REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Winda zewnętrzna przy Nutki 3/5

  Winda zewnętrzna przy Nutki 3/5 (SK)

  Cztery bloki komunalne na Ursynowie w tym i przyszłym roku zyskają windy. Wybuduje je miasto w ramach walki ze zjawiskiem tzw. więźniów czwartego piętra. Mieszkają na nich często starsi ludzie, którzy nie są w stanie wyjść z mieszkania. Wind w blokach do czterech pięter nie trzeba bowiem budować.

  Winda - dla mieszkańców wieżowców to konieczność. Dla mieszkańców niższych bloków, zwłaszcza w najstarszej części Ursynowa, to marzenie. Na razie niewykonalne. Obiecywanego przez rząd programu "Dostępność Plus" jak na razie nie ma. Spółdzielnie, ani tym bardziej lokatorzy, nie mają pieniędzy na budowę zewnętrznych szybów windowych.

  Jedna z takich takich inwestycji powiodła się w budynku przy ul. Nutki 3/5, gdzie kilka lat temu do bloku z 4 piętrami dostawiono zewnętrzny dźwig osobowy. Zrzutkę - około 200 tys. złotych - zrobiło sześć rodzin, biorąc na siebie również projekt budowlany oraz nadzór inwestycyjny. I choć część środków udało się odzyskać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, to mieszkańcy sami ponoszą niemałe koszty eksploatacji windy.

  Obietnice z kampanii

  W kampanii wyborczej dwaj główni kandydaci na prezydenta Warszawy - Rafał Trzaskowski i Patryk Jaki - obiecywali uruchomienie specjalnych programów, służących budowie wind w spółdzielniach. Również lokalni politycy, w naszej przedwyborczej debacie deklarowali, że to sprawa bradzo ważna i będą działać na rzecz jej załatwienia.

  Miesiąc po wyborach prezydent Trzaskowski podczas ogłaszania swoich 12 priorytetów zapowiedział w rozmowie z redakcją Haloursynow.pl, że wkrótce pojawią środki na budowę wind w mieszkaniach komunalnych, a kolejnym krokiem będzie opracowanie i uruchomienie programów wspierania takich inwestycji w spółdzielniach mieszkaniowych, pod warunkiem, że analizy prawne wykażą, że w ogóle jest taka możliwość. Modelu takiej współpracy bowiem nie ma.

  Jak się okazuje prezydent Trzaskowski nie zapomniał przynajmniej o jednej z tych dwóch obietnic. Do ursynowskiego ratusza dotarło właśnie pismo z miejskiego Biura Polityki Lokalowej, w którym poinformowano o rozpoczęciu "Programu budowy wind w budynkach mieszkalnych wielokondygnacyjnych należących do miasta".

  W 2019 i 2020 roku na Ursynowie windy mają zostać dobudowane do wszystkich budynków komunalnych, w których ich jeszcze nie ma. Chodzi więc o bloki przy Kłobuckiej 1 i 3 oraz Pileckiego 109 i 111. Na ten cel zarezerwowano w budżecie miasta prawie 600 tys. złotych w tym roku oraz 1,6 mln złotych w 2020 roku. W sierpniu sprawa ma stanąć na sesji Rady Warszawy, która ma ostatecznie przyklepać środki.

  - Ma to być inspiracja dla rządu oraz dla spółdzielni. W naszym przypadku ten pilotaż załatwia problem w całości, bo wind nie mamy tylko w tych czterech czteropiętrowych budynkach - mówi burmistrz Robert Kempa.

  W urzędzie dzielnicy trwają już przymiarki do rozpoczęcia procedury uzyskiwania pozwoleń na budowę zewnętrznych szybów windowych. I choć inwestowanie w windy w domach komunalnych - gdzie zniszczeń i dewastacji dużo więcej niż w blokach spółdzielczych czy wspólnotowych - jest ryzykowne i nie przez wszystkich akceptowane, jest to krok w dobrym kierunku.

  Niestety, miasto na razie nie ma pomysłu na to, w jaki sposób i czy dofinansowywać inwestycje windowe tam, gdzie są one jeszcze bardziej potrzebne - czyli w najstarszych blokach spółdzielni mieszkaniowych. To w nich mieszkają "pionierzy" Ursynowa, 30- i 40-latkowie sprzed 30 i 40 lat, którzy dziś są seniorami, w dużej mierze o ograniczonej sprawności ruchowej.

  - Zamiast budować windy w mieszkaniach miejskich, gdzie na ostatnich piętrach raczej ludzi starszych jeszcze nie ma, powinni wymyślić coś dla spółdzielni. Bo na razie natrafiamy na mur - mówi pani Joanna z bloku w spółdzielni "Jary", która już od dawna myśli o tym jak w swoim bloku doprowadzić do postawienia szybu windowego.

  - W spółdzielni nic nie wiedzą, nie interesuje ich ten problem. Miasto też na razie nic. W telewizji słyszałam, że rząd miał pomagać, ale nic o tym nie słychać - dodaje rozgoryczona seniorka. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 56

  • 22
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 5
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 10
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  15Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Ada 15 ponad rok temu

   A co z blokami w starszych dzielnicach np. na Ochocie? Tu mieszkają przeważnie emeryci, często niepełnosprawni. Osobiście znam osobę uwięzioną na 4 piętrze. Chodzi o ulicę Trzech Budrysów, Dickensa, Białobrzeską, itp. Bloki budowane w latach 50 i 60- wówczas dla młodych osób.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~yy 14 ponad rok temuocena: 33% 

   nie lepiej zamienić mieszkania? budowanie takich wind to defraudacje i strata pieniedzy zwlaszcza ze brakuje na szkoly

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wok66 13 ponad rok temu

   Można w Spółdzielniach zwiększyć fundusz remontowy i finansować z tego windy (też z dopłat UE). Ale i tak będą one na półpiętra, więc inwalida na wózku będzie bezradny.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lelek28 12 ponad rok temuocena: 100% 

   Jak do czynszu dolicza im koszty utrzymania wind to długo tam nie pomieszkaja. Ktoś musi za to zapłacić czyli albo oni albo wszyscy mieszkańcy spółdzielni zróbcie referendum to ludzie was zjedzą

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jan 11 ponad rok temuocena: 92% 

   Spółdzielnia nie będzie tematem zainteresowana, winda to tylko koszty. Deweloperka, oooo, na tym można zarobić, wciskając kolejne bloczysko miedzy już stojące, przy okazji wycinając co się da i likwidując miejsca parkingowe.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkanka 10 ponad rok temuocena: 21% 

   A to nie wiedzieli, że 4 piętro może być problematyczne? Ja podczas wyboru mieszkania wszystkie takie warianty eliminowałam. Inna sprawa, że ci co budowali/ projektowali poszli na skróty i nie zaprzątali sobie głowy windami. Poza tym jak coś nie pasuje to się zmienia lokum.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~szym 9 ponad rok temuocena: 80% 

   To, że Pani mogła teraz sobie wybrać piętro to jedna sprawa, natomiast 30-40 lat temu mieszkanie było z przydziału, więc nikt nie wybrzydzał!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 16 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkanka 8 ponad rok temuocena: 25% 

   A kto kogo zmusza to mieszkania przez 30-40 lat w tym samym? Czy taki przydział jest dożywotni? Kiedyś to było kiedyś, obecnie liczy się teraz.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~GoPRo 7 ponad rok temuocena: 75% 

   Pani Mieszkanko czasami warto pomyśleć - w wielu przypadkach sytuacja materialna zmusza TYCH ludzi do mieszkania nadal na tych przydziałowym 4 piętrze

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 6 ponad rok temuocena: 78% 

   ~GoPRo, ale co o tym może wiedzieć dziunia, z móżdżkiem wielkości groszka... Moze niech mamusi i tatusia zapyta, jak "zdobywało" się mieszkania 40-50 lat temu. I że mieszkania komunalne to cos innego, niz mieszkania komercyjne, z kredytem na 30 lat. Naprawdę...z podziwu wyjsc ciągle nie mogę, nad "ynteligencją" dzisiejszych 20-30 i więcej latków.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkanka 5 ponad rok temuocena: 0% 

   ~issaa muszę zmartwić PaNIENKĘ, tak się składa, że pamiętam te czasy. I to nie ja mam problem z myśleniem. Dlaczego jako mieszkanka Warszawy mam się składać na wybudowanie wind w mieszkaniach spółdzielczych ? Czy nie lepiej byłoby wspomóc tych mieszkańców w wymianie mieszkań na niższych kondygnacjach? Co do Tatusia to się nie spytam, bo już nie żyje, ale jak widać obrażanie innych teraz "w modzie". A teraz czekam na liczne minusy :)

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rumcajs 4 ponad rok temuocena: 41% 

   Windy nie sa takie znowu wazne. Wazna jest karta lgbt i tramwaj roznorodnosci.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kok 3 ponad rok temuocena: 64% 

   są też tańsze rozwiązania -- przenieść ludzi do innych lokali komunalnych. Stoi ich pustych kilka tysięcy. A mieszkania na 4 piętrze miasto mogłoby sprzedać, na pewno znajdą się chętni.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~As 2 ponad rok temuocena: 71% 

   Teraz chętni a za chwilę też będą żądać wind!!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 1 ponad rok temuocena: 80% 

   ale znasz stare polskie przysłowie "nie przesadza sie starych drzew"? myslisz, że wziło się znikąd? ale znasz przysłowie "starych drzew się nie przesadza"? Jak zwykle, przyslowia nie biora się znikad a raczej niosą w sobie wielowiekową prawdę, nabyt a przez doświadczenie.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.356 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020