REKLAMAA1-TEFAL  01.01.2021 - 01.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Parking społeczny przy ul. Kulczyńskiego nadal będzie należał tylko do mieszkańców spółdzielni "Na Skraju". Dzielnica zgodziła się wydzierżawić im teren, który zajmowali bezprawnie od 30 lat, ze względu na trudności związane z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Pozostałe grodzone parkingi na miejskich gruntach dzielnica planuje rozgrodzić i oddać wszystkim kierowcom. 

  Ursynów usiany jest parkingami wciśniętymi między bloki. Niektóre z nich, pomimo że są na działkach należących do miasta, zostały zajęte przez członków spółdzielni mieszkaniowych. Tak też było w drugiej połowie lat 80-tych, ubiegłego wieku, kiedy mieszkańcy ulic Kulczyńskiego oraz Polaka, wsparci przez spółdzielnię "Na Skraju", sami ogrodzili i oświetlili teren, na którym tylko oni mogli zostawiać swoje samochody.

  W listopadzie ubiegłego roku dzielnica wezwała spółdzielnię "Na Skraju" do usunięcia ogrodzenia parkingu, argumentując, że leży on na działce miasta. Co za tym idzie, powinni korzystać z niego wszyscy mieszkańcy Ursynowa, a nie tylko ci, co mają klucz do bramy. 

  Parking miał być do... 1990 roku

  Żądanie ratusza oburzyło wielu użytkowników parkingu. Radny Piotr Skubiszewski w ich imieniu poprosił burmistrza o zmianę decyzji. W piśmie padły trzy powody, dla których dzielnica powinna pójść na rękę osobom, korzystającym obecnie z parkingu. Były to - bliskość bazarku, placu budowy POW oraz stacji metra Imielin.

  W okolicy parkują kierowcy, którzy przyjeżdżają do Warszawy i przesiadają się do metra. Swoimi samochodami zajmują lokalnym mieszkańcom miejsca postojowe pod ich budynkami. 

  Dodatkowo należy zauważyć, że mieszkańcy spółdzielni odczuwają bezpośrednie skutki budowy POW i przeniesienia bazarku na pętlę autobusową. Weekendowy handel powoduje, że klienci bazarku szukają miejsc w najbliżej okolicy

  - przekonywał radny Otwartego Ursynowa, proponując wstrzymanie decyzji o rozgrodzeniu przynajmniej do czasu zakończenia budowy tunelu POW i przeniesienia bazarku w inne miejsce.

  Z archiwalnych dokumentów dzielnicy wynika, że ogrodzenie parkingu zostało wybudowane z prawem użytkowania tylko do 1990 roku i rozbiórki na każde żądanie władz budowlanych. Dlatego urząd, obok żądania rozgrodzenia miejsc postojowych, skierował do "Na Skraju" pismo z naliczeniem odszkodowania za bezumowne korzystanie z gruntu zajętego pod parking.

  Dzielnica ustępuje

  Pomimo zdecydowanego ton pism kierowanych do spółdzielni, interwencja radnego kończy się dla korzystających z parkingu optymistycznym akcentem. 

  Biorąc pod uwagę, że trwa budowa POW możliwe jest rozważenie czasowego udostępnienia tego parkingu mieszkańcom spółdzielni, pod warunkiem złożenia wniosku o dzierżawę tego terenu przez osoby użytkujące parking lub ich przedstawiciela.

  Nietrudno się domyślić, że użytkownicy parkingu skrzyknęli się i udało się im doprowadzić do porozumienia z dzielnicą.

  - Podpisaliśmy umowę dzierżawy na najbliższy rok z możliwością przedłużenia tylko z powodu trudności związanych z budową obwodnicy. Nie zmienia to faktu, że tereny należące do miasta powinny być ogólnodostępne. Będziemy przyglądać się innym parkingom wzdłuż al. KEN również pod względem estetycznym - mówi wiceburmistrz Jakub Berent. 

  Niewykluczone, że parkingi te będą rozgradzane, bo przynosi to efektywnie więcej miejsc postojowych, niż na ogrodzonych terenach. Ostatnio przyjęta przez Radę Warszawy uchwała krajobrazowa wylicza stołeczne tereny, na których wymagany jest wysoki standard ogrodzenia. Należy do nich również otoczenie al. KEN, jako reprezentacyjnej ulicy Ursynowa. Nie mogą zatem być w jej okolicy np. parkingi ogrodzone siatką. 

  "Nie ma równych i równiejszych"

  Mieszkańcon "Na Skraju" udało się na jakiś czas ochronić miejsca postojowe, pomiędzy ul. Kulczyńskiego a al. KEN tylko dla siebie. Nie wszystkim okolicznym mieszkańcom to się podoba. 

  - Nie ma równych i równiejszych. Rozumiem przyzwyczajenie, ale skoro to jest miejska działka, to dlaczego nie poszła informacja, że jest możliwość dzierżawy. Też bym się chętnie dopisał, żeby mieć miejsce do parkowania - denerwuje się pan Sebastian z ul. Polaka.

  Ale gdy skończy się budowa tunelu dotychczasowi użytkownicy miejsc postojowych, będą musieli zdemontować ogrodzenie i parkować na takich zasadach jak inni kierowcy. Podobne płoty zniknęły na dwóch innych tzw. społecznych parkingach przy ul. Wasilkowskiego i Stryjeńskich oraz przy Rosoła na Kabatach.

  - Ja się przyzwyczaiłem do tego naszego parkingu, nie jest taki najgorszy, a nawet zadbany. Ciekawe czy dzielnica jak go przejmie, będzie tak samo o niego dbać - powątpiewa pan Andrzej, mieszkaniec Kulczyńskiego.

  Czy dzielnica powinna rozgradzać parkingi społeczne?

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 83

  • 18
   BARDZO PRZYDATNY
  • 10
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 18
   OBOJĘTNY
  • 12
   NIEPRZYDATNY
  • 15
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  23Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Katrin 23 11 miesięcy temuocena: 50% 

   To może jeszcze rozgrodźmy wszystkie grodzone osiedla? Tam też inni mieszkańcy nie mogą wejść, nie mogą skorzystać z ławek czy placu zabaw. Jakoś w drugą stronę to nie działa - mieszkańcy wspólnot chętnie chodzą na place zabaw leżące na terenach spółdzielni i przez nie remontowane.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rumcajs 22 11 miesięcy temuocena: 50% 

   Teren parkingu nie nalezy do wdpolnoty.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mdo 21 11 miesięcy temuocena: 27% 

   Dla mnie to konflikt warszawa deweloperska czy Warszawa Mieszkańców. Wiadomo, że jak już się rozgrodzi to po paru chwilach działka trafi do dewelopa a lokalizacja jest bardzo dobra. Mimo że taki parking to nie jest doskonałe rozwiązanie, to gorąco popieram mieszkańców - głównie za to, że wykazują jakieś więzi sąsiedzkie i potrafią się mobilizować. Bo to jest właśnie prawdziwa samorządność - w przeciwieństwie do wspierania różnego rodzaju mniejszości, stawiania słupków czy robienia innych akcji utruniających funkcjonowanie zwykłym mieszkańcom Warszawy.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rumcajs 20 11 miesięcy temuocena: 67% 

   Aha, skrzyknac sie i bezprawnie zajac nie swoja wlasnosc. Taka lewicowa kradziez przy przyzwoleniu czerwonych myslicieli.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynhome11 19 11 miesięcy temuocena: 83% 

   Praktyki rodem z komuny. Płacą wszyscy za utrzymanie dzielnicy a korzysta garstka działaczy PRLu! - a niby ten Ursynów taki demokratyczny i europejski... Mieszkania dostali praktycznie za darmo i jeszcze enklawy parkingowe!! + "jarkowe". Usunąć te wszystkie parkingi, skorodowana siatka ogrodzeniowa szpeci tylko dzielnicę!!!

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jan 18 11 miesięcy temuocena: 82% 

   Mam nadzieję, że użytkownicy parkingu pokryją koszt bezumownego korzystania z gruntu, o który upomina się miasto. Spółdzielnia Na Skraju obciąża od niedawna mieszkańców podobnymi kosztami, które idą w miliony zł.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MW 17 11 miesięcy temuocena: 50% 

   Powinni zapłacić za 10 lat wstecz za bezumowne korzystanie z gruntu i płacić za dzierżawę. Ciekawe czy wtedy też by stawiali tam swoje auta.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 16 11 miesięcy temuocena: 37% 

   Niestety to chwilowy sukces mieszkańców, powodzenia! Kamanda dywersantów Burmistrza na potęgę likwiduje możliwość parkowania, a takie "dzikie" to gratka, mogą likwidować bez przeszkód. Ale Burmistrz zna się na dywersyjnej robocie, niestety. Przy okazji namnożenia świateł na KEN zlikwidował wiele miejsc parkingowych, największy "sukces" to skasowanie kilkunastu (ze 20) przy Rentgenologach - najpierw zasłupkował okolicę a przed Świętami na trawniki przerobił resztę. Patologizuje komunikację także przez kasowanie zatoczek. Przymierza się do likwidacji Belgradzkiej - zasłupkowanie, zwężenie itp. Ale ukochany przez neurobiałki, he, he.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 15 11 miesięcy temuocena: 38% 

   Mówi się ostatnio o tym, ze w mieście samochód jest w zasadzie zbędny. Są nowe ścieżki rowerowe i transport publiczny. Nawet są już pomalu wprowadzane rozwiązania ułatwiające komunikację pieszą, rowerową i transport publiczny. Ostatnio przebudowano np. skrzyżowania Al. Solidarności i Szwedzkiej, czy Niepodleglosci i Batorego. Na przebudowe czeka tez m. in. Al. Jana Pawła II od Centralnego do Ronda ONZ, gdzie z 5 pasów pozostaną 3 pasy, a w zamian będzie droga dla rowerów i szerszy chodnik dla pieszych.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 14 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Nikt nie przebije tego co się udało SBM Kabaty

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mdo 13 11 miesięcy temuocena: 100% 

   A co się udało? - tak z czystej ciekawości...

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~durex 12 11 miesięcy temu

   Czyli czego?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~fela karkan 11 11 miesięcy temuocena: 83% 

   Zróbcie jeszcze porzadek z tym dziadostwem przy Strzeleckiego/Teligi- całe połacie parkingowe poodgradzane przez grupki uprzywilejowanych. Niektórzy są do tego tak bezczelni, że na tym zarabiają- np moja sąsiadka, która po smierci męża sprzedała auto, ale miejsce zachowała i podnajmuje je na lewo za 200 zł miesięcznie.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rudy_z_Natolina 10 11 miesięcy temuocena: 50% 

   To banda z Polaka ... dziady ... biegiem to rozgrodzić, hołota ursynowska się panoszy.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Przejazdem 9 11 miesięcy temuocena: 67% 

   Czasem zdarza mi się korzystać ze strzeżonego parkingu w tej dzielnicy. Jednorazowo, jedną noc. Wolę zapłacić 10zł, niż nie spać i się martwić, czy jakiś "uczynny społecznik" nie spuszcza mi powietrza z opon, nie rysuje blachy, okleja naklejkami z hasłami godzącymi we współżycie społeczne albo czy jakiś amator cudzej własności nie dobiera mi się do auta. Jak już zlikwidujecie takie parkingi, to chociaż zamieńcie je na jednopiętrowe (jak na Ursynowie czy Stokłosach), albo zapewnijcie rzetelne bezpieczeństwo na parkingach ogólnodostępnych.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkaniec Kulczyńskiego 8 11 miesięcy temuocena: 85% 

   Ten parking jest niewykorzystany w 50%. To jest skandal, że inni mieszkańcy nie mogą korzystać z tego terenu. Mam nadzieje, że po ukończeniu budowy POW siatka zniknie i nie będzie już podziału na równych i równiejszych!

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zapomniałwółjakcielęciembył 7 11 miesięcy temuocena: 88% 

   Panie Skubiszewski. Jak to było? Chcesz miec parking, to go sobie kup?

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~PG 6 11 miesięcy temuocena: 87% 

   W tym miejscu powinien powstać parking wielo poziomów.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 5 11 miesięcy temuocena: 85% 

   Polska jako Demokratycznie Państwo Prawne

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~~podróżnik 4 11 miesięcy temuocena: 82% 

   Syndrom konserwowania starych przywilejów rzekomych społeczników podziałów na równych i równiejszych przez różne stare kasty pod oczywiście pozorem demokracji :)

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~podróżnik 3 11 miesięcy temuocena: 84% 

   Na Kazury parking społeczny dawno zlikwidowany i zamieniony w społeczny. W wielopoziomowym płatnym wciąż wolne miejsca bo miejsce kosztuje powyżej 200 pln miesięcznie.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~iks69 2 11 miesięcy temuocena: 83% 

   Chyba i ja wystąpię do gminy o wydzierżawienie mi miejsca parkingowego. Przy obecnych problemach z miejscami parkingowymi w naszej dzielnicy będzie to super rozwiązanie. Niech każdy wystąpi o miejsce i sobie ogrodzi!!!!! Jak zwykle w Polsce, część ludzi ma lepiej. Inni mnie cwani niech jeżdżą i szukają przy każdym powrocie do domu miejsce pod blokiem.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmak 1 11 miesięcy temuocena: 29% 

   To wystąp. Tylko wiedz, że gmina to "parę lat" temu została zlikwidowana.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.373 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021