REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Wizualizacja przyszłego mostu pieszo-rowerowego

  Wizualizacja przyszłego mostu pieszo-rowerowego (UM)

  Miliony na most dla pieszych i rowerzystów. Mniej pieniędzy dla dzielnic. Nowa miejska inwestycja rozpala emocje. Zdania ursynowskich radnych są w tej kwestii podzielone. Zgodnie jednak przyznają, że kryzys to nie czas na takie inwestycje.

  To już pewne - na Wiśle powstanie most pieszo-rowerowy. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podpisał we wtorek umowę z firmą Budimex opiewającą na ponad 120 mln złotych. Przeprawa będzie miała 452 metry i połączy Pragę ze Śródmieściem.

  - To będzie najdłuższa tego typu przeprawa w Polsce. Most pieszo-rowerowy połączy brzegi Wisły na wysokości ulic Karowej i Stefana Okrzei. Przybliży Pragę do nowego, zielonego centrum miasta. Prace rozpoczną się natychmiast, by warszawiacy mogli z niego korzystać już w 2024 roku. To będzie jedna z wizytówek stolicy – przekonywał prezydent.

  Tyle że czasy na tego typu inwestycje nie są zbyt fortunne. Miasto wyda w ciągu kilku lat 120 mln złotych na nowy most, tymczasem z roku na rok dzielnice otrzymują coraz mniej pieniędzy na własne inwestycje.

  W zeszłym roku wszystkie dzielnice dostały z miejskiego budżetu 978 mln złotych. W tym już tylko 623 mln złotych, a w 2022 roku będzie to już zaledwie 550 mln złotych, z czego Ursynów otrzyma jedynie 22 mln złotych. Dla porównania most pieszo-rowerowy w tym roku pochłodnie... 56,9 mln złotych.

  "Najpierw podstawowe kwestie"

  Obcinanie wydatków na inwestycje spowodowane jest w dużej mierze pandemicznym kryzysem oraz zmianami podatkowymi wprowadzanymi przez "Polski Ład". Dlatego tym bardziej może dziwić, że władze stolicy decydują się na tak kosztowny projekt, w tak trudnym czasie. Zwłaszcza że w Warszawie nie brakuje problemów, na które można by wydać te pieniądze.

  - Patrząc pod kątem wyzwań, z jakimi mierzy się Zielony Ursynów, ale też na przykład Wawer i inne, mniej zurbanizowane dzielnice, jak na przykład budowa kanalizacji czy utwardzenie dróg, wydaje się, że w Warszawie są pilniejsze inwestycje. Most może i będzie miły dla oka, może jest potrzebny, ale wolałbym, żebyśmy najpierw zajęli się podstawowymi kwestiami – mówi radny Otwartego Ursynowa Paweł Lenarczyk.

  Radny wprost mówi o "pomniku prezydenta Trzaskowskiego za 120 mln złotych", a tymczasem w przyszłym roku Warszawa będzie musiała zaciągać nowe kredyty. W podobnym tonie wypowiada się Antoni Pomianowski. Radny Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa ma pomysł, na co można by przeznaczyć taką kwotę w naszej dzielnicy.

  - Moim zdaniem budowa tej kładki to typowy "Miś" - wielka, słomiana inwestycja. W czasach ograniczeń budżetowych jest to całkowicie zbędne i ma na celu działania wyłącznie PR-owe. Znacznie lepiej byłoby przekazać te pieniądze dzielnicom na bardziej potrzebne rzeczy, jak np. parki, szkoły czy remonty chodników. Dodatkowe środki bardzo by się naszej dzielnicy przydały, chociażby na stworzenie Parku nad POW czy budowę hali szermierczej przy SP 340 – zauważa Pomianowski.

  "Niefortunny moment"

  W obronie inwestycji staje Olga Górna z Koalicji Obywatelskiej, Jej zdaniem może inwestycja nie trafia w dobry moment – rząd szykuje Polski Ład, samorządy będą miały mniej pieniędzy - ale rezygnacja z niej jeszcze nie oznacza, że te 120 mln złotych wspomogłoby konkretnie dzielnice.

  - Wydaje mi się, że mogłaby się odbyć taka rozmowa z przedstawicielami wszystkich dzielnic i można by się zastanowić, na co innego można by przeznaczyć te pieniądze. Ale to też nie jest tak, że gdybyśmy nie zrobili tego, to moglibyśmy zrobić coś całkiem innego budżet ma swoje ramy i reguły. Taka inwestycja wpisuje się też w nurt eko, którym słusznie podąża Warszawa, zaś największy przychód w budżecie generuje Śródmieście (dzielnica, której dotyczy inwestycja – dop. redakcja) – zauważa radna Górna.

  Budowę mostu pieszo-rowerowego całkowicie popiera Karol Radziwiłł. Radny PiS jest wielkim entuzjastą poruszania się na rowerze, a inwestycja zapewni cyklistom jeszcze większą wygodę. 

  - Używam roweru na co dzień, zarówno do przemieszczania się, jak i rekreacji. W pełni popieram rozwój infrastruktury rowerowej w Warszawie. Rower uważam za najbardziej przyjazny środek transportu zarówno dla samych rowerzystów, jak i innych, przemieszczających się po dużych miastach - mówi radny Radziwiłł.

  Całkiem inaczej inwestycję ocenia Bartosz Zawadzki z lokalnego stowarzyszenia. Według radnego Projektu Ursynów władze stolicy "nie mają pojęcia o potrzebach mieszkańców". Dlatego konieczna jest decentralizacja władzy. Jednocześnie podkreśla, że na takie inwestycje jak park nad POW czy spalarnie śmieci zabrakło pieniędzy. Tymczasem prezydent Trzaskowski decyduje o budowie mostu, który w oczach radnego jest zupełnie zbędny.

  - Budowa kładki pieszo-rowerowej nad Wisłą, pomiędzy dwoma funkcjonującymi mostami, wydaje mi się całkowicie bez sensu. Oba mosty - Świętokrzyski i Śląsko-Dąbrowski dzieli dystans zaledwie 1100 metrów. Na moście Świętokrzyskim mamy ścieżki rowerowe po obu stronach. Dla rowerzysty pokonanie takiego dystansu powinno zająć nie więcej niż 5 minut, za to piesi i tak najczęściej wybierają komunikację miejską, aby dotrzeć na drugą stronę Wisły. W mojej ocenie prezydent Trzaskowski chce postawić sobie "pomnik" za pieniądze podatników, jak wielu prezydentów chcących być kojarzonymi z różnymi wielkimi projektami. Co więcej, znajduje się pod silnymi wpływami niektórych ruchów miejskich, często lobbujących nieracjonalne rozwiązania, niepasujące do uwarunkowań Warszawy – stwierdza Zawadzki.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 98

  • 7
   BARDZO PRZYDATNY
  • 16
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 8
   OBOJĘTNY
  • 9
   NIEPRZYDATNY
  • 18
   WKURZONY
  • 34
   BRAK SŁÓW

  35Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Kornik ha ha 35 8 miesięcy temuocena: 50% 

   Qutwa, gdzie są obrońcy korników w Pudszczy Białowieskiej i jakichś tam żyjątek w okolicy Mierzei Wiślanej?! Wasze bzdetne protesty doprowadziły do zniszczenia przez szkodniki wielkie połaci lasów, do podrożenia różnych inwestycji. Teraz jak dewastuje się obszar Natura 200 jakoś nie widać waszych protestów waszej troski o przyrodę. Bo co, bo autorem tego badziewia i dewastacji jest wasz guru? Bo może odpalili wam jakąś dolę za odstąpienie od swoich happeningów? Jesteście niewiarygodni jak widać na załączonym obrazku.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby
  • ~trez 34 10 miesięcy temuocena: 60% 

   Piesza kładka posłuży głownie pewnej, bardzo, ale to bardzo wąskiej grupie użytkowników: sąsiadom kładki. Reszta z nas skorzysta z niej sporadycznie. Natomiast wszystko, co rozwiązałoby choćby częściowo problem horrendalnie drogich śmieci jest potrzebne, wręcz niezbędne dla niemal każdego mieszkańca Warszawy.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby
  • ~s 33 10 miesięcy temuocena: 36% 

   trochę tak ale na tej zasadzie to należy zamknąć np teatry, korzystających z kładki będzie chyba dużo zwłaszcza jak zabudowany będzie port praski a dla porównania komu służy plac zamkowy ? - najbliższym mieszkańcom ?, nie ma w Europie takiej rzeki np. z plażą, zoo, ... i takich widoków

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 7 wpisy tej osoby
  • ~nick_znik 32 10 miesięcy temuocena: 50% 

   Bzdura. Tak samo można powiedzieć, że bulwary służą tym co mieszkają nad rzeką w zasięgu spacerów.. a kto był to wie jak jest.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby
  • ~Jan 31 10 miesięcy temuocena: 40% 

   ~s - chyba w teatrze dawno Pan nie był. Analogia mocno chybiona.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 3 wpisy tej osoby
  • ~pikuś1 30 10 miesięcy temuocena: 62% 

   Będzie więc most im. Trzaskowskiego. To sobie facet postawi pomnik.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby
  • ~nick_znik 29 10 miesięcy temuocena: 20% 

   lepszy taki pomnik trzaskowskiego niż zrujnowany kraj kaczyńskiego.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 8 wpisy tej osoby
  • ~hgw 28 10 miesięcy temuocena: 68% 

   Proszę wygoglować 'Warszawa: Most Średnicowy bez kładki pieszej i rowerowej'. Krew się gotuje. Kładke do Portu Praskiego budują a kasy nie maja na zrobienie dojazdów do drogi rowerowej jaka mogła by powstać w ścisłym centrum przy okazji przebudowy mostu kolejowego.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 6 wpisy tej osoby
  • ~Boom 27 10 miesięcy temuocena: 80% 

   Hmm, skoro to most kolejowy to należy do PLK. Nie dogadają się.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby
  • ~aa 26 10 miesięcy temuocena: 62% 

   m.in. kosztem nauczycieli, zmniejszy im dodatki motywacyjne, a później będzie na rząd

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 17 wpisy tej osoby
  • ~Romero88 25 10 miesięcy temuocena: 56% 

   U czaska zawsze wszystko to wina rządu, on jest czysty jak łza...

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 7 wpisy tej osoby
  • ~sikstin 24 10 miesięcy temuocena: 68% 

   Oczywiście, że ta "kładka donikąd" to bzdura. Warszawa to nie Londyn czy Amsterdam, że wszędzie jest blisko. No, może rowerem, sam jestem rowerzystą, chociaż w centrum rzadko bywam. Ale ta kładka jest bez sensu. Lepiej dozbierać kasy i Wisłostradę kiedyś wrzucić w tunel na Podwalu.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 13 wpisy tej osoby
  • ~Jarek się cieszy 23 10 miesięcy temuocena: 71% 

   I z kim PIS ma przegrać kolejne wybory, skoro facet na którego głosowało 10 milionów Polaków po raz kolejny strzela sobie w stopę. Nowogrodzka lubi to!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 36 15 wpisy tej osoby
  • ~Pozdrawiam 22 10 miesięcy temuocena: 32% 

   Ojej naprawdę jakiś problem ze cos jest zbudowanr nie tylko dla ludzi którzy lubią stać w kokokorku? Na wsiach nie ma korków.serio.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 32 wpisy tej osoby
  • ~max 21 10 miesięcy temuocena: 67% 

   W przyszłym roku Ursynów otrzyma na inwestycje 22 mln, w 2023 r. zapewne 15 mln, w 2024 r. zapewne 10 mln, w 2025 r. zapewne 5 mln, w 2026 r. zapewne zero... Lemingi lamentują, bo wybrali prezydęta, który stawia sobie pomnik za 120 mln, więc niech teraz urządzają manifestacje, aby podał się do dymisji!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 13 wpisy tej osoby
  • ~kinia 20 10 miesięcy temuocena: 43% 

   Pan Zawadzki naprawdę jest radnym ??? Nie wierzę, bo albo jest niekompetentny i nie wie że pieniądze na park nad POW są - ponad 10 mln na podstawowe funkcje - i że umowa na budowę spalarni została podpisana z firmą z Korei, albo najzwyczajniej kłamie a redakcja HU jak TVPIS nic nie sprawdza tylko pozwala pleść androny w stylu Janusza Kowalskiego

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 13 wpisy tej osoby
  • ~Ludzie to potrafią.... 19 10 miesięcy temuocena: 89% 

   "niekompetentny" znaczy nie uprawniony. Do wygadywania głupot nie trzeba mieć szczególnych uprawnień ani też kompetencji :)

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby
  • ~Tytus de zoo 18 10 miesięcy temuocena: 79% 

   Naprawdę? Jakoś mi umknęło? Kiedy ta spalarnia będzie działać? Za rok, dwa, trzy? Kiedy opłata za śmieci będzie niższa? Ilu mieszkańców by zagłosowało za przekazaniem pieniędzy na kładkę na dotacje do utylizacji śmieci? Po ostatniej nowelizacji ustawy podobno już można. Ale to nie obchodzi pana prezydenta.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 15 4 wpisy tej osoby
  • ~Rower to Zdrowie 17 10 miesięcy temuocena: 23% 

   Jeszcze jedno - ktoś miał kiedyś bardzo dobry pomysł by jakimś nowym mostem uczcić rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920. Zamiast tego miłościwie nam panujący wybudowali coś na obrzeżach stolicy, o czym chyba wszyscy już zapomnieli, a na pewno nie jest w świadomości turystów. Przydałoby się żeby ta kładka miała jakieś widoczne z daleka nawiązania do tego jednego z najważniejszych, decydującego, zwycięskiego wydarzenia w dziejach Polski.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 31 wpisy tej osoby
  • ~ jako 16 10 miesięcy temuocena: 31% 

   skoro nigdy nie ma dobrego momentu do budowania tego typu kładek, więc kiedy je budować? Czy mamy być 3 światem, czy czasem możemy zbudować coś fajnego. Bulwary wiślane też były przez wielu uważane za ekstrawagancję - i co? Teraz są tam tłumy.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 44 wpisy tej osoby
  • ~Rafał Duda 15 10 miesięcy temuocena: 38% 

   Jest sens jeśli za tym pójdzie dobry zjazd/zejscie z kładki na ulice Pragi. Spacery po bulwarach będzie można połączyć ze spacerem po Pradze, tak samo jak teraz łącza się ze spacerami np po starym mieście czy łazienkach. Akurat miejsce na praskim końcu kładki jest bardzo dobre.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 25 wpisy tej osoby
  • ~Dark 14 10 miesięcy temuocena: 71% 

   Byłeś? Port praski - osiedla w budowie, niedaleko ZOO i katedra, ok, ale na piechotę to raczej za duże odległości. Warszawa jest zbyt daleko od rzeki tak naprawdę, np. w porównaniu z Budapesztem.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 5 wpisy tej osoby
  • ~Rafał Duda 13 10 miesięcy temuocena: 50% 

   Jestem stamtąd

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby
  • ~cik 12 10 miesięcy temuocena: 35% 

   Inwestycja bardzo dobra. Z pewnością stanie się jednym z symboli tego miasta. Miejscem spotkań, spacerów, spędzania czasu wolnego. A poza tym w dobie problemów klimatycznych inwestycja dla transportu ekologicznego czyli rowerowego.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 33 wpisy tej osoby
  • ~Rower to Zdrowie 11 10 miesięcy temuocena: 55% 

   Kładek i mostów, również dla czterokołowców jest od dawna w stolicy za mało, ale akurat w tej okolicy kładkę można zbudować dużo prościej, taniej i szybciej wzdłuż kolejowego mostu średnicowego. Zaoszczędzone pieniądze od razy dałbym na przedłużenie kładek wzdłuż Trasy Łazienkowskiej do Alej Ujazdowskich, tak żeby nie nie zjeżdżać i nie podjeżdżać gdy się jedzie do/od centrum.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 14 wpisy tej osoby
  • ~s 10 10 miesięcy temuocena: 35% 

   podstawowe wydatki są zawsze niewystarczające, a prezent dla siebie-mieszkańców cieszy, jest powodem do optymizmu, zmiany mentalności, zachętą do korzystania z wyjątkowych walorów Warszawy, wzbogaca atrakcyjność , zwłaszcza w trudnym okresie, ja jestem za

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 28 wpisy tej osoby
  • ~smile 9 10 miesięcy temuocena: 82% 

   ma to jeden pozytywny askpekt, może mieszkańcy Warszawy zaczną się w końcu zastanawiać kogo wybierają na prezydenta

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 5 wpisy tej osoby
  • ~Bożenka67 8 10 miesięcy temuocena: 77% 

   Prezydent Trzaskowski jest niekompetentnym intelektualnie członkiem wysuniętym z ramienia partii na czoło. Ale to chwilowe. Gdy Donald Tusk się niem znudzi to go przesunie z czoła na same doły o ile nie w bok. Pan prezydent Trzaskowski sądzi, że bierze udział w grze a jest w istocie tylko pionkiem. Jest mi wstyd, że na niego zagłosowałam. W moim mieście jest brudno i bardzo niebezpiecznie. Boje się wychodzić po zmroku a mieszkam na Ursynowie przy Koncertowej

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 7 wpisy tej osoby
  • ~Aa 7 10 miesięcy temuocena: 35% 

   W sumie dobrze. Bedzie urozmaicenie i ulatwienie. Podobna jest w Londynie. Moze ininnych miastach.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 36 wpisy tej osoby
  • ~Internetowy obieżyświat 6 10 miesięcy temuocena: 75% 

   Widziałem na yt takie kładki w Kijowie i Nowosybirsku

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby
  • ~Dick 5 10 miesięcy temuocena: 90% 

   Tylko że Londyn jest dosłownie wysypany nad Tamizą, a warszawskie atrakcje są wciąż zbyt "daleko od rzeki". Nawet pomimo CNK, parku fontann i bulwarów.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby
  • ~Xyz 4 10 miesięcy temuocena: 62% 

   Zamiast tej kladki, moznaby zbudowac 60 km sciezek rowerowych. Moze to do rowerkowców trafi

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 17 wpisy tej osoby
  • ~Tatu 3 10 miesięcy temuocena: 37% 

   Jestem za i widzę sens. Pozostaje pytanie czy budżet przeznaczony na kladkę, zostanie przekroczony o 100% czy więcej:/

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 27 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.3194 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022