REKLAMAA1-AUTO-WIMAR---11-09----10-01-2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 września 2020, 14:30 komentarzy 25
  Zawodnicy klubu D'Artagnan trenują w fatalnych warunkach. Hala byłaby dla nich wybawieniem

  Zawodnicy klubu D'Artagnan trenują w fatalnych warunkach. Hala byłaby dla nich wybawieniem (ŁM)

  Ministerstwo Sportu jest zaniepokojone decyzją dzielnicy w sprawie hali szermierczej w Szkole Podstawowej nr 340. Na ostatniej sesji radni na wniosek burmistrza przesunęli pieniądze przeznaczone na jej budowę na inną inwestycję. Trwają starania o zapewnienie finansowania przedsięwzięciu, bo jak mówi jeden z radnych: "Jeśli zaczniemy oszczędzać na kulturze, sporcie i edukacji, to z czym zostaniemy?".

  Na korytarzach Szkoły Podstawowej nr 340 przy Lokajskiego od wielu lat trenują szermierze z uczniowskiego klubu D'Artagnan. Pod okiem mistrzów szlifują swoje umiejętności, zdobywają medale mistrzostw Polski i Mazowsza. Wszystko na przekór fatalnym warunkom treningów.

  Hala spada z planu przez oszczędności

  Kilka lat temu powstał pomysł, aby wybudować wielofunkcyjną halę sportową, w której będą mogli ćwiczyć ursynowscy szermierze (jak również młodsze dzieci na lekcjach w-f, dla których nie ma miejsca w sali gimnastycznej). Koncepcja spodobała się dzielnicy. Powstał projekt, a inwestycję oszacowano na ok. 2 mln złotych. Wyposażenie obiecał Polski Związek Szermierczy. Ówczesnemu wiceburmistrzowi Antoniemu Pomianowskiemu udało się wywalczyć środki w budżecie miasta. Dzielnica dwa razy ogłaszała przetarg na wykonawcę i dwa razy okazało się, że budowa będzie kosztowała ok. 3,1 mln złotych.

  Na ostatniej sesji rady dzielnicy burmistrz zaproponował, by wstrzymać inwestycję z powodu jej niedoszacowania, a środki przekazać na inny cel. Dzielnica zamierza wyremontować budynek po gimnazjum należący do Szkoły Podstawowej nr 340. W obiekcie muszą zostać wymienione sypiące się instalacje. Burmistrz chce tam przeprowadzić także Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną nr 19, która obecnie wynajmuje biuro w Natpollu.

  - Przyniesie to oszczędności rzędu 400 tys. złotych rocznie. Poza tym, nie zabieramy pieniędzy szkole, one w niej zostaną. A do hali wrócimy, gdy przyjdą lepsze czasy - argumentował burmistrz Robert Kempa.

  Radni, głosami koalicji KO-Otwarty Ursynów, przeforsowali pomysł burmistrza. Opozycja oraz rodzice związani z KS D'Artagnan zarzucili rządzącym złamanie obietnicy wyborczej. Budowę hali obiecywała lokalna Platforma Obywatelska oraz kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski.

  powyżej: hala sportowa miałaby zostać wybudowana nad stołówką Szkoły Podstawowej nr 340, fot. SK

  Resort sportu zaniepokojony

  Do wyników głosowania radnych ustosunkowało się Ministerstwo Sportu. Dzielnica złożyła wniosek o dofinansowanie budowy hali szermierczej i bierze udział w ministerialnym konkursie dotacyjnym. W pierwszym rozdaniu nie uzyskała wystarczającej liczby punktów, ale czeka wciąż na wyniki drugiego konkursu.

  Resort jest jednak zdziwiony wycofaniem się dzielnicy z planowanej inwestycji sportowej.

  - Ministerstwo Sportu jest zaniepokojone decyzją władz dzielnicy Ursynów, która dotyczy zamrożenia inwestycji. Bez udziału finansowego inwestora - w tym przypadku m.st. Warszawy - otrzymanie dofinansowania nie będzie możliwe. Liczymy na to, iż deklaracja wkładu finansowego inwestora zostanie utrzymana - poinformowało nas Biuro Komunikacji w resorcie minister Danuty Dmowskiej-Andrzejuk. Dodajmy szpadzistki, mistrzyni Europy i Świata.

  Miasto nie wycofało się z deklaracji wkładu finansowego i wnioskuje o dotację w wysokości 1,08 mln złotych. Nie może się doczekać rozstrzygnięcia. Jednak jak tłumaczy ministerstwo ocena wniosków wciąż trwa ze względu na ogromne zainteresowanie i dużą liczbę aplikacji. Ale finał konkursu jest już blisko.

  - Rozstrzygnięcie powinno nastąpić ostatecznie maksymalnie do końca września. Zaznaczamy, że żaden samorząd w Polsce nie jest wykluczony z możliwości otrzymania ministerialnego wsparcia - informuje Ministerstwo Sportu.

  To ostatnie to odpowiedź na wątpliwości dzielnicy i miasta, które zauważyły, że w poprzedniej edycji konkursu wsparcie otrzymały wyłącznie mniejsze miejscowości. To wpłynęło na decyzję dzielnicy o przełożeniu inwestycji.

  - Algorytm ministerstwa premiuje małe miejscowości. Wniosków jest 900, a do rozdysponowania tylko 90 mln złotych - słyszymy nieoficjalnie w ratuszu. Bo oficjalne powody są inne.

  - Idą ciężkie czasy. Przez Covid i tzw. "Piątkę Kaczyńskiego" spadły przychody samorządów, a rząd nie zrekompensował utraconych wpływów - mówi burmistrz Kempa. - Miasto co roku traci 1,2 mld złotych. Za takie pieniądze można wybudować 300 hal szermierczych w Warszawie każdego roku. Podkreślam, jestem za halą szermierczą i chciałbym, żeby tego typu obiekty powstawały także przy innych szkołach, ale w obecnej sytuacji finansowej trzeba wybierać pilniejsze sprawy - dodaje.

  Część radnych ma "kaca" po głosowaniu

  - Decyzje rządu kopią mocno w samorząd, to oczywiste, ale z drugiej strony, jeśli będziemy cięli na sporcie, kulturze i edukacji, to co nam pozostanie? Kopanie rowów? - odpowiada radny Robert Wojciechowski, szef Rady Rodziców w SP 340, jedyny z koalicji rządzącej Ursynowem, który zagłosował przeciwko obcięciu środków na halę.

  Część radnych KO ma "kaca" po głosowaniu z 25 sierpnia i chciałaby jasnej deklaracji zarządu Ursynowa, że już w przyszłym roku hala szermiercza wróci do planów inwestycyjnych. Na razie trwają zakulisowe rozmowy między radnymi koalicji i opozycji w sprawie zapewnienia środków na to przedsięwzięcie.

  W sprawę zaangażował się m.in. radny PiS Mateusz Rojewski.

  - Kluczowa będzie wrześniowa sesja budżetowa i bardzo zależy mi na tym, aby rada miasta nie dopuściła do odebrania środków na budowę hali. Starałem się również nakreślić problem Ministerstwu Sportu. Dowiedziałem się, że resort przygotowuje w tej sprawie odpowiedź na piśmie. Dobra wola po stronie centralnych urzędów państwowych jest, ale jeżeli wkład własny dzielnica obcina z prawie 2 milionów do jedynie 60 tysięcy złotych, to o jakiej dotacji tu mówić? - mówi radny.

  - Rozumiem pana burmistrza - jest Covid i szuka oszczędności. Nie oszczędzajmy jednak na uczniowskim klubie sportowym, który odnosi sukcesy na arenie ogólnopolskiej - dodaje Rojewski.

  Burmistrz, pytany przez nas o to czy decyzja o wstrzymaniu budowy hali nie jest przedwczesna, odpowiada krótko.

  - Obawiam się że nie dadzą, ale jeśli będzie inaczej, to wówczas będziemy się do tego ustosunkowywać - powiedział Kempa.

  Ostateczną decyzję w sprawie przesunięcia środków z hali szermierczej na remont budynku po gimnazjum mają podjąć radni miejscy na sesji 24 września.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 24

  • 6
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 4
   WKURZONY
  • 9
   BRAK SŁÓW

  25Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~kibice z Ursynowa 25 2 miesiące temuocena: 100% 

   W sobotę i niedzielę (12-13.09) podczas Warszawskiej Olimpiady Młodzieży szermierze KS D'Artagnan zdobyli 13 medali !!! W tym 4 złote, 3 srebrne i 6 brązowych. Tym samym potwierdzili swoją dominację w Warszawie i na Mazowszu. Wykonali ogromną pracę zakończoną zasłużonymi zwycięstwami. Teraz nasi radni mają szansę się wykazać i zrealizować obietnice. Do boju ! Trzymamy kciuki !!!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 24 2 miesiące temuocena: 100% 

   Kempa i Skubiszewski zdradzili ursynowską szermierkę. Wstyd!!!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rodzic SP340 23 2 miesiące temuocena: 100% 

   Od 1 września Sanepid zamknął jedyną salę do treningów w piwnicy! Została hala sportowa na 27 klas( tyle jest obecnie w budynku B). To ponad 100 godzin wf w tygodniu nie licząc treningów szermierczych i SKSu po godzinie 15ej. Czyli pond 3 klasy równocześnie powinny mieć wf na jednej hali , w tym klasa sportowa z rozłożonymi matami w części hali. Czy ktoś jest to sobie wyobrazić? Dodatkowa hala sportowa jest tu potrzebna od zaraz i to nie tylko do trenowania szermierki.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmak 22 2 miesiące temuocena: 100% 

   .... grunt, że Kempa z wickami przysiady w czelendżach robi :/

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MariuszZ. 21 2 miesiące temuocena: 100% 

   proponuję, żeby lekcje szermierki odbywały się w Ratuszu, burmistrz na pewno zrozumie potrzebę i udostępni choćby parter - i tak będzie o niebo lepiej niż obecnie

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MariuszZ. 20 2 miesiące temuocena: 100% 

   a wiecie dlaczego Sanepid zamknął tę piwnicę treningową? Bo nie było okien!!! XIX wiek po prostu...życie w suterenie

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rodzic SP340 19 2 miesiące temuocena: 100% 

   Od 1 września Sanepid zamknął jedyną salę do treningów w piwnicy! Została hala sportowa na 27 klas( tyle jest obecnie w budynku B). To ponad 100 godzin wf w tygodniu nie licząc treningów szermierczych i SKSu po godzinie 15ej. Czyli pond 3 klasy równocześnie powinny mieć wf na jednej hali , w tym klasa sportowa z rozłożonymi matami w części hali. Czy ktoś jest to sobie wyobrazić? Dodatkowa hala sportowa jest tu potrzebna od zaraz i to nie tylko do trenowania szermierki.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Donald Kaczyński 18 2 miesiące temuocena: 100% 

   Panie i Panowie Radni spróbujcie zrobić coś dla ludzi. Tak po prostu. Tu Pis, tu KO, a w środku prosta rzecz do załatwienia. Czy metoda na winę Tuska, albo Kaczyńskiego posuwa sprawy do przodu? Pamiętajcie, że w wyborach samorządowych ważne jest to co się zrealizowało, a nie to co się obiecuje. Wystarczy odrobina dobrej woli. Ludzie to docenią.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rodzic_uczniów_sp340 17 2 miesiące temuocena: 95% 

   drodzy Państwo mówimy tu o szkolnej hali sportowej przystosowanej do uprawiania szermierki. sp340 jest jedną z największych szkół w Polsce, uczniowie mają wf często na korytarzach a żeby zdać sobie sprawę ze skali to jest około 300 uczniów dziennie z wf na korytarzu. a szermiercza ponieważ w szkole jest 5 klas szermierczych mających zajęcia specjalistyczne. mega potencjał dla ursynowskiego sportu. z taką infrastrukturą hasło "Z Ursynowa na Igrzyska" nie będzie pustym frazesem. za tak naprawdę niewielkie pieniądze. miejsce jest, projekt jest. Ministerstwo Sportu chce dofinansować. zaprzepaszczenie tego byłoby niegospodarnością dzielnicy. Panie Burmistrzu, czas zmienić decyzję i wspierać dzieciaki.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 16 2 miesiące temuocena: 36% 

   cóż za troska pisiego ministerstwa o dobro zaplecza wrogiej partii. Jeśli tak, to może niech się tunelem i filtrami zajmą lepiej.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 16 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Robson 15 2 miesiące temuocena: 56% 

   Jaki twierdził przed kamerami, że załatwił sprawę filtrów. Świadkiem był rojeski, który stał za jakim i potakiwał. Czyzby obaj najzwyczajniej prostacko KŁAMALI?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 15 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Robson 14 2 miesiące temuocena: 68% 

   Haloursynow.pl/artykuly/patryk-jaki-obiecuje-filtry-sprawa-jest-zalatwiona,9934.htm. Link na potwierdzenie moich słów

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 13 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MariuszZ. 13 2 miesiące temuocena: 63% 

   no tak, to przecież wina PiSu że gmina w której od lat rządzi KO nie umie rozstrzygnąć 2 przetargów z rzędu. Były pieniądze w budżecie już 3 lata temu na to, tylko byłe/obecne władze nie rozstrzygnęły przetargu. Proszę poszukać na haloursynów

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 10 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szarak 12 2 miesiące temuocena: 82% 

   Przecież stoi miejska hala specjalnie zaprojektowana i zbudowana, z naszych podatków, do treningów szermierki przy ul. Merliniego 2 nieopodal Puławskiej. Miasto wynajmuje ją firmie prowadzącej salę zabaw. Czy kiedyś ktoś zacznie profesjonalnie zarządzać tym miastem czy już czwartą dekadę będą kolejni dyletanci?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Robson 11 2 miesiące temuocena: 93% 

   Kempa mówi o oszczędnościach? To ciekawe... Bo na pomieszczeniach w budynku przy Szolc Rogozińskiego 1 Kempa już "oszczędził" PÓŁTORA MILIONA i to w ciągu niecałych pięciu lat. Lokal tyle czasu stoi pusty a Dzielnica płaci za wynajem pomieszczeń dla Poradni i tym podobnym. Normalnie jak morawiecki taki oszczędniś z kempy.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolin 10 2 miesiące temuocena: 39% 

   Może lepiej postawić halę przy ośrodku sportowym np. przy Arenie na Pileckiego niż wtłoczyć na siłę na teren szkoły? Dojazd lepszy i miejsce ku temu bardziej odpowiednie.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~RodzicRodzic 9 2 miesiące temuocena: 77% 

   Większość szermierzy to uczniowie SP340. Ponadto miasto zainwestowało ok 150tys w projekt wykonawczy hali, dla którego wydano już nawet pozwolenie na budowę. Poszukiwanie innej lokalizacji jest nieuzasadnione (ekonomicznie i logistycznie)

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~natolin 8 2 miesiące temuocena: 18% 

   I co z tego? Uczą się w tej szkole, to dojechać na zajęcia nie mogą w inne miejsce? Paranoja.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 3 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rozżalony rodzic 7 2 miesiące temuocena: 93% 

   Dzieci klas sportowych poza zajęciami po szkole maja je realizowane tez w czasie lekcji (oczywiście mówię o specjalistycznych zajęciach szermierczych). Maja dojechać na Arenę w 10 minut między lekcjami? Czy ich trening w czasie lekcji ma trwać 20 minut?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 13 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolin 6 2 miesiące temuocena: 15% 

   To lepiej niech trenują na korytarzu? Nie rozumiem wygodnictwa rodziców. Mnie mama woziła na zajęcia z Muranowa na Torwar. Można jak się chce? Można.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 3 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rodzic_uczniów_sp340 5 2 miesiące temuocena: 90% 

   bo się nie da na przerwie dojechać i później z powrotem? bo hala/sala jest głównie dla dzieci sp340 na WF? bo jest projekt zapłacony 150tys.? bo jest miejsce i pozwolenie na budowę? bo Ministerstwo Sportu da 30% kasy - 1,08 mln? bo dzielnicę to kosztuje 1,8 mln czyli w jej skali grosze? bo 6 radnych KO miało to w swoim programie wyborczym? (wszyscy zagłosowali 25.08 przeciw hali) - dziękujemy! (ironia) bo budowa hali była jednym z głównych punktów umowy koalicyjnej rządzącej na Ursynowie? bo Rafał Trzaskowski na spotkaniu przedwyborczym z Urysnowianami mówił, że zawsze dotrzymamy słowa? o czym my mówimy? to są powody dla których rodzice mogą się denerwować. po prostu to zróbcie, wiecie jaki mamy dysonans, że PiS popiera a PO się wypięło? przecież nie chcemy głosować na PiS - chcemy żeby była Obywatelska.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rozżalony rodzic 4 2 miesiące temuocena: 89% 

   Z całym szacunkiem, i skończyłeś jako olimpijczyk? Poza tym mama Cię woziła na zajęcia PO lekcjach a nie w czasie lekcji. Te dzieci naprawdę wierzą w to ze mogą osiągnąć sukces. Jeden z chlopakow z tego klubu w tym roku zajął 3 miejsce na Pucharze Europy co chyba świadczy o potencjale klubu. A druga sprawa to to, że dzieciaki spoza klas sportowych tez z sali mogą korzystać. I mieć lekcje ciekawsze niż spacer wokół boiska czy w czasie zimy Ping pong na korytarzu. Jako „osobowość sportu” powinieneś rozumieć, mam wrażenie ze jesteś tu żeby po prostu ponarzekać.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rodzic_uczniów_sp340 3 2 miesiące temuocena: 100% 

   @Rozżalony rodzic no właśnie nie skończyłem jako olimpijczyk - może własnie dlatego że decydenci mieli w poważaniu dzieci (żeby nie napisać w D) a wszystko co napisałem jest skierowane do Burmistrza, Radnych KO żeby się zastanowili i przemyśleli co robią. to się nazywa wylanie dziecka z kąpielą. mają w D swoich własnych wyborców, którzy dla nich zbierali podpisy po całej dzielnicy (i ja taki głupi byłem) a to co napisałem to są argumenty za halą dla młodych sportowców i jestem zdania, że Radni mogliby zrozumieć. Kac? Polak i po szkodzie głupi - zrobią to samo :(

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rozżalony rodzic 2 2 miesiące temuocena: 100% 

   Pechowo podpisaliśmy w podobnym momencie :) ja odpisywałem na wiadomość „Natolina” :) zgadzam się z Tobą w 10000000% - mam nadzieje ze jest nas na tyle dużo, że uda się ruszyć z budową hali

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MariuszZ. 1 2 miesiące temuocena: 100% 

   @Natolin: nie rozumiesz podstawowej rzeczy, dzieci mają zajęcia z szermierki w ramach godzin lekcyjnych + dodatkowe treningi (na które, jak mogliby dzieci dowozić) Klasy sportowe mają 10godz. WFu tygodniowo, klasy bez tego profilu tylko 5. Także chodzi o to, co się dzieje w czasie lekcji, a nie poza.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3504 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.11.2020 - 30.11.2020