Zamknij

Międzynarodowy transport zwłok – jak załatwić formalności?

12:51, 26.04.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 18:19, 26.04.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

O śmierci najbliższych większość z nas nawet boi się myśleć, a nie co dopiero gdy przyjdzie rozważyć, co zrobić w takiej sytuacji i jak załatwić szereg niezbędnych formalności wiążących się z organizacją ceremonii pogrzebowej. Niemniej jednak i tak tragiczne okoliczności należy brać pod uwagę, a w szczególności jest to ważne wówczas, gdy nasi krewni mieszkają poza granicami Polski. Po ich zgonie niestety, aby sprowadzić ciała do ojczyzny, czeka nas mnóstwo rzeczy do załatwienia. O czym mowa? Wyjaśnimy w niniejszym poradniku.

Przepisy nadrzędne

Nie ma znaczenia, że rodzina zmarłego jest pogrążona w żałobie – od razu po dowiedzeniu się, że ktoś z naszych bliskich przebywający w obcym państwie odszedł musimy przystąpić do formalności, uruchamiając całą machinę skomplikowanych i zawiłych procedur. Przygotowanie ceremonii pogrzebowej to dopiero finalna sprawa, najpierw zwłoki krewnego trzeba w pełni zgodnie z obowiązującymi przepisami sprowadzić do Polski. W grę wchodzi tu natomiast zarówno prawo polskie, jak i wymogi unijne oraz rozporządzenia jakie są w państwie, w jakim doszło do śmierci osoby, której ciało zwozimy do ojczyzny. Alternatywy rodzina ma dwie – albo powierza szereg formalności firmie usługowej typu Jakubisiak, która nie tylko ściąga trumnę ze zwłokami w granice naszego kraju, ale również przygotowuje uroczysty pochówek, albo przejmuje odpowiedzialność i działa samodzielnie.

W drugim przypadku

Gdy nie stać Cię na skorzystanie z pomocy fachowców typu wspomniana już wyżej marka Jakubisiak, czy też z jakichś innych powodów odrzucasz tę możliwość, wybierając opcję indywidualnego rozpoczęcia procedury związanej ze sprowadzaniem ciała do Polski, koniecznie przeczytaj, na czym powinieneś się skupić w pierwszej kolejności. A mianowicie – zaczynamy od formalności w Polsce.

Po pierwsze, trzeba uzyskać zezwolenie na międzynarodowy transport zwłok, co załatwia się w starostwie, wypisując stosowny wniosek. Do tego wymagane jest okazanie przetłumaczonego na nasz język aktu zgonu bliskiej osoby i dowodu potwierdzającego z jakich przyczyn doszło do zgonu. Jeżeli mowa o śmierci na skutek przestępstwa, czy choroby zakaźnej, sprawa będzie trwała nieco dłużej, niekiedy nawet i do dwóch lat, a w skrajnych przypadkach sprowadzenie zwłok zupełnie nie jest możliwe. Wszystko to już kwestia indywidualnego przypadku. Jeżeli szczególne okoliczności nie występują, wydanie dokumentu w starostwie, co zaś jest przepustką do działania dalej, nie powinno przekroczyć trzech dni od dnia złożenia wniosku. Od tego czasu rodzina ma kolejne trzy dni na to, aby zorganizować transport.

Co do wymogów zagranicznych z kolei, to dużo zależy od państwa, w jakim doszło do śmierci bliskiego, ale przeważnie trzeba zacząć od ustalenia sposobu sprowadzenia zwłok – czy samolotem, czy fachowo przygotowanym do tego samochodem. Pierwsza opcja na pewno jest znacznie kosztowniejsza, ale i mniej problematyczna. Ciało na czas przewozu zostaje poddane zamrożeniu bądź balsamowaniu, a także złożone w trumnach, które są projektowane stricte do międzynarodowego transportu, a więc konkretnie na duże odległości. Kolejny krok to wizyta w konsulacie danego kraju i okazanie w nim oryginału odpisu zupełnego aktu zgonu oraz wspomnianego wcześniej zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego powód śmierci. Trumna zawsze jest specjalnie pieczętowana przez konsulat oraz zostaje zamknięta wedle obowiązujących wymogów – zalutowana hermetycznie bądź zaklejana silikonem na gorąco.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%