REKLAMAA1 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Rok zbliża się do końca, a urząd dzielnicy wydał dopiero 18% zaświadczeń potwierdzających przekształcenie wieczystego użytkowania we własność. Miasto twierdzi, że lokatorzy nie mają się czego obawiać - 98% bonifikata nie przepadnie. Niepokój spółdzielców narasta.

  1 stycznia użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się ich właścicielami. Warszawianki i warszawiacy mają prawo do 98-procentowej bonifikatę od opłaty jednorazowej, która dotyczy zarówno gruntów miejskich, jak i tych należących do skarbu państwa.

  Ale żeby skorzystać z ulgi trzeba otrzymać z urzędu dzielnicy zaświadczenie o przekształceniu. Spółdzielcy, nie tylko z Ursynowa, denerwują się, że większość z nich jeszcze go nie dostała.

  - Czekamy już bardzo długo. Kończy się rok i nie wiem co będzie, słyszałam, że ta duża zniżka od opłaty przepadnie - martwi się pani Joanna, lokatorka bloku w spółdzielni "Jary".

  Słów krytyki pod adresem dzielnicy nie szczędzą też inni spółdzielcy. - Tyle czasu mieli na to. Wszystkie miasta twierdzą, że zdążą, a Warszawa nie daje rady - skarży się pan Adam, lokator dwupokojowego mieszkania na Imielinie.

  Dlaczego idzie to tak wolno?

  Miasto przyznaje, że liczba zaświadczeń jest tak duża, że nie daje sobie rady z ich wydawaniem. Nie bez znaczenia są też liczne poprawki wprowadzane przez Sejm w pierwszym półroczu, które naprawiały błędy uniemożliwiające szybkie wydawanie dokumentów. 

  Na Ursynowie wydano dotychczas zaledwie 18 proc. zaświadczeń. - Przy czym dla blisko połowy nieruchomości wydano co najmniej jedno zaświadczenie - zaznacza Jakub Berent, zastępca burmistrza.

  W całej stolicy na liczniku jest dopiero ok. 43 proc. wszystkich dokumentów. Do końca roku miasto wyda przynajmniej jeden dokument dla każdej przekształconej nieruchomości.

  - Wydajemy kilkadziesiąt tysięcy dokumentów miesięcznie. Warszawiacy mogą spokojnie czekać na ich otrzymanie. Zachowają bonifikaty. A dzięki rozwiązaniu, które wprowadziliśmy szybko dowiedzą się, które nieruchomości zostały już przekształcone - mówi Robert Soszyński, wiceprezydent stolicy.

  Do mieszkańców w całej Warszawie trafiło ponad 147 tys. zaświadczeń o przekształceniu prawa użytkowania we własność, a do wydania jest prawie 450 tys. Co mają zrobić Ci, którzy ich nie dostali? 

  - Mieszkańcy, którzy nie otrzymali jeszcze zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie, do końca roku dowiedzą się, czy dana nieruchomość została przekształcona. Jeśli nieruchomość jest na liście, wtedy nie muszą wnosić opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste w 2020 r., a z przysługującej im bonifikaty skorzystają po otrzymaniu dokumentu – informuje wiceprezydent Soszyński.

  Listę nieruchomości można sprawdzić na na stronach urzędów dzielnic i w specjalnej wyszukiwarce - na stronie: warszawa19115.pl/przeksztalcenia

  O cierpliwość apelował też wielokrotnie burmistrz Ursynowa Robert Kempa. - Mamy do wydania 50 tys. zaświadczeń. Bardzo proszę w imieniu pracowników nie dzwonić kilka razy w tygodniu z pytaniem na jakim etapie jest sprawa, bo oni zamiast zajmować się wydawaniem zaświadczeń muszą odbierać telefony. To bardzo spowalnia cały proces! - apelował burmistrz.

  Ci co otrzymali już zaświadczenie, aby skorzystać z bonifikaty i wnieść opłatę jednorazową, powinni zgłosić to do urzędu dzielnicy. Gdy wniosą już opłatę jednorazową, otrzymają zaświadczenie potwierdzające spłatę należności. A osoby, które przed otrzymaniem dokumentu wpłaciły opłatę roczną za użytkowanie wieczyste w 2019 r. powinny pamiętać o odebraniu ewentualnej nadpłaty z urzędu dzielnicy. 

  - Proces wydawania zaświadczeń w Warszawie przyspieszył w drugiej połowie roku, po tym jak ustawodawca wyjaśnił większość niejasności i poprawił błędy uniemożliwiające przekształcenie większej liczby nieruchomości, a tym samym właściwą realizację ustawy - informuje urząd miejski.

  Prawo do 98% bonifikaty

  Przekształcenie z mocy prawa nastąpiło 1 stycznia 2019 r. Nowy właściciel gruntu ponosi opłatę na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu w wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Opłata przekształceniowa jest wnoszona przez okres 20 lat.

  Samorządy mogły udzielić, na podstawie uchwały rady, bonifikaty od tej opłaty. Stołeczni radni zdecydowali, że warszawiacy otrzymali 98- i 99-procentową bonifikatę od opłaty jednorazowej, a już w trakcie roku rozszerzyli jej zakres również o garaże i miejsca postojowe.

  INFORMATOR PRZYGOTOWANY PRZEZ URZĄD MIASTA:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 40

  • 10
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 10
   WKURZONY
  • 12
   BRAK SŁÓW

  9Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~dr 9 ponad rok temuocena: 60% 

   Warszawianki i warszawiacy - co to za nowomowa? Wystarczy napisać: warszawiacy, bo ta kategoria obejmuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dr 8 ponad rok temuocena: 50% 

   Warszawianki i warszawiacy - co to za nowomowa? Wystarczy napisać: warszawiacy, bo ta kategoria obejmuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wier-ka 7 ponad rok temuocena: 82% 

   Czekamy z niepokojem. A co będzie, jak pomimo zapewnień p. Kempy nie dostaniemy bonifikaty bo czas minął? Kempa dopłaci? Rok za chwilę się kończy, p. Kempa sobie gada, a jak duży ratusz zadecyduje, że zmienia bonifikaty to co panie burmistrzu?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Barbara 6 ponad rok temuocena: 29% 

   dobrze,że złożyłam płatny wniosek o wydanie szybciej zaświadczenia to będę miała w pierwszej kolejności:) warto było 50 zł wydać:)

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Maruda 5 ponad rok temuocena: 83% 

   Ja nie składałem a dostałem już dwa zaświadczenia. Swoją drogą ta biurokracja jest masakryczna. Najpierw wysyłają pismo ze nieruchomość jest przekształcona, potem trzeba złożyć wniosek, że chce się skorzystać z bonifikaty i czekać na kolejne pismo. Po jego otrzymaniu i opłaceniu trzeba złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia że się opłaciło aby móc złożyć wniosek do sądu o wykreślenie zobowiązania. Jak by nie mam zna było tego jednym pismem załatwić.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 10 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pytanko do Marudy 4 ponad rok temuocena: 83% 

   A trzeba składać wniosek o zwrot nadpłaty za przekształcenie ? Przez rok w opłatach czynszowych za wieczystą dzierżawę nazbierało się parę groszy.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Maruda 3 ponad rok temuocena: 75% 

   Ja nie płaciłem wcześniej, tylko czekałem na decyzję. Ale jak składałem wniosek w urzędzie to mówili że jeżeli była wniesiona opłata to trzeba złożyć koleknu wniosek o przeksięgowanie i zwrot nadpłaty..

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zaradny 2 ponad rok temuocena: 67% 

   A ja już dostałem a nic nie płaciłem. 50 zostało w kieszeni

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dziękuję Marudo 1 ponad rok temuocena: 75% 

   za odpowiedź. U nas trzeba płacić haracz w czynszu. A jak nie zapłacisz, to masz mieszkanie zadłużone, więc nie możesz przekształcić i koła się zamyka.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4596 sekundy
  REKLAMAA2 Pizzeria105  01.04.2022 - 31.05.2022