Zamknij

Miliony na remonty w ursynowskiej oświacie. Co i gdzie zostanie zrobione?

09:25, 16.03.2021 Anna Łobocka
Skomentuj Urząd dzielnicy Urząd dzielnicy

Dzielnica chwali się dodatkowymi 9 milionami złotych, które zamierza wydać na inwestycje w oświatę. W pięciu podstawówkach i jednym przedszkolu do 2023 roku zaplanowano wiele prac. Znamy szczegóły. 

Wymiana instalacji, okien, drzwi i podłóg, budowa windy oraz dostosowanie starych pomieszczeń do nowej roli. Takie prace między innymi zaplanowano w sześciu ursynowskich placówkach oświatowych do 2023 roku. Dzielnicy udało się uzupełnić budżet inwestycyjny o nadprogramowe 9 milionów złotych, dzięki czemu wszystkie zaplanowane prace powinno udać się zrealizować. 

Jeszcze tylko formalne zatwierdzenie zmian w budżecie przez miejskich radnych, co nastąpi 18 marca, i można będzie ruszać z remontami i zakupami. 

Najwięcej - bo 2,9 miliona złotych - dostanie Szkoła Podstawowa nr 340 przy ul. Lokajskiego na modernizację budynku B, gdzie część pomieszczeń zostanie zaadaptowana na potrzeby Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 19. 

- W pierwszej kolejności w skrzydle od strony boiska przeprowadzony zostanie kompleksowy remont, z wymianą instalacji elektrycznej, grzewczej oraz kanalizacji. Zamontowana zostanie również platforma windowa dla osób z niepełnosprawnością ruchową - zapowiada burmistrz Robert Kempa.

Pieniądze na tę inwestycję przesunięto z innego projektu - budowy hali szermierczej w tej samej szkole.

W podstawówce nr 319 na budynek przy ul. Wokalnej 1 do wydania będzie dodatkowo 1,15 mln złotych. 

- Chcemy, aby ten budynek przeszedł pełną metamorfozę. Począwszy od wymiany instalacji elektrycznej, remontu forum, klatek schodowych, korytarzy, wymiany okien po założenie sieci informatycznej, a następnie monitoringu - mówi dyrektor Izabela Konwerska-Barciak 

Sporo pieniędzy pochłoną też budynki przy ul. Małcużyńskiego 4 i Na Uboczu 9 należące do SP nr 336. Od września 2023 roku placówka ma zostać podzielona na dwie niezależne podstawówki. Na Małcużyńskiego, gdzie przed reformą oświaty uczyły się klasy 1-6, konieczne jest stworzenie pracowni przedmiotowych dla starszych uczniów np. do nauki chemii lub biologii. Remontu wymaga też sala gimnastyczna. 

Z kolei budynek przy ul. Na Uboczu, gdzie wcześniej było gimnazjum, trzeba przystosować do potrzeb małych dzieci, np. przebudować toalety. Na wszystkie te prace w latach 2022-23 dzielnica wyda dodatkowo 2,2 miliona złotych. 

Więcej dla niepełnosprawnych 

W podstawówce na Zielonym Ursynowie też zaplanowano sporo prac. W SP nr 96 przy Sarabandy, opróżnione lokale mieszkalne zostaną zaadaptowane na potrzeby dydaktyczne, a wejście do budynku zostanie przystosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Dokończona zostanie wymiana okien oraz pomalowane wnętrza. Szkoła dostanie w latach 2022-23 prawie 740 tys. złotych.

Drobne prace modernizacyjne, w tym malowanie, wymiana niektórych okien i drzwi przewidziane jest też w SP nr 16 przy ul. Wilczy Dół 4. Na co przeznaczono 650 tys. zł. 

Na liście ursynowskich placówek oświatowych, które dostaną dodatkowe pieniądze na modernizację jest jedno przedszkole - Specjalne nr 213 przy ul. Teligi 1. Dostanie ono budynek po przedszkolu nr 394, które od września zostanie przeniesione do nowego budynku na Kabatach, przy ul. Iwanowa-Szajnowicza.

- Pomieszczenia przedszkola integracyjnego należy przebudować, aby były one dostępne dla dzieci na wózkach i z niepełnosprawnością ruchową. Oznacza to przebudowę łazienek, niektórych pomieszczeń, wejścia do budynku - mówi Michał Kopiczyński, dyrektor Przedszkola Specjalnego nr 213, które może liczyć na 1,3 mln złotych w latach 2021-23.

Według ratusza największe inwestycje oświatowe na Ursynowie zostały już zrealizowane, w tym budowa kompleksu przy Zaruby. W ciągu ostatnich sześciu lat dzielnica wydała na nie blisko 145 mln złotych.

(Anna Łobocka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

Warszawiak82Warszawiak82

2 6

Niby wszystko fajnie, placówki oświatowe w naszej dzielnicy są zadbane, robi się remonty. Tylko w porównaniu z mega nowoczesnymi szkołami jakie widziałem w przemysłowych (robotniczych) miastach Chin nasze wyglądają jak skansen.
Wiadomo, oni mają inne budżety. Sami je tworzymy otwierając nasze rynki na zalew chińskich produktów i likwidując produkcję w Europie. 10:51, 16.03.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

BoomBoom

7 2

A jesteś gotowy płacić za produkty 2-3 razy więcej? To normalne, że produkcję przenosi się do krajów z tańszą siłą roboczą, ale know-how i R&D jest realizowane w krajach rozwiniętych.
A widziałeś chińską prowincję? Chcesz tak mieszkać, pracować i uczyć się? Bo ja nie. 11:10, 16.03.2021


Warszawiak82Warszawiak82

0 1

Widziałem chińską prowincję. Wygląda całkiem przyzwoicie, ludzie pracują na roli, żyją skromnie ale mają niezłe domy, w zasadzie jest pełna mechanizacja pracy na roli. Może 20 lat temu było biednie ale teraz tak nie jest. Gotów jestem płacić więcej bo tani import z Chin to droga donikąd. To oni będą niedługo dostarczać know-how dla świata. Na razie opanowali smartfony, niedługo przyjdzie pora na kolejne branże. 22:55, 16.03.2021


reo

AlbatrosAlbatros

13 1

A co z halą sportową zwaną szermierczą przy sp 340?
Skoro urząd ma takie sukcesy finansowe to może warto zrealizować obietnice wyborcze panie burmistrzu.
Tymczasem w zeszły weekend młodzi ursynowscy szermierze zdobyli kilkanaście medali podczas Warszawskiej Olimpiady Młodzieży i po raz kolejny udowodnili, że mimo braku miejsca do treningów, nadal są najlepsi na mazowszu. 13:35, 16.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Amen i AwomenAmen i Awomen

7 5

Przy okazji remontu proszę zrobić 56 toalet , tak aby każda płeć miała swoją i nie dochodziło do przemocy i misgenderowania . 15:53, 16.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

natolińczyknatolińczyk

13 7

Najwięcej dostanie nie szkoła podstawowa 340 tylko poradnia psychologiczno pedagogiczna którą wciśnięto w i tak przepełnioną podstawówkę. Nadzieja w tym, że trochę dzieci przejmie jednak ta nowa szkoła na Zaruby. Ale budżet zabrany szermierzom i przyznany poradni to trochę jednak żenada. 20:06, 16.03.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

BoomBoom

7 6

Mając teraz do wyboru poradnię psychologiczną a szermierzy nie mam żadnych wątpliwości, że poradnia jest ważniejsza. Stan psychiczny dzieci mocno podupadł, długo będą dochodzić do siebie. 06:21, 17.03.2021


natolińczyknatolińczyk

5 0

@Boom, mylisz poradnie z terapeutą. Te poradnie istnieją głównie po to, by wydawać zaświadczenia o dysleksji, dysgrafii i innych dys. Albo wydają zalecenia do pracy ogólno wychowawczej z dzieckiem dla rodziców i nauczycieli, które też nie zawsze są realizowane. Siedziba na Migdałowej nie była zła wizualnie - ciche, przyjazne pomieszczenia a tutaj potrzebny będzie remont. I minus kilka/kilkanaście sal dla szkoły. I minus sala treningowa. 13:07, 17.03.2021


BoomBoom

2 0

Pewnie masz rację, jeśli rzeczywiście są od wydawania papierków a nie realnego pomagania. 18:47, 17.03.2021


0%