REKLAMAA1-FortSluzew-21-01----31-01-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  REKLAMA

  Mieszkańcy bloku przy ul. Symfonii 4 nie zgodzili się na poprowadzenie rur gazowych po ścianach swoich mieszkań. Zażądali od spółdzielni próby szczelności instalacji i... od ponad miesiąca mają odłączony gaz.

  Na początku roku spółdzielnia „Stokłosy” poinformowała mieszkańców o planach wymiany instalacji gazowej w budynku przy ul. Symfonii 4. Założenia obejmowały całkowite przebudowanie istniejącej instalacji i „wyciągnięcie” jej na zewnątrz – zarówno jeśli chodzi o instalację zewnętrzną, jak i mieszkania.

  - Mam 75 lat i nie widzę powodu, dla którego ktoś miałby mi meblować mieszkanie – mówi jedna z mieszkanek, która aktywnie włączyła się w walkę o zastopowanie działań spółdzielni.

  Decyzja spółdzielni oznaczała pojawienie się w domu do 12 metrów rur na ścianach. Mieszkańcy byli oburzeni takim załatwieniem sprawy i postawieniem ich przed faktem dokonanym. Mieli świadomość, że tak daleko idąca przebudowa generować będzie kosztowne remonty, ale też wpłynie na estetykę ich mieszkań, a co za tym idzie, obniży wartość lokali.

  Ruszył "ruch oporu"

  Zainteresowani napisali do spółdzielni prośbę o ponowne zbadanie sprawy i zaproponowali alternatywne rozwiązania m.in. wymianę instalacji w pionach i lokalach w miejsce dotychczasowej - czyli "po śladzie".

  - Wydaje się, że wychyliliśmy nos troszkę wyżej niż prezes zakładał, ustalono iż odbędzie się na nasz koszt próba szczelności instalacji gazowej - opowiada jeden z mieszkańców ul. Symfonii 4.

  W bloku dokonano próby pod obciążeniem. Taki rodzaj próby wykorzystywany jest zazwyczaj w budynkach nowo wybudowanych, gdzie nie ma podłączonych urządzeń gazowych.

  - Dodatkowo taka próba może spowodować poważne uszkodzenia instalacji w przypadku np. nieszczelności zaworów - mówi jeden z mieszkańców. - Co więcej mamy 100% pewność, że nie wszystkie zawory w mieszkaniach były, a zdecydowanie powinny być, zamknięte – dodaje.

  Po przeprowadzonej próbie mieszkańcy zostali poinformowani, że wynik jest negatywny, w związku z tym, gaz w budynku zostaje odcięty na czas bliżej nieokreślony. Według mieszkańców prawdopodobieństwo, że to próba uszkodziła instalację, jest bardzo duże.

  Dostaną (za) swoje?

  Następnego dnia po odcięciu gazu, mieszkańcy dostali zaproszenie na spotkanie ze spółdzielnią.

  - Było dużo emocji, spółdzielnia zaprosiła nas, żeby pokazać szkic nowej instalacji, zasłaniała się kosztami – mówi mieszkanka bloku.

  Mieszkańcy bardzo aktywnie zaangażowali się w problem, zarówno biorąc pod lupę dotychczasowe działania spółdzielni, jak i przedstawiając własne pomysły, które mogłyby stanowić alternatywne rozwiązanie, m.in. polimeryzację instalacji.

  Po kilku spotkaniach ustalono, że będzie realizowana opcja renowacji instalacji, za którą ostatecznie postulowali mieszkańcy. Gazu wciąż jednak nie ma. Dopiero we wtorek rada nadzorcza spółdzielni, dała zarządowi SMB "Stokłosy" do podpisania umowy z firmą wskazaną przed mieszkańców.

  - Mieszkańcy od początku powinni decydować o sposobie remontu instalacji – mówi sekretarz Rady Nadzorczej SBM „Stokłosy”, Stanisław Werner.

  Najwyraźniej determinacja, dociekliwość i upór mieszkańców opłaciły się, bo firma modernizująca instalację ma wejść do budynku już dziś. Jeśli okaże się, że w instalacji nie ma dużych uszkodzeń, lokatorzy powinni odzyskać gaz w połowie miesiąca. Choć jak mówią, niczego już nie są pewni i mają nadzieję, że przetarli szklaki innym blokom, które także są szykowane do podobnych remontów.

  Pytanie czy właśnie tak powinna przebiegać procedura remontu instalacji gazowej w bloku zarządzanym przez spółdzielnię? Mieszkańcy zmuszeni przez sytuację zostali "ekspertami" od technik modernizacji instalacji gazowej, ponadto pokryli koszty wątpliwej według nich próby szczelności. A na końcu znaleźli nawet wykonawcę.

  - Pozostają pytania: kto tu dla kogo pracuje? Kto komu płaci pensję? Kto komu powinien służyć radą i pomocą? Oczywiście pytania są retoryczne, ale właściwie w tym przypadku nie do końca oczywiste – podsumowują całą sytuację mieszkańcy.

  Spółdzielnia przez dwa tygodnie zwlekała z udzieleniem odpowiedzi na nasze pytania. Do dziś ich nie otrzymaliśmy. Stąd w artykule tak krótka opinia sekretarza Rady Nadzorczej. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 49

  • 10
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 11
   WKURZONY
  • 24
   BRAK SŁÓW

  16Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~wujek nik 16 5 miesięcy temu

   Po co ta ekscytacja,najważniejsze jest bezpieczeństwo!!!!!!!A tu szanowni państwo nie życzą sobie rurki w kuchni.....trzeba rozmawiać by zrobić estetycznie,u św Piotra kuchnia z rurką czy bez nie będzie mieć znaczenia.Prezes to mega cierpliwy człowiek i działa dla dobra wszystkich. PS w innych spółdzielniach nie pytają, tylko informują, bo na szali jest życie ludzkie a nie jakieś tam fanaberie lokatorów.Dlatego warto rozmawiać i podejmować decyzje.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Albert Kożuch 15 7 miesięcy temuocena: 0% 

   OCZYSCIĆ RADĘ NADZORCZĄ Z PiSowskich misiewiczów! Najpierw oszukali ludzi i wspaniałego człowieka prezesa Żuka odwołali nielegalnie a teraz razem ze swoją marionetką chcą nas sprzedać developerom! SKADNAL

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kazimiera Łupka 14 7 miesięcy temuocena: 0% 

   Za Żuka było lepiej.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pr 13 7 miesięcy temuocena: 75% 

   W sieci jest protokół ze Spotkania RN Stokłosy w sprawie wymiany instalacji gazowej m.in. w tym budynku w dniu 29.09.2016 r. gdzie mówi się też o polimeryzacji. Rury są skręcane ( dlatego trwałość polimeryzacji to 5-10 lat bo one cały czas pracują). Wyjaśnione są chyba wszystkie sprawy. Mieszkańcy przez prawie 2 lata czekali i dopuścili do wyłączenia gazu. PS.Próba nie była taka jak dla nowych budynków bo by rozsadziło gazomierze (te nieodcięte o których mówią mieszkańcy).

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pr 12 7 miesięcy temuocena: 88% 

   Spotklania RN SM Stokłosy z mieszkańcami - to mi umknęło.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jpet 11 7 miesięcy temuocena: 0% 

   I po tym spotkaniu Zarzad zawarl umowe na....opracowanie projektow budowy nowej instalacji gazowej dla 15 budynkow jednej z enklaw STOKLOSOW z tajemniczym pominieciem posadowionych takze w tej enklawie budynkow SYMFONII 2 i SYFMONII 3. Zatem Osobo "pr" - jak zawsze diabel tkwi w szczegolach. W kwestii : " Mieszkańcy przez prawie 2 lata czekali i dopuścili do wyłączenia gazu." - pozostane w zadumie nad kategorycznoscia osadu wobec iluzorycznych przeslanek.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Andrzej23 10 7 miesięcy temuocena: 33% 

   Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze i łapówki od wybranych przez spółdzielnię wykonawcòw.(duże pieniądze)

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Abs 9 7 miesięcy temuocena: 25% 

   W tym szaleństwie jest metoda. Jeszcze kilka tygodni i się ludzie przesiądą na gotowanie na prądzie. Gaz w bloku nie będzie potrzebny.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piwosz45 8 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Słyszałem, że w starszych blokowiskach ciężko o instalacje 3-fazowe pod płyty indukcyjne a sama kuchenka elektryczna tradycyjna nie jest taka perfekcyjna.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piwosz 7 7 miesięcy temuocena: 67% 

   A instalacje gazową i tak Ci poprowadzą nawet jak nie masz gazowej kuchenki a przynajmniej tak twierdzili spece od montażu rur, że niby takie są przepisy itd.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pr 6 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Swoją drogą to czy w bloku nie ma jednego inżyniera? SM Ursynów powstał z SM Politechnika. Wymiana rur jest na podstawie nieszczelności instalacji więc jest oczywiste, że jeżeli się rury napełni ciśnieniem próbnym które jest sporo większe niż robocze to próba będzie negatywna.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pr 5 7 miesięcy temuocena: 29% 

   Takie są przepisy i gazownia musi mieć szafki na klatce inaczej nie odbierze instalacji i nie będzie gazu. Trzeba było wcześniej pomyśleć o polimeryzacji. To rozwiązanie ma wadę bo co 5-10 lat trzeba je powtarzać.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kolka82 4 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Tak właśnie spartolili mieszkania przy miklaszewskiego, rok temu remont klatek schodowych, a teraz obrzydliwe rury wpuszczane w połowie wysokości ścian.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Piwosz45 3 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców. Nam mieszkania przy Amundsena i Hawajskiej dosłownie ta instalacja gazowa oszpeciła do granic możliwości. Wszystko spawane na kolanie. Rurowy labirynt między szafkami, w meblach czy rureczka gazowa nad framugą drzwi wejściowych a na klatkach okropne skrzynki z zaworami gazu. 2018 rok.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stefania Niska 2 7 miesięcy temuocena: 29% 

   Za prezesa Żuka był porządek! Ten to jakiś manekin tych cwaniaków PiSowskich z rady nadzorczej. Całą bandę należy odwołać!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obecny.,... 1 7 miesięcy temuocena: 0% 

   racja !!!!!! odwołać 20 czerwca 2018r.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2554 sekundy
  REKLAMAA2-WSMAQ---16-01----30-01-2019