REKLAMAA1 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 kwietnia 2021, 15:16 komentarzy 14

  (AŁ)

  Po ponad roku starań spółdzielnia “Wyżyny” skapitulowała wobec odmowy ratusza na wycięcie wierzby przy ul. Kazury. Pomimo tego los drzewa wciąż jest niepewny. 

  Między budynkami Kazury 8, 10 i 12 rośnie kilkudziesięcioletnia wierzba. Jej rozłożysta korona przez dekady dawała cień dzieciom bawiącym się na pobliskim placu zabaw. Na początku ubiegłego roku administratorka osiedla uznała, że stanowi ona zagrożenie dla ludzi.

  Wg spółdzielni drzewo w każdej chwili może się przewrócić na ruchliwy ciąg pieszo-jezdny lub plac zabaw. Z tego też powodu "Wyżyny" wystąpiły do dzielnicowego wydziału ochrony środowiska o zgodę na jego usunięcie.

  Mieszkańcy zbulwersowani tym pomysłem nie czekali na decyzję urzędników i zebrali 76 podpisów pod listem, w którym - zamiast wycięcia wierzby - domagali się od władz spółdzielni wykonania profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a od dzielnicy rzetelnych badań drzewa.

  - Sama obserwacja wizualna to stanowczo za mało, aby decydować o wycince, a tak niestety się często dzieje, że urzędnik tylko popatrzy i wydaje pochopny wyrok - mówiła nam mieszkanka osiedla Kazury Kinga Cierpicka-Bień. 

  Dzielnica: Nie ma podstaw do wycięcia

  Ku radości obrońców wierzby, ekspertyza jakiej dokonali pracownicy ursynowskiego wydziału środowiska była jednoznaczna i diametralnie odmienna od oceny administratorki osiedla. Zdaniem urzędników drzewo jest w dobrym stanie i nie ma podstaw do jego wycięcia. 

  Ubytek stwierdzony w pniu jest dość rozległy, ale sondowanie wykazało, że ściany pnia są solidne i grube, a prawdopodobieństwo ich złamania jest niewielkie. Ubytek jest suchy, a drzewo w efektywny sposób dąży do jego zasklepienia. Świadczy to o żywotności wierzby

  - ocenili urzędnicy.

  Pomimo to “Wyżyny” nie dały za wygraną i wbrew protestom mieszkańców oraz opinii ekspertów nadal zamierzały pozbyć się drzewa. Zarząd spółdzielni zaskarżył decyzję dzielnicy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie. Ale i tu nie znalazł sprzymierzeńca.

  Kolegium, 26 marca, uznając argumenty ratusza stwierdziło, że odmowa na wycinkę została wydana zgodnie z prawem. Wobec takiej decyzji “Wyżyny” zrezygnowały z dalszej walki, ale... tylko na jakiś czas. 

  - Zrobimy cięcia pielęgnacyjne i będziemy monitorować stan wierzby. To drzewo dożyło swych lat, a zatem za rok lub dwa ponownie wystąpimy o jego wycięcie ze względów bezpieczeństwa - mówi Andrzej Grad, członek zarządu spółdzielni "Wyżyny".

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 57

  • 13
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 23
   WKURZONY
  • 14
   BRAK SŁÓW

  14Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~agnik 14 22 dni temuocena: 100% 

   Proponuje wyciąć skutecznie cały zarząd , który będzie świętować 20 lecie. wystarczająco za długo moszcząc się na swoich posadkach. Przyspawali się. Potrzeba młodej krwi a nie staroci rodem z PRL

   Edytowany: 22 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Basia 13 26 dni temuocena: 0% 

   A ja jestem przeciwna pozostawieniu starej wierzby. Na moim osiedlu też taka rosła, lokatorzy prosili o wycięcie, spółdzielnia się nie zgodziła. Jak runęła na samochód, to nie umieli się wytłumaczyć.

   Edytowany: 26 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kazur 12 23 dni temuocena: 100% 

   To proszę monitorować drzewa na swoim osiedlu. Ja mam zamiar wdychać dzięki tej wierzbie resztki tlenu jakie nam w tej okolicy jeszcze zostały. Bo w przypadku tej wierzby specjaliści potwierdzili jej dobry stan. Natomiast pan Grad powinien teraz zlecić i monitorować profesjonalne przycięcie wierzby specjalistom a nie drwalom z firmy perz-pol.

   Edytowany: 23 dni temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Julia 11 27 dni temuocena: 100% 

   Drzewa są potrzebne, dodają uroku przestrzeni. Co komu zawiniło to drzewo? Zanim tu odrośnie coś nowego to miną lata. W lato drzewo daje potrzebny cień, osiedle wydaje się mniej wysuszone z taką rośliną, co wpływa lepiej na samopoczucie mieszkańców, więc zapomnijcie o wycince.

   Edytowany: 26 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kazur 10 23 dni temuocena: 100% 

   Cieszę się, że specjaliści potwierdzili dobry stan wierzby i drzewo z nami zostaje. Natomiast warto podkreślić, że w przypadku jej wycięcia w przyszłości - SM Wyżyny NIE POSADZI ŻADNEGO INNEGO DRZEWA W TYM MIEJSCU! Jest to informacja potwierdzona przez administrację spółdzielni. Podobnie było w 2015 r., kiedy bez powiadamiania mieszkańców złożono wniosek o wycięcie 4 podobnych wierzb. Wówczas postawiono mieszkańców przed faktem dokonanym... W miejsce wyciętych dorodnych drzew posadzono 1 szt. klonu ozdobnego karłowatego, zaś pozostałe 3 mini drzewka zupełnie w innym miejscu, z drugiej strony osiedla przy Kazury 19....

   Edytowany: 23 dni temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~uytre 9 miesiąc temuocena: 100% 

   Zamiast wycinać cale drzewo, należy obciąć konary, skrócić bardzo mocno. Korona robi się mala, drzewo nikomu nie zagraża. Tnie się wiosna. W pierwszym roku drzewo wygląda to niezbyt ładnie, ale drzewa zaczynają natychmiast wypuszczać nowe gałązki z obciętych konarów. Robia sie bardzo "puchate" młodymi, lekkimi gałązkami. W drugim roku drzewo wygląda znośnie, w trzecim jest juz ponownie bardzo ładne. Nie trzeba czekać 30 lat na dorodne drzewo. Tak się tnie stare kasztanowce, platany i inne potężne drzewa. Wierzbę tez można tak uratować. Nie trzeba jej bezpowrotnie niszczyć. W wielu państwach tak kształtuje sie stare aleje platanowe i kasztanowe przy ulicach i nad parkingami w miastach .

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~***** *** 8 miesiąc temuocena: 0% 

   ***** ***

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zwolennik PiS 7 miesiąc temuocena: 15% 

   Miejsca parkingowe to priorytet. Dla drzew są lasy.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 6 miesiąc temuocena: 67% 

   Ciekawe jak wielki blok zbudują w miejscu tego drzewa

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sąsiad 5 miesiąc temuocena: 86% 

   Ależ przecież sam prezes Grad podpisał pismo, protest w temacie wycinki tego drzewa. Ja już tu nic nie rozumiem..

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 4 miesiąc temuocena: 100% 

   Zmeliorują jak amen w pacierzu.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawski_podatnik 3 miesiąc temuocena: 93% 

   Pana Andrzej Grada należy wyciąć z zarządu spółdzielni "Wyżyny". Jako członek spółdzielni już dawno dożył swoich lat na intratnej posadce.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ggggggg 2 miesiąc temuocena: 100% 

   To jest człowiek zły i brzydki.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Klara1 1 miesiąc temuocena: 58% 

   Przy granicy szkoły na Cybisa 1 deweloper obok swojej budowy Zakątka Cybisa wyciął dużą wierzbę z błogosławieństwem urzędu dzielnicy i po sprawie. Mieszkańcy się dowiedzieli gdy drzewo zostało wycięte. Nikt mieszkańców o nic nie pytał.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4758 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni 01.05.2021 - 31.05.2021