Zamknij

Mieszkanie na parterze – zalety i wady

13:48, 18.12.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 13:59, 18.12.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Jednym z najważniejszych pytań, na które muszą znaleźć odpowiedź przyszli właściciele nowego mieszkania, jest pytanie o kondygnację wymarzonego gniazdka. Czy mieszkanie na parterze to dobre rozwiązanie, czy raczej należy unikać takiej możliwości w przypadku rozważania zakupu? Każde piętro ma swoje plusy i minusy, a parter może być świetnym, choć często niedocenianym, rozwiązaniem dla tych, którym zależy na wygodzie i dobrej cenie.

Plusy mieszkania na parterze

Komfort

Mieszkanie na parterze łączy się z niezwykłą wygodą – zwykłe wyjście do sklepu czy pracy zajmie zaledwie parę sekund, podczas gdy właściciele mieszkań na wyższych piętrach skazani są na kilkuminutowe spacery po schodach lub oczekiwanie na windę. Dodatkowo, dzięki mieszkaniu na parterze właściciele mogą mieć perspektywę tego, co dzieje się w okolicach budynku czy na przylegającym do niego chodniku. Szybkie kwestie logistyczne, takie jak odebranie paczki, jest maksymalnie ułatwione i przyspieszone.

Dodatkowy teren

Do mieszkań na parterze często przynależy nie tylko balkon czy taras, ale także spory ogródek. To dla przyszłych właścicieli wyzwanie i ogromny potencjał do wykorzystania. Ogródek, po uprzednich ustaleniach z deweloperem, można zaadaptować na taras, wykorzystać jako miejsce dla uprawiania zieleni czy używać ogrodu do spotkań z przyjaciółmi przy grillu (należy zwrócić uwagę na zasady współwłasności i pozwolenie na takie aktywności). Dodatkowa powierzchnia może być kartą przetargową dla finalizacji zakupu.

Eksperci platformy obido umożliwiającej zakup nieruchomości na rynku pierwotnym bez prowizji, przekonują, że na rynku deweloperskim są dostępne mieszkania, w których ogrody są wielkości nawet 200 m²! Taka powierzchnia niewątpliwie umożliwi Ci zaaranżowanie olbrzymiej zielonej enklawy, z dala od zgiełku miasta.

Cena

Na ten czynnik zwracają uwagę niemal wszyscy kupujący nieruchomości, a w przypadku mieszkań na parterze cena kształtuje się na ich korzyść. Takie mieszkania są zazwyczaj dużo tańsze (nawet o kilkaset złotych na metr kwadratowy) niż mieszkania usytuowane na wyższych kondygnacjach. Lokale na parterze zapewniają zatem nie tylko komfort, ale i oszczędności.

Minusy mieszkania na parterze

Mieszkanie na parterze wiąże się jednak również z szeregiem potencjalnych problemów, jakie mogą napotkać jego właściciele. 

Kwestie bezpieczeństwa

Z jednej strony mieszkanie na parterze jest wygodne, z drugiej może stać się przedmiotem zainteresowania włamywaczy, dla których parter jest względnie łatwą zdobyczą. Mieszkańcy parterów raczej nie decydują się na pozostawienie otwartych okien lub przedmiotów na balkonach i tarasach w obawie przed kradzieżą.

Hałas i bałagan?

Mieszkania na parterze mogą być narażone na nieprzyjemne zapachy wydobywające się z zsypów na śmieci lub… własnych ogródków. Te często stają się utrapieniem mieszkańców, którzy muszą dbać o przynależący do mieszkania teren: mogą na niego wtargnąć zwierzęta, inne osoby, a sąsiedzi z wyższych kondygnacji mogą zanieczyścić go na przykład popiołem z palonych papierosów. Dodatkowo, parter zazwyczaj wiąże się z naturalnym i donośnym hałasem ciągłego ruchu drzwi klatki schodowej czy instalacji domofonu.

Zaburzenie prywatności

Mieszkanie na parterze może stać się również obiektem podglądania przez innych sąsiadów lub przechodniów na ulicy. Aby zachować prywatność, właściciele mieszkań często zmuszeni są do zakupu dodatkowych rolet czy zasłon.

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy mieszkanie na parterze to idealne rozwiązanie dla każdego. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę wiele czynników i przeanalizować, czy za cenę większego terenu i sporych oszczędności warto przebrnąć przez potencjalne problemy. 

Szukasz nowego mieszkania w Warszawie? Poznaj szeroki wachlarz ofert na obido - nowoczesnej platformie nieruchomości rynku pierwotnego: https://obido.pl/app/rynek-pierwotny-warszawa/.

(artykuł sponsorowany)

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%