REKLAMAA1-PizzaSANGIOVANNI-01-04----30-04-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 lutego 2020, 13:02 komentarzy 4
  Tu może powstać ogród społecznościowy

  Tu może powstać ogród społecznościowy (Urząd Dzielnicy)

  Około stu osób jest zainteresowanych wspólną uprawą roślin na działce, którą oferuje dzielnica. Lokalizacja - przy Kopie Cwila - nie wszystkim jednak przypadła do gustu. Ratusz odpowiada, że klamka jeszcze nie zapadła i rozważane są inne miejsca.

  Bycie mieszczuchem nie wyklucza zostania rolnikiem i to bez przeprowadzki na wieś. W Warszawie działa już około dwudziestu ogrodów społecznościowych, gdzie mieszkańcy uprawiają warzywa i owoce, np. kapustę, ziemniaki, melony i porzeczki. 

  Teraz taki ogród może powstać na Ursynowie. Na pierwsze spotkanie w tej sprawie przyszło do ratusza kilkadziesiąt zainteresowanych osób. Eksperci, zajmujący się programem "Bujna Warszawa" oraz Ada Górna, doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego, popularyzatorka ogrodów społecznościowych, mówili o korzyściach płynących z takiej formy aktywności.

  - Daje to dostęp do świeżej żywności, ale ogród jest też miejscem wypoczynku, rekreacji i budowania więzi społecznych. Włącza we wspólnotę osoby niepełnosprawne i samotne, a przy okazji poprawia mikroklimat w mieście i jest miejscem recyklingu odpadów bio - mówiła Ada Górna. 

  Ogród przy Kopie Cwila

  Kandydatów na miejskich rolników nie trzeba było przekonywać do zalet ogrodu. Za to z niecierpliwością czekali na najważniejszą informację - o miejscu na Ursynowie, w którym może on powstać.

  - Jest to około 2 tys. metrów kwadratowych obok Kopy Cwila, przy planowanym skateparku. Wystarczy to miejsce ogrodzić małym płotkiem, żeby nie biegały tam psy, podłączyć wodę i można zakładać ogród - mówił wiceburmistrz Bartosz Dominiak. 

  Lokalizacja większości przypadła do gustu, ale nie zabrakło też głosów krytycznych. - To miejsce jest chybione. Po pierwsze to skraj Ursynowa, dla wielu osób daleko, poza tym nie można mówić o ekologicznej uprawie w miejscu przy z skrzyżowaniu Puławskiej z doliną Służewiecką. Lepiej ogród założyć np. w parku Cichociemnych albo Polskich Wynalazców - przekonywał pan Łukasz.

  Sporo niepokoju budziła też kwestia ochrony przed wandalami. - Dzielnica powinna przewidzieć środki na ogrodzenie, bo w innym przypadku może dochodzić do niszczenia ogrodu lub kradzieży - przestrzegał pan Grzegorz. 

  Będzie spotkanie w terenie

  Jaka będzie ostateczna lokalizacja ogrodu społecznościowego na Ursynowie tego nie wiadomo. Według wiceburmistrza, działka przy Kopie Cwila jest tylko propozycją dzielnicy, a ostatnie słowo należy do mieszkańców. To samo dotyczy ogrodzenia.

  - Najpierw chcemy zrobić listę chętnych do stworzenia ogrodu społecznościowego, a potem zrobimy spotkanie w terenie, przy Kopie Cwila, najlepiej w niedzielę na przełomie marca i kwietnia - zapowiedział Dominiak.

  Przypomnijmy, idea ogrodu społecznościowego jest prosta. Każdy, kto chce może przyjść do wspólnego ogrodu i decydować o kierunku jego rozwoju. Jest wiele form ich tworzenia i utrzymywania. Bywa, że wspólnota plony zabiera dla siebie, czasami dzieli się z innymi mieszkańcami, a czasami sprzedaje, żeby mieć pieniądze na narzędzia, nawozy, nasiona, czy sadzonki.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 82

  • 32
   BARDZO PRZYDATNY
  • 10
   ZASKOCZONY
  • 16
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 13
   WKURZONY
  • 8
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~wiernaczytelniczka 4 miesiąc temuocena: 29% 

   ZNIWELOWAĆ DURNĄ GÓRKĘ I ROZROBIĆ PARKINGI!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zdziwiony 3 miesiąc temuocena: 84% 

   Jak można jeść cokolwiek z tego terenu, skoro aut wszędzie aż do bólu- czyli nowalijki od razu z wsadem chorobotworczym.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kuku 2 miesiąc temuocena: 86% 

   To czym się zajmuje dzielnica i burmistrz zaskakuje.... widać, nie maja nic do roboty. Jak ktoś chce mieć działkę - niech sobie kupi. A tu jeszcze ogródź, zabezpiecz.... A Kopa Cwila powinna pozostać ogólnodostępnym miejscem rekreacyjnym

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Loverowe 1 miesiąc temuocena: 82% 

   Chcecie ogród, to go sobie kupcie.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3037 sekundy
  REKLAMAA2-DESEROWNIA--20-03---19-04-2020