REKLAMAA1 SanGiovanni 01.03.2022 - 31.05.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 września 2021, 06:30 komentarzy 35

  (SK)

  "Nieprawdopodobny chaos". Miasto ujawnia, co zastało w Szpitalu Południowym po odzyskaniu go wyrokiem sądu od rządowej pełnomocniczki. Wiceprezydent stolicy zapowiada audyt i wnioski do prokuratury. Tymczasem coraz częściej słychać, że ministerstwo znów chce przejąć ursynowską placówkę.

  Dwa tygodnie temu Szpital Południowy wrócił do miasta. Rządowa pełnomocnik dr Ewa Więckowska, która zarządzała miejską spółką na podstawie - jak się okazało - bezprawnej decyzji ministra zdrowia o przejęciu, podała się do dymisji. Władze stolicy, korzystając z wyroku sądu administracyjnego unieważniającego ministerialne postanowienia, wkroczyły do spółki. I jak mówiła w środę wiceprezydent Renata Kaznowska zastały tam "nieprawdopodobny chaos".

  Brak umów, brak księgowości, brak ewidencji

  Nasze wcześniejsze nieoficjalne informacje mówiły o tym, że pełnomocniczka rzadko bywała w spółce, nie ewidencjonowano we właściwy sposób faktur, przez co nadal spływają do szpitala żądania zapłaty. Spółka nie zapłaciła też na czas podatków oraz składek na ZUS.

  - Brakowało działu kadr, księgowości, działu administracyjnego, działu rozliczeń. Dokumentacja kadrowa jest niekompletna, choć to mało powiedziane. Nie zawarto umów z częścią pracowników, podpisano też nieuprawnione aneksy do umów - wyliczała wiceprezydent Renata Kaznowska.

  Wg miasta w szpitalu nikt nie panował nad wydatkami, nie rozliczał rzetelnie godzin pracy. Personelowi płacono więcej niż wynikało z wytycznych ministerstwa. Np. jeden z ratowników wystawił fakturę na ponad 60 tys. złotych, a spółka bez sprawdzenia czegokolwiek wypłaciła te pieniądze. Za czerwiec i lipiec szpital nie zapłacił 3,8 mln złotych składek i podatków. A podczas prac porządkowych odnaleziono niezewidencjonowane i niezapłacone faktury na kwotę 6 mln złotych.

  Zastępczyni prezydenta Warszawy ds. ochrony zdrowia, jak sama przyznaje, była zaskoczona skalą niegospodarności, w tym nadmiarem liczby personelu. 

  - Wojewoda na początku przejmowania szpitala przez rząd oddelegował do niego 17 pracowników. Później okazało się, że pracuje ich tam aż 116. W lipcu i sierpniu doszło tam do kuriozum, kiedy na jednego pacjenta przypadało dobowo po kilkudziesięciu pracowników - stwierdziła.

  - W szpitalach miejskich ludzie się słaniali na nogach i pracowali od rana do wieczora, a w szpitalach, które przejmował rząd, płacone były olbrzymie stawki za bardzo proste rzeczy i podkupowano personel szpitalom miejskim. To kompletnie rozwaliło nam system - dodawał prezydent Rafał Trzaskowski.

  "Nigdy nie było 300 łóżek"

  Zdaniem władz stolicy szpital był zarządzany "skandalicznie", a pełnomocnik Ewa Więckowska nigdy nie zrealizowała żądań wojewody, by w ursynowskim szpitalu tymczasowym pojawiło się 300 łóżek covidowych, choć rzekoma opieszałość władz miasta w tej sprawie była powodem złożenia wniosku przez Konstantego Radziwiłła w sprawie przejęcia szpitala przez rząd.

  Miasto zapowiedziało stworzenie "białej księgi" dokumentującej to, co wydarzyło się w Szpitalu Południowym. Ruszyć ma też audyt działalności pełnomocniczki.

  - W oparciu o ten audyt będziemy składać zawiadomienia o niegospodarności, przekroczeniu uprawnień, ale również składać wnioski o odszkodowanie, bo mówimy tu o bardzo konkretnych stratach finansowych - mówiła Kaznowska.

  Tymczasem z zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia wynika, że wkrótce resort wyda kolejną decyzję o ustanowieniu pełnomocnika rządowego w Szpitalu Południowym. Dlaczego rząd znów chce zabrać szpital i całą spółką "Solec"? Tłumaczy się koniecznością zapewnienia odpowiedniej liczby łóżek covidowych w przypadku wystąpienia czwartej fali epidemii koronawirusa.

  - Podejmując decyzję o wprowadzeniu pełnomocnika do szpitala południowego minister kierował się koniecznością ochrony zdrowia i życia mieszkańców Warszawy. Przewlekłość działań władz Warszawy w zakresie przygotowania bazy łóżkowej oraz zgromadzenia niezbędnego personelu do walki z 3 fala epidemii koronawirusa mogła doprowadzić do barku miejsc w szpitalu dla mieszkańców stolicy chorych na COVID-19 - tłumaczyło biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia, przypominając, jakie były powody pierwszej decyzji o przejęciu.

  Propozycja dla ministra

  Kolejne przejęcie szpitala, tym razem zgodnie z procedurą i z wyciągnięciem wniosków z lipcowego wyroku sądu administracyjnego, może nastąpić już w najbliższych dniach. Przejęcie znów uniemożliwi rozpoczęcie wyposażania szpitala przy ul. Pileckiego oraz oddali przenosiny oddziałów z Solca na Ursynów, co planowano jeszcze na ten rok.

  27 sierpnia miasto zaproponowało ministrowi rozwiązanie tej patowej sytuacji - możliwość powołania przez ministra Adama Niedzielskiego własnego dyrektora ds. szpitala tymczasowego w spółce, który zarządzałby samodzielnie oddziałami covidowymi. Pozwoliłoby to stolicy przygotowywać Szpital Południowy do przyszłej normalnej pracy. Jak stwierdziła wiceprezydent Kaznowska ze strony ministerstwa nie ma żadnej odpowiedzi na tę propozycję.

  26 sierpnia nasza redakcja zapytała zarówno ministra zdrowia, jak i stołeczny ratusz o konkretne kroki, jakie podjęły obie te strony w celu zakończenia politycznego sporu, zawarcia porozumienia w sprawie Szpitala Południowego, zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom podczas tzw. czwartej fali, ale też możliwości rozpoczęcia wyposażania szpitala, na który południowe dzielnice Warszawy czekają już od ponad 30 lat. Do dziś nie uzyskaliśmy odpowiedzi na nasze pytania. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 248

  • 14
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 78
   WKURZONY
  • 144
   BRAK SŁÓW

  35Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~nick_znik 35 8 miesięcy temu

   Ciekawe czy winni zaistniałej sytuacji poniosą konsekwencje. To nie jest sprawa dla prokuratora?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick4 34 6 miesięcy temu

   Szpital jest zarządzany przez miasto, bez Więckowskiej i co mamy?? Zniszczona instalacja tlenowa, doprowadzenie prawie do ewakuacji szpitala, zagrożone życie pacjentów, ograniczanie ilości pacjentów w szpitalu. Więc pytanie jakie teraz się nasuwa to: gdzie jest prokurator? Bo ta mafia z "ratusza" jest niebezpieczna dla obywateli.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~swój 33 8 miesięcy temuocena: 67% 

   Redakcjo może jakiś reportaż o szczegółach sytuacji że szpital południowy jako jedyny Covidowy juz w Wawie zapełnia się właśnie teraz zarażonymi przeważnie młodymi ludźmi w stanie którzy się nie szczepili ?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~oper15 32 8 miesięcy temuocena: 0% 

   w prywatnej przychodni, miesiąc wcześniej czyli w czasie kiedy był bum na szczepienia i szukało się wolnych miejsc i terminów ale wszystko szło sprawnie, zgodnie z harmonogramem i wyznaczoną godziną. Całość łącznie z odczekaniem zajęła jej 20 min.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~oper15 31 8 miesięcy temuocena: 50% 

   Byłem w tym niby szpitalu na szczepieniu za czasów kiedy władzę sprawował Rząd. Długa kolejka przed wejściem głównym, w rejestracji czynne jedno stanowisko z czterech dostępnych, parę gabinetów do kwalifikacji - tutaj szło dość sprawnie, ale następnie kolejne wąskie gardło - gabinet szczepień. Szczepienia robi jedna osoba z pięciu przebywających w gabinecie a pozostali kręcą się bez celu i żartują, co kilka minut ogłaszają przerwę bo muszą przygotować szczepionki (od czego są w gabinecie pozostałe cztery osoby???!!!!). Gdy byłem już po szczepieniu i odczekiwałem swoje 15 min. nagle stwierdzili, że jest przerwa i pozostali pacjenci muszą poczekać a cała ekipa poszła korytarzem (prawdopodobnie na śniadanie bo nie sądzę, że to zbiorowa biegunka). Byłem zapisany na 9.00 wyszedłem 10.35 czyli zajęło to ponad 1,5h. Reasumując totalna porażka!!! Ale pieniądze na to są bo Rząd finansuje (notabene za nasze poddatki). Nadmienię tylko, że żona była na szczepieniu jakieś 400 metrów od szpitala, w

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ręcę opadają 30 8 miesięcy temuocena: 53% 

   Ratusz wie, że nie ogarnie tego szpitala przecież dlatego zamiast wyposażania szpitala i dbaniem o pacjentów zajmują się szykanowaniem i jałowymi audytami, żeby mieć na kogo zwalić to jak doszczętnie rozwalą teraz ten szpital. To jest czysto polityczne jak zawsze w polsce. Tylko, co z pacjentami.....

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 28 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ReceWGórę 29 8 miesięcy temuocena: 44% 

   "ręce opadają" - nie trolluj, zapomniałeś chyba IP zmieniać i wyszło, że i "miraż" to też Ty :-)))) Polecam opcję "wpisy tej osoby", która to pokaże wszystkim jak jest :-) Wpisy dzielą od siebie raptem minuty, więc tłumaczenie "zapomniałem nicka i po prostu dałem drugi komentarz" sobie daruj. Pisowskie trole atakują, ale zadanie ich przerasta! Audyt w szpitalu jest bardzo potrzebny, choć pewnie części przestępstw nie uda się udowodnić tym złodziejom z PIS

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 24 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ręce opadają podwójnie 28 8 miesięcy temuocena: 54% 

   Napisałam dwa komentarze, jak ktoś kliknie w "wpisy tej osoby" to zobaczy jak jest czyli, że .... napisałam dwa komentarze. Jak chcesz to też możesz dwa komentarze napisać nie lękaj się. Nie ma to za dużo wspólnego z trollowaniem. Największy troll to autor tego artykułu i na to wskazuje. Jak ktoś jest przeciwko ratuszowi to nie oznacza automatycznie, że jest pro PiS, aż tak jest źle w tej Polsce... Proponuje myśleć samodzielnie.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 20 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~RęceWGórę 27 8 miesięcy temuocena: 46% 

   Wystarczy pisać pod jednym nickiem - wtedy nie ma żadnych dwuznaczności. Pisząc z różnych nicków chce Pani pewnie wywołać wrażenie, że to nie tylko Pani opinia. Gdy wychodzi prawda z IP, wygląda to średnio. Dla mnie to trollowanie. Chyba swój własny nick można zapamiętać choć na godzinkę? Ewentualnie sprawdzić jaki się podało. Dobra rada, naprawdę. Ukłony! :-)

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 26 8 miesięcy temuocena: 0% 

   A propos historycznych wpisów powyższej Pani, to jeden nadaje się niemal na szyderczego mema: "Nigdy nie było lepiej. Granice są szczelne. Armia jest silna i ma poparcie narodu. Cały kraj wspiera rząd oprócz Warszafki tvnowskiej. W Polsce jest w tej chwili o wiele lepiej niż w Hiszpanii, Francji czy we Włoszech. Zawsze będę na nich głosowała." ;-)

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~miraż 25 8 miesięcy temuocena: 59% 

   Czegoś tu nie rozumiem przecież większość czasu zarządzania tym szpitalem, Więckowska zarządzała nie jako pełnomocnik z ramienia rządu tylko właśnie jako wybranka ratusza i co wtedy nie było tych rzekomo nieprawidłowości? Wygryźli Więckowską bo była nie wygodna dla tej mafii z ratusza, a teraz próbują się wybielić szykanując ją w mediach. Czyli polska standardowa polityczka.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~70 24 8 miesięcy temuocena: 74% 

   Ten szpital to odzwierciedlenie tego co się dzieje w Polsce,im gorzej tym lepiej,pis =chaos.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~EmerytkaStaraBrzydka 23 8 miesięcy temuocena: 83% 

   Że rząd dba o ludzi? Że daje na dzieci? Że policja zabija bandziorów? Nigdy nie było lepiej. Granice są szczelne. Armia jest silna i ma poparcie narodu. Cały kraj wspiera rząd oprócz Warszafki tvnowskiej. W Polsce jest w tej chwili o wiele lepiej niż w Hiszpanii, Francji czy we Włoszech. Zawsze będę na nich głosowała.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dom_Develop 22 8 miesięcy temuocena: 0% 

   Rząd nic nie daje bo nic nie ma. Wydaje pieniądze podatników na programy socjalne, których efekty są mocno wątpliwe.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Jaro 21 8 miesięcy temuocena: 29% 

   Ten artykuł tylko potwierdza pilną konieczność połączenia Belgradzkiej z Pileckiego wokół górki Kazurki. Poza tym pokazuje wyraźnie, że rowerzyści to święte krowy, a za 120% smogu zimą w Wawie odpowiadają wioski leżące pod Gdańskiem.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~swój 20 8 miesięcy temuocena: 50% 

   Dobre, Brakuje tylko 100 metrów :)

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 19 8 miesięcy temuocena: 83% 

   ktoś jeszcze jest na tyle naiwny, że wierzy w to co mówi ten rząd państwa z dykty?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 38 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Czarek 18 8 miesięcy temuocena: 93% 

   30,5 % chce głosować na ZP

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 17 8 miesięcy temuocena: 67% 

   pocieszam się, że jest to 30% 50%-ciu uprawnionych do głosowania :/

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hgw 16 8 miesięcy temu

   Czyli dla totalsów zostaje 20%. Słabiutko.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nasze zbawienie 15 8 miesięcy temuocena: 37% 

   A teraz Przewodniczący Rady Nadzorczej naprawi wszystko i będzie cudownie...

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 38 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bgvd 14 8 miesięcy temuocena: 44% 

   A kim jest ten tajemniczy sztukmistrz Przewodniczący Rady Nadzorczej?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 16 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~debenek 13 8 miesięcy temuocena: 47% 

   Miłościwie nam panujący Burmistrzunio Kempa

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~RęceWGórę 12 8 miesięcy temuocena: 45% 

   "Nasze zbawienie" - a znasz kompetencje rady nadzorczej? zamiast pisać głupoty, doszkol się proszę. czym zajmuje się rada nadzorcza? jakie są jej kompetencje? jakie są inne organa w spółce? za co odpowiadają? to tylko kilka proponowanych zagadnień do nadrobienia, może coś w główkę wreszcie wejdzie...

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nasze zbawienie 11 8 miesięcy temuocena: 50% 

   Znam kompetencje rady nadzorczej. To ona powołuje Zarząd. Stąd moje przekonanie, że Przewodniczący Rady Nadzorczej naprawi wszystko co złe ustanawiając odpowiedni zarząd. Czy ktoś w to wątpi?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bgvd 10 8 miesięcy temuocena: 24% 

   Dzielnica przejęła szpital i znów nie daje sobie rady? Rząd powinien ponownie wkroczyć i przejąć opiekę nad szpitalem.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 61 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warka 9 8 miesięcy temuocena: 63% 

   Skup się i przeczytaj jeszcze raz. Może zrozumiesz. Co za idiota

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 19 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lepiej 8 8 miesięcy temu

   Patrząc z perspektywy rządu to nie powinni absolutnie tam wkraczać. Bez Więckowskiej, która otworzyła ten szpital i przygotowała do 3 poprzednich fal i zespołu, który zbudowała, nikt nie jest wstanie ogarnąć tego, co tam się dzieje. Przypuszczam, że raczej z osób, które cokolwiek wiedziały jak funkcjonuje ten szpital to nie ma tam już nikogo ( ratusz zrobił swoje "czystki"). Jak rząd kogoś tam wpuści to będzie samobój.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 7 8 miesięcy temuocena: 85% 

   Jedyny ratunek dla szpitala to ponowna jego kradzież i ogłoszenie, że wszystko jest w najlepszym porządku. Acha, można jeszcze zrobić jakiś cykl szkalujących programów w TVP.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 34 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obym nie miał racji... 6 8 miesięcy temuocena: 67% 

   Bardzo trafna koncepcja. Tak długo jak szpital będzie przechodził z rąk do rąk i tak długo jak nie będą w nim udzielane świadczenia opieki zdrotnej, tak długo przeciwnicy polityczni będą mieli o czym pisać. Jak już miasto ostatecznie odzyska gorącego kartofla to w tedy zacznie on w łapy parzyc. Trzeba cierpliwie zaczekać do tego momentu. Zobaczymy jakie wówczas będą rezultaty i komentarze.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4622 sekundy
  REKLAMAA2 Pizzeria105  01.04.2022 - 31.05.2022