REKLAMAA1 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 września 2022, 18:58

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Zapłodnienie metodą in vitro przyniosło ogromny postęp w leczeniu niepłodności i szansę na biologiczne potomstwo dla wielu par, w przypadku których inne metody nie przynosiły rezultatu. Na czym dokładnie polega procedura in vitro, kto może się jej poddać i kiedy można liczyć na dofinansowanie?

  Czym jest in vitro?

  Zapłodnienie in vitro, inaczej IVF (in vitro fertilization) to metoda, w której komórka jajowa oraz plemnik zostają połączone w laboratorium, a nie – jak ma to miejsce naturalnie – w drogach rodnych kobiety. Z tego powodu możemy spotkać się również z określeniem zapłodnienie pozaustrojowe. Komórki rozrodcze obojga partnerów są wcześniej pozyskiwane metodą punkcji (u kobiet komórki jajowe) i metodą masturbacji (u mężczyzn nasienie). W określonych przypadkach in vitro można także przeprowadzić, korzystając z komórek anonimowego dawcy lub dawczyni.

  Procedurę in vitro można podzielić na kilka etapów:

  • Stymulacja owulacji – kobieta przyjmuje hormony pozwalające uzyskać większą niż zazwyczaj liczbę komórek jajowych w jednym cyklu.
  • Punkcja jajników, czyli pobranie komórek jajowych – to krótki zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, pod kontrolą USG. Równolegle mężczyzna oddaje nasienie, które zostanie wykorzystane w procesie zapłodnienia.
  • Zapłodnienie pozaustrojowe, czyli połączenie gamet w warunkach laboratoryjnych Powstały w ten sposób zarodek wzrasta kilka dni w specjalnym inkubatorze.
  • Transfer zarodka – odbywa się dopochwowo, przy pomocy cienkiego cewnika (katetera) do jamy macicy wprowadza się najczęściej jeden zarodek zdolny do potencjalnego rozwoju.

  Ostatnim etapem jest sprawdzenie, czy zarodek zagnieździł się w jamie macicy i rozwija się ciąża. W tym celu wykonuje się badanie beta hCG (oznaczenie stężenia gonadotropiny kosmówkowej we krwi, 10-11 dni po transferze). Jeśli wynik wskazuje na ciążę, po około tygodniu wykonuje się dodatkowe badanie USG. Warto jednocześnie pamiętać, że leczenie niepłodności jest zawsze kwestią indywidualną i schemat postępowania może różnić się nieco różnić w każdym przypadku.

  Kiedy wykonać in vitro i gdzie się zgłosić?

  In vitro stosuje się często w sytuacji, gdy inne metody leczenia niepłodności nie przyniosły rezultatu lub też z góry wiadomo, że nie będą skuteczne. Zapłodnienie pozaustrojowe wykazuje dużą skuteczność także w przypadku niepłodności idiopatycznej, czyli takiej, której przyczyn nie udało się jednoznacznie ustalić.

  Wskazania do zastosowania in vitro to między innymi:

  • niska jakość nasienia partnera lub nosicielstwo chorób genetycznych/zakaźnych,
  • upośledzenie funkcji jajowodów i choroby tych narządów,
  • endometrioza,
  • niepłodność niewiadomego pochodzenia (tzw. niepłodność idiopatyczna).

  O tym, czy przypadek danej pary kwalifikuje się do in vitro, decyduje każdorazowo lekarz. Leczenie niepłodności to bardzo indywidualna sprawa, dlatego konieczna jest konsultacja lekarska oraz szczegółowa diagnostyka. Aby uzyskać profesjonalną pomoc, najlepiej zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności (ośrodka leczenie niepłodności i wspomaganej prokreacji). W takim miejscu pracują lekarze wielu specjalizacji (m.in. ginekologii i położnictwa embriologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości). W Warszawie kompleksową diagnostykę i leczenia niepłodności oferuje klinika Gameta – więcej informacji można znaleźć na stronie: https://gameta.pl/kliniki/warszawa/.

  Dofinansowanie in vitro z programów samorządowych

  Pary zmagające się z niepłodnością mogą skorzystać z programu dofinansowania in vitro. W Warszawie funkcjonuje obecnie „Program polityki zdrowotnej w zakresie wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2019-2022”. W klinice Gameta możliwe jest przeprowadzenie procedury in vitro w ramach tego programu. Konieczne jest spełnienie kilku warunków – trzeba między innymi mieszkać w Warszawie oraz wykonać określony zestaw badań. Więcej szczegółów można uzyskać, kontaktując się z kliniką.

  Artykuł załadowany: 0.3187 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022