REKLAMAA1-ORGANIC-MARKET-19-10-2018----18-01-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Wizualizacja osiedla Nowe Jeziorki wg koncepcji AMC

  Wizualizacja osiedla Nowe Jeziorki wg koncepcji AMC (AMC)

  REKLAMA

  Nowe Jeziorki - tak będzie się nazywać gigantyczne osiedle na 3 tysiące mieszkań, które powstanie w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus" przy ul. Karczunokowskiej. W poniedziałek ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego.

  Do konkursu ogłoszonego przez rządową spółkę BGK Nieruchomości zgłosiło się aż 48 pracowni projektowych, dopuszczono tylko 5 z nich. W poniedziałek przedstawiono dwie najlepsze koncepcje zagospodarowania terenów pomiędzy Karczunowską, linią kolejową oraz przyszłymi ulicami Agaty i Nowohołubcową.

  Zwyciężyły projekty autorstwa znanych pracowni: Andrzeja M. Chołdzyńskiego oraz 22 Architekci. Oba, sąd konkursowy uznał za równorzędne. - To prace na bardzo wysokim poziomie - mówił Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości.

  Chwilę później pokazano wizualizacje. Na obu widzimy po kilkanaście bloków, osiedle ma ponad 50% udział zieleni. Zgodnie z wymogami BGK Nieruchomości, domy w ramach "Mieszkania Plus" mają być niepodpiwniczone i bez garaży podziemnych - ze względu na oszczędności i wysoki poziom wód gruntowych. Na jeden lokal ma przypadać zaledwie pół miejsca parkingowego, ale za to aż dwa miejsca dla rowerów. Wśród bloków zaprojektowano szkołę publiczną z wielofunkcyjną salą spotkań oraz żłobki i przedszkola.

  - Nowe Jeziorki mają zaoferować przyszłym mieszkańcom wysoką jakość życia. Zlokalizowany na terenie osiedla żłobek, przedszkole, publiczna szkoła podstawowa, a także przychodnia lekarska i bogata oferta handlowo-usługowa sprawią, że mieszkańcy będą mieli wszystko co najważniejsze w zasięgu ręki – mówił Grzegorz Muszyński z BGK Nieruchomości.

  Koncepcję 22 Architekci nagrodzono za czytelną kompozycję urbanistyczną.

  - To co nam przyświecało, to zaprojektowanie wysokiej jakości przstrzeni, która poprzez architekturę i przestrzenie publiczne, tworzyłaby odpowiednie środowisko do życia. Głównym elementem jest plac miejski, przez który prowadzi droga od stacji PKP Jeziorki. Głównym elementem integrującym mieszkańców jest park centralny z jeziorkiem - mówił przedstawiciel pracowni.

  Osiedle ma dosłownie tonąć w zieleni. Od strony linii kolejowej zaplanowano dużą szkołę z boiskami na dachu. Maksymalna wysokość bloków to 6 kondygnacji.

  Z kolei projekt zaproponowany przez pracownię AMC - Andrzej M. Chołdzyński nawiązuje do koncepcji miasta-ogrodu ze znacznym udziałem terenów zielonych – skwerów i parków w przestrzeni osiedla. 

  - Zaprojektowaliśmy domy, które są realizacją idei mieszkania pod miastem lub w lesie, z zielenią na wyciągnięcie ręki. Zamiast parku pojawia się kilka przestrzeni zielonych. Wysiada się z pociągu w zagajniku leśnym, co znają chyba wszyscy z linii otwockiej - mówi Andrzej M. Chołdzyński z AMC. W jego koncepcji bloki mają nawet do 9 kondygnacji i mogą być tzw. galeriowcami - bez klatek schodowych, za to z balkonami, przez które wchodzi się do mieszkań.

  W obu wariantach znika dzisiejsza "Biedronka" - przynajmniej w formie blaszaka, choć BGK Nieruchomości na razie nie mają praw do tego kawałka terenu. Planowane domy mają usługi i handel w parterach. Wjazd do środka osiedla jest ograniczony tylko jedną uliczką wjazdową - od strony ul. Karczunkowskiej, a w przyszłości - także od Nowohołubcowej.

  - Atutem będzie sąsiadująca z osiedlem stacja kolejowa Warszawa-Jeziorki, z której w dziesięć minut można dotrzeć do biurowego zagłębia na warszawskim Służewcu, a w niespełna pół godziny dojechać do stołecznego śródmieścia - mówili przedstawiciele BGK Nieruchomości.

  Osiedle, które pomieści blisko 3 tysiące mieszkań ma powstać na blisko 15-hektarowej działce położonej przy ulicy Karczunkowskiej, w południowo-wschodniej części Ursynowa.

  "Diabeł tkwi w szczegółach"

  Na prezentacji obecni byli przedstawiciele miasta, dzielnicy oraz radni. Projekty spodobały się, ale jak mówi Paweł Lenarczyk, ursynowski radny, jest parę znaków zapytania.

  - Mocno uczulaliśmy projektantów na kwestię melioracji oraz dobrego połączenia z ul. Puławską. Szkoły, przedszkola i żłobki powinny być wybudowane w pierwszym etapie, przed blokami - mówi Lenarczyk.

  Piotr Zalewski, wiceburmistrz Ursynowa obawia się, że ul. Karczunkowska nie będzie w stanie przyjąć tak dużego ruchu.

  - Pamiętajmy, że Karczunkowska będzie łączyć Puławską z planowanym węzłem Zamienie na trasie S-7. Kluczowe więc jest powstanie ul. Nowohołubcowej - mówi Zalewski. Na razie nie ma decyzji miasta o modernizacji Karczunkowskiej, co będzie dużą inwestycją, wymagającą wykupu gruntów.

  Z kolei sąsiad projektowanego osiedla, Paweł Osiński z osiedla "Etap", zastanawia się nad odwodnieniem, którego brak jest główną uciążliwością na Zielonym Ursynowie. Wg projektantów ma to być rozwiązane przez zbiorniki retencyjne.

  - Komary już się cieszą - komentuje przewodniczący "Etapu".

  Osiński ma nadzieję, że architekci zrewidują swoje plany i przy Karczunkowskiej nie powstanie aż tak gęsta zabudowa, jaką widać na wizualizacjach.

  Diabeł tkwi więc w szczegółach, a te mamy poznać dopiero podczas powstawania projektów budowlanych dla nowego ursynowskiego osiedla. Koszt wybudowania 1 metra kw. powierzchni użytkowej mieszkań - wg BGK Nieruchomości - nie powinien przekroczyć 2 tys. złotych netto. Planowany termin oddania mieszkań najemcom przy ul. Karczunkowskiej to 2021 rok. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 92

  • 17
   BARDZO PRZYDATNY
  • 7
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 28
   WKURZONY
  • 26
   BRAK SŁÓW

  16Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Elwira 16 4 miesiące temu

   Miejsce wybrane na budowę tego osiedla jest pod ścieżką lądowania i/lub startowania samolotów. Samoloty albo lądują podchodząc z nad Piaseczna i nisko przelatują blisko właśnie nad tym miejscen, gorzej jest kiedy zmieni się wiatr i startują w stronę Piaseczna. Bo wtedy przelatują dokładnie nad tym miejscem bardzo nisko. Naprawdę jest tam bardzo głośno i Urząd Miasta musi przygotować się na niekończącą się falę skarg przyszłych mieszkańców na hałas "samolotowy"

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • krecik 15 9 miesięcy temuocena: 0% 

   Jak starać się o takie mieszkanie? Gdzie i do kogo zgłaszać taki zamiar na Ursynowie? Czy już coś się dzieje w tym temacie na Ursynowie?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~xyz 14 9 miesięcy temuocena: 100% 

   dwa zasadnicze problemy komunikacyjne Już obecnie wyjazd na pulawska z karczunowskiej jest tragiczny a w około buduje sie duzo nowch osiedli - wszystkie okoliczne drogi gminne które do tej pory służyły lokalnie rolnikom na wyjazd z gospodarstwa na pole obecnie są przeciążone. Jak około 8 tysięcy mieszkańców miałoby w jednym czasie korzystać z jednej małej stacji kolejowej

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gibalakowsky 13 9 miesięcy temu

   Tam już ktos Pole Golfowe zrobił jeszcze nie otwarte a już zaoraja?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Makolągwa 12 9 miesięcy temuocena: 100% 

   A gdzie dzisiejsza pętla autobusowa przy stacji? Przeniesiona o kilkaset metrów od stacji żeby zrobić miejsce na "las"? A gdzie planowany od lat parking P&R? Dlaczego potrzeby obecnych mieszkańców nie zostały uwzględnione w planach?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ala 11 9 miesięcy temu

   po drugiej stronie torów

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~eko 10 9 miesięcy temuocena: 100% 

   u - a gdzie na planie, dla wiedzy przyszłych mieszkańców, jest f-ma Sika i jej chemikalia??

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Planista 9 9 miesięcy temuocena: 100% 

   .....ja bym wybudował dwunastopiętrowe bloczki, tunel, metro, rotundę, bazar i giełdę samochodową.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~motorniczy 8 9 miesięcy temuocena: 75% 

   "osiedle" dla robotów - spać, rano do pociągu tyrać na korporacyjnym służewcu, powrót i spać.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwe 7 7 miesięcy temu

   pracowników mordoru raczej stać na normalne mieszkanie, a nie dla biednych.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~500+ 6 9 miesięcy temuocena: 67% 

   po kiego biedronka jak w niedzielę lemingi z lubelskiego i tak do domu wracają

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~iki 5 9 miesięcy temu

   biedronka będzie pierwsza, która weźmie lokal w parterze i do tego sprzeda działkę.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Arnie 4 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Na wizualizacjach nie widzę Biedronki przy Karczunkowskiej? Zburzą ją? Mieszkańcy nowego osiedla będą wozić zakupy z centrum jak pierwsi Ursynowianie 35 lat temu? Chyba architekci znowu bujają w obłokach.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sąsiad 3 9 miesięcy temuocena: 100% 

   0,5 miejsca parkingowego na 1 mieszkanie, za taką decyzję powinni iść do wiezienia na 20 lat!!! Jak można tak budować gdzie w dzisiejszych czasach, często w jednym domostwie są nie jeden a dwa samochody!!!

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ulu 2 9 miesięcy temuocena: 100% 

   właśnie dlatego tak nie można budową jak Pan piszesz

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issa 1 9 miesięcy temuocena: 67% 

   no, przepraszam cie bardzo ale to mają być mieszkania dla "ubozszych wyborcow PISu", a ty tu gdzieś cos..., ze niby 2 samochody... Jak stać na 2 samochody to chyba stać na "normalne" mieszkanie a nie dofinansowywane przez panstwo (czyli reszte społeczeństwa)? A poza tym, panie sasiad, dzis normą sa podziemne parkingi, pod budynkami mieszkalnymi. Ba..zdarzaja sie nawet podwojne miejsca parkingowe (czyli dla zony i meża). Nie wiedziałeś pan o tym? to gdzie pan mieszkasz, panie sąsiad?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1592 sekundy
  REKLAMAA2-GIGANT-SIMUR-14-12-2018----13-01-2019