Zamknij

Mieszkańcy stworzą wyjątkową wystawę. Poszukiwane stare zdjęcia!

09:26, 26.09.2018 Marta Siesicka-Osiak Aktualizacja: 14:31, 26.09.2018
Skomentuj "Zielony Ursynów wczoraj i dziś" "Zielony Ursynów wczoraj i dziś"

Stara budka z lodami, kino „Mewa”, restauracja „Baszta” – to one przed laty budowały klimat Pyr i Jeziorek. Grupa mieszkańców postanowiła przypomnieć sąsiadom dawne czasy. Będą wspólne spacery, wywiady i wielka wystawa starej fotografii. Każdy może się przyłączyć do akcji!

Ania, Krzysztof, Magda, Marzena i Kasia – piątka mieszkańców, którzy aktywnie działają w swojej okolicy i lubią powspominać dawne czasy, ruszyła właśnie z projektem, który ma przypomnieć ich sąsiadom okolicę sprzed lat.

- Udało nam się pozyskać grant z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie w wysokości 5 tys. złotych, z czego jesteśmy ogromnie dumni! Nasz projekt ma na celu współpracę międzypokoleniową, dzięki której przedstawimy wraz z mieszkańcami, to jak na przełomie lat zmieniło się miejsce, w którym mieszkamy – mówią organizatorzy akcji.

Zależy im na opowiedzeniu młodym, wciąż się tu osiedlającym mieszkańcom i przypomnieniu starszym, historii Zielonego Ursynowa. - Niewiele osób wie, że od 1937 w Pyrach znajdował się tajny ośrodek Biura Szyfrów i kolejka grójecka – mówi Marzena Zientara.

W ramach projektu będą organizowane spacery i nagrywane wywiady z mieszkańcami okolicy na tle najciekawszych miejsc, które uległy przeobrażeniu.

zdjęcia z archiwum rodzinnego pana Krzysztofa Walendzika, ul. Sarabandy kiedyś i dziś

Ważnym elementem projektu, jest zaangażowanie młodzieży. Dlatego organizatorzy zapraszają do współpracy grupę młodych wolontariuszy, która podczas czterech spotkań (w każdą sobotę października o godz. 12:00 w MAL-u na ul. Kajakowej) pozna się, zidentyfikuje i sfotografuje ważne dla siebie miejsca.

Każdy przygotuje swoją historię podczas warsztatów "digital storytelling" (z użyciem prostych programów jak Magisto, Quick czy Movie maker), ilustrowaną zdjęciami lub filmami zebranymi w trakcie spacerów badawczych. Wstęp wolny, mile widziane zgłoszenia mailowe na adres: [email protected]

Finałem projektu będzie w listopadzie wystawa fotografii „Zielony Ursynów wczoraj i dziś – przez historię do współczesności” połączona ze spotkaniem z autorami wspomnień wraz z projekcją multimedialną zmontowaną z materiałów archiwalnych, pozyskanych od mieszkańców po materiały przygotowane przez młodzież.

Zdjęcia, które zostaną wykorzystane na finałowej wystawie organizowanej 17 listopada, można przynosić do Miejsca Aktywności Lokalnej przy Dzielnicowym Ośrodku Kultury (przy ul. Kajakowej 12b). Zostaną zeskanowane na miejscu i oddane właścicielom.

Projekt już cieszy się dużą popularnością, a do organizatorów zaczynają spływać pierwsze „perełki”. Niedawno trafiła do nich mapa z 1977 roku, przedstawiająca centrum Pyr.

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

AlfAlf

9 15

Fajna inicjatywa, ale dopóki DOK Ursynów będą rządzić partyjni politycy dopóty ludzie będą mieli opory przed jakimkolwiek kontaktem z tą placówką kultury, a właściwie partyjną przechowalnią polityków. 12:37, 26.09.2018

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

Paweł W-waPaweł W-wa

15 7

Jak nastanie Jaki i jego mocodawca z Żoliborza to dopiero będziemy mieli Eldorado 1000+ :-) 13:52, 26.09.2018


AlfAlf

7 12

Paweł W-wa, co to za różnica czy Jaki czy Kierwiński obsadza partyjniakami taką funkcję jak dyrektor Dzielnicowego Ośrodka Kultury? Podpowiem Ci, bo może nie ogarniasz. ŻADNA. Dyrektorem DOKu powinna być osoba, która nie jest czynnym politykiem. 16:21, 26.09.2018


Ania Żelazowska-KosiAnia Żelazowska-Kosi

8 2

Szkoda by było :( jestem współorganizatorką akcji, bezpartyjną :) a dom kultury jest przestrzenią, która umożliwia wiele działań sąsiedzkich. Takich przestrzeni tu na Zielonym Ursynowie nie mamy praktycznie, nie licząc szkół. Dlatego liczę na to, że jednak nam się uda zintegrować wokół tak ciekawego tematu. Pozdrawiam serdecznie! 20:31, 26.09.2018


Paweł W-waPaweł W-wa

9 1

Duża różnic ponieważ Jaki i s-ka wprowadzą tam sąsiadów z ulicy Szumiącej 5 :-) 11:10, 27.09.2018


AlfAlf

5 9

Dla mnie to żadna różnica czy to Szumiaca czy Żyrardów. Domy kultury powinny być wolne od wpływów politycznych, a nie być przechowalnią "złogów". 14:09, 27.09.2018


reo
0%