świecie są znacznie większe. Szeroko wykorzystuje się je w przemyśle (m.in. elektronice i energetyce słonecznej), oraz w branży zdobniczej. Srebro jest bardzo często wybierane jako prezent okolicznościowy o większej wartości – np. w formie monety upamiętniającej narodziny dziecka.

  Metale szlachetne kupowane w celach inwestycyjnych to także platyna i pallad. Ze względu na ich unikatowość (relatywnie niską podaż) oraz ścisłe powiązanie z gospodarkami światowymi (dla przykładu pallad wykorzystywany szeroko w przemyśle motoryzacyjnym i fotowoltaice), ich ceny są korzystne dla inwestorów.

  Dlaczego warto inwestować w metale szlachetne?

  Tak jak wspomnieliśmy, metale szlachetne są swoistą międzynarodową walutą i zabezpieczeniem oszczędności przed inflacją lub niestabilnością gospodarki (nie można ich dodrukować, co wpływa istotnie na ich rzeczywistą wartość). Dotyczy to szczególnie złota, które zachowuje swoją wartość w sytuacji załamania systemu finansowego (np. w wyniku konfliktu zbrojnego lub nieumiejętnego zarządzania gospodarką przez rząd).

  Osoby inwestujące w metale szlachetne powinny mieć także na uwadze, że:

  • Złoto jest zwolnione z podatku VAT – dotyczy to sztabek złota o próbie minimum 995 oraz monet bulionowych o próbie minimum 900 (nie dotyczy to jednak pozostałych wymienionych wcześniej kruszców).
  • Zysk w dłuższym horyzoncie czasowym – w krótkiej perspektywie cena metali szlachetnych może ulegać wahaniom, jednak historia pokazuje, że na przestrzeni lat rośnie, a przynajmniej nie traci na wartości. Dotyczy to przede wszystkim złota, uznawanego za bezpieczną przystań każdego inwestora.

  W jakiej formie można kupić metale inwestycyjne?

  Złoto, srebro, platynę i pallad najlepiej kupić w formie sztabek. To wygodna forma inwestowania, dostępna również dla początkujących inwestorów. Na rynku można nabyć sztabki o niewielkiej masie – zaledwie kilku gramów. Złote produkty o tej wadze kupimy już za kilkaset złotych. Naturalnie, im więcej kruszcu kupujemy, tym więcej musimy wydać – za 100 gramów złota zapłacimy 23 000 zł (dla porównania, stugramowa sztabka palladu to koszt około 46 000 zł, platyny – 20 000 zł, a srebra – około 650 zł).

  Złoto i srebro dostępne jest także w formie monet bulionowych. Za złotą monetę o wadze 1 uncji trojańskiej trzeba zapłacić około 7 500 zł. I te produkty są dostępne dla inwestorów dysponujących mniejszym kapitałem – mogą oni kupić monety o mniejszej zawartości złota w stopie za proporcjonalnie mniejszą kwotę (zakup monety ½ oz to koszt około 4 000 zł). Do najpopularniejszych monet bulionowych zalicza się między innymi złotego Kruggeranda z RPA, Amerykańskiego Orła, Australijskiego Kangura i Wiedeńskich Filharmoników.

  Gdzie bezpiecznie kupić kruszce inwestycyjne?

  Metale szlachetne, zarówno w formie sztabek jak i monet bulionowych, można nabyć w sklepach stacjonarnych, a także przez internet. Ze względu na dużą wartość tych produktów, kluczową kwestią jest wybór uczciwego dostawcy. Warto sprawdzić, czy sprzedający posiada na przykład zezwolenie Narodowego Banku Polskiego na handel złotem, a także czy rzeczywiście posiada produkty, które sprzedaje. Naszą czujność powinny wzbudzić zbyt długie terminy realizacji zamówienia (przekraczające kilka tygodni).

  O wiarygodności sprzedającego świadczy także posiadanie fizycznie rozumianego salonu sprzedaży, w którym możemy obejrzeć wybrane produkty inwestycyjne oraz skorzystać z wiedzy profesjonalnego doradcy. Przykładem jest salon ASCOIN, zlokalizowany w Warszawie przy ul. św., Barbary 4 (sklep prowadzi także sprzedaż metali szlachetnych online). ASCOIN posiada zezwolenie NBP o numerze 17401 i oferuje produkty inwestycyjne z odpowiednią akredytacją (np. Londyńskiego Rynku Kruszców LBMA) oraz certyfikatami autentyczności.

  Artykuł załadowany: 0.3785 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022