REKLAMAA1 SanGiovanni 01.07.2022 - 31.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 października 2021, 16:18 komentarzy 13

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (pixabay.com)

  Już wkrótce w każdym mieszkaniu będą musiały zostać zamontowane indywidualne liczniki ciepła bądź podzielniki. Tak przewiduje projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

  Nowe przepisy dotyczyć będą właścicieli nieruchomości wielorodzinnych. Zarówno tych nowych, jak i starych.

  - Dwie trzecie mieszkańców Polski mieszka w miastach, a w tej grupie dwie trzecie – w budynkach zasilanych z sieci ciepłowniczych. W obszarze oddziaływania tego rozporządzenia jest ok. 40 proc. mieszkańców - mówi dr Jan Rączka, ekspert rynku energii, prezes firmy analitycznej Alternator na łamach "Dziennika Gazety Prawnej".

  Liczniki lub podzielniki w mieszkaniach mają zapewnić bardziej sprawiedlliwy podział kosztów ogrzewania. Niektórzy mogą zapłacić więcej niż dotychczas, np. w sytuacji gdy okaże się, że nowe podzielniki wykażą, że lokatorzy faktycznie nie płacili pełnych kosztów ogrzewania, które w części płacili za nich inni mieszkańcy.

  Jak informuje "DGP" szczegóły rozporządzenia nie są jeszcze znane, ale zarządcy budynków będą mieli 12 miesięcy na stosowanie się do nowych regulacji. Rząd nie wyklucza też szeregu wykluczeń – ich skala nie jest jednak jeszcze potwierdzona.

  Ministerstwo Klimatu twierdzi, że dzięki wprowadzeniu podzielników lokatorzy otrzymają kompleksowe informacje na temat kosztów ogrzewania. Na żądanie lokatora właściciel budynku będzie musiał też raz w miesiącu przedstawiać informacje dotyczące kosztów – ma to pozwolić na lepsze planowanie wydatków.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 287

  • 65
   BARDZO PRZYDATNY
  • 11
   ZASKOCZONY
  • 19
   PRZYDATNY
  • 12
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 84
   WKURZONY
  • 92
   BRAK SŁÓW

  13Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~skromny 13 6 miesięcy temu

   Podzielniki kosztów ciepła - tak.Pod warunkiem zastosowania poszczególnych współczynników przenikalności ciepła.Występują mieszkania wewnętrzne i zewnętrzne.Mieszkania na różnych kondygnacjach.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~by-nio 12 8 miesięcy temuocena: 75% 

   Te podzielniki ciepła w starych budynkach z wielkiej płyty będą pokazywały dane z dokładnością ok. 75%. Skala błędów duża. A liczników w obecnej architekturze technicznej tych bloków nie da się łatwo wprowadzić, chociaż jest to możliwe.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bn 11 8 miesięcy temuocena: 33% 

   Mieszkam w budynku wielorodzinnym i przez 10 lat miałam podzielnik ciepła co roku zwroty za ogrzewanie rzędu 1500 zł A to dlatego że płaciłem wyższy czynsz od moich sąsiadów w mieszkaniu ciepło budynek ocieplony naprawdę nie było potrzeby odkręcania kaloryferów rurki pionowe gorące w ubiegłym roku zdjeliśmy podzielniki zobaczymy teraz rachunki bo teraz rozliczają nas ryczałtowo

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dick 10 8 miesięcy temuocena: 100% 

   Oczywiste. Tymczasem na klatkach schodowych mafia papierosopalancka otwiera okna na całe noce, ciepło ucieka, a kto za to płaci? No właśnie.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~unicorn 9 8 miesięcy temuocena: 83% 

   Złodziejstwo w biały dzień, ciepłomierzy w mieszkaniach w blokach nie da się zainstalować, a podzielniki nie są przyrządami pomiarowymi, nie są legalizowane ani certyfikowane przez Główny Urząd Miar. Lokatorze płacz i płać bez dyskusji ile otrzymasz w "kompleksowej informacji o kosztach ogrzewania" bez żadnej możliwości kontroli czy wpływu na wysokość rachunku... doić, doić, doić ile się da.... Zaiste prawe to i sprawiedliwe.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~M 8 6 miesięcy temu

   Podzielniki są przyrządami pomiarowymi (ale nie według prawa) i nie są w zakresie GUM. Do podzielników jest norma PN EN 834 i GUM o tych normach pisze, że istnieją i nie wie nic więcej....

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~baran 7 8 miesięcy temuocena: 100% 

   "Ministerstwo Klimatu twierdzi, że dzięki wprowadzeniu podzielników lokatorzy otrzymają kompleksowe informacje na temat kosztów ogrzewania". No tak, nikt chyba nie wątpi że jak koszty wzrosną o 100%, to "kompleksowe informacje" o nich będą stanowić sporą pociechę.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ats 6 8 miesięcy temuocena: 93% 

   Czyli zacznie się era dusznych mieszkań i dziwnie pojawiającego się grzyba u co niektórych. Nie przewietrzysz, bo "podzielnik bije", nie uchylisz okna "bo zimne leci na urządzenie liczące...w sumie nie wiadomo co". Ocieplić bloku sobie samemu nie możesz, poddasza to już w ogóle weź pan nie rusz bo to spółdzielnia krwawicą swoją dach wymieniała. Czyli pozostaje kiszonka i trzymanie ciepła...

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marecki 5 8 miesięcy temuocena: 71% 

   Każde urządzenie pomiarowe na podstawie którego odbywa się jakiekolwiek rozliczenie/sprzedaż powinno mieć odpowiednie atesty. Podzielniki takich nie mają. Są to urządzenia bardzo nieprecyzyjne i zawodne. Jaka jest podstawa prawna dopuszczenia ich jako legalnego układu pomiarowego? Kto odpowie za ich wadliwe działanie?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick 4 8 miesięcy temuocena: 75% 

   Nietety mam podzielniki od lat wskazują nawet w ciepły letni dzień bo wyczuwają ciepło. Grzejniki wyłaczone w 95% a koszt ogrzewania na poziomie 2500 zł rocznie

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 3 8 miesięcy temuocena: 77% 

   dokladnie tak! U mojej matki były zamontowane podzielniki i opłaty były jakieś z czapy wzięte, bez żadnej przewidywalności i bez względu na włączone/wyłączone grzejniki. Mam nadzieje, że sprawa trafi do sądu skoro są bez atestów. Mam 5 grzejników + jeden w lazience i to nad wanną. Mają mi zakladac 5 podzielnikow, na każdy kaloryfer??? w łazience też? Żyjemy w XXI w. a tu jakas technologia sprzed 30 lat co najmniej...Ciekawa jestem czyj to pociotek weżmie za to kasiorę....Jak zwykle państwo z papieru "wkroczyło" (czyli znajomy misiaczek i kasiora)

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Złodzieje 2 8 miesięcy temuocena: 78% 

   Ostatnio czytałem o sprawie sądowej w której biegły wykazał, że wyliczenie kosztu ogrzewania na podstawie podzielników rażąco przekraczało fizyczną możliwość oddawania ciepła przez grzejnik pracujący non-stop na 100% mocy., a lokator przegrał i musiał zapłacić kilka tysięcy zł naliczonych kosztów ogrzewania + koszty sądowe. W tym samym bloku było kilka lokali gdzie podzielniki nie wykazały żadnego zużycia i lokatorzy nie ponosili opłat za ogrzewanie swoich lokali.... Zazwyczaj grzejniki łazienkowe nie są opodzielnikowane i to + duszenie się w smrodzie i korzystanie z ciepła sąsiadów wystarcza. No chyba że ktoś ma mieszkanie szczytowe, to co by nie robił będzie płacił dużo więcej niż teraz. Ot taka mafijna sprawiedliwość.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~fred 1 8 miesięcy temuocena: 62% 

   mafia deweloperska wchodzi w układ z podzielnikami, bo na liczniki to nie ma co liczyć. Powodzenia w mieszkaniach szczytowych. Będą szczyty w rachunkach za c.o.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.503 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022