REKLAMAA1-AD-BUD--01-04----30-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 października 2018, 15:27 komentarzy 8

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (MSO)

  W poszukiwania bohatera z Kabat włączyła się cała Warszawa. Jedenastoletni chłopiec udzielił pomocy rannemu mężczyźnie, zaczekał z nim do przyjazdu karetki i... zniknął. Teraz zbiera gratulacje i pochwały. Dziś doceniły go władze szkoły i dzielnicy. Rodzice pękają z dumy, a Maurycy trochę niedosypia.

  Sława spadła na chłopca zupełnie niespodziewanie. On po prostu zrobił to, co należało – zatrzymał się przy potrzebującym i pomógł. Wszyscy są zaskoczeni rozgłosem, jaki towarzyszy sprawie.

  – Maurycy zachował się wspaniale, a ja czekam na czasy, kiedy taka postawa będzie naturalna dla wszystkich – mówi Małgorzata Dybus wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 16, do której uczęszcza chłopiec.

  Pod koniec września, chłopiec jechał rowerem przy stacji postojowej metra na Kabatach. Tam zauważył rannego, zagubionego mężczyznę. Udzielił mu pierwszej pomocy opatrując ranę i zaczekał do przyjazdu karetki.

  Praca u podstaw

  Maurycy od dawna interesuje się tematyką ratownictwa. Jego ulubiony program „Na sygnale”, opowiada o losach ratowników medycznych. Zawsze ma przy rowerze apteczkę. Czasem przydaję się, gdy otrze kolano, teraz przydała się w poważniejszej sprawie.

  Także szkoła, do której uczęszcza chłopiec słynie z tego, że już najmłodsze dzieci mają lekcje udzielania pierwszej pomocy. Na co dzień SP 16 współpracuje z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, z którą niebawem będzie biła wspólny rekord w resuscytacji.

  Jak podkreślają obie dyrektorki szkoły, fundament to rodzina i to czego ona uczy, a na tym - już w szkole - budowane są wiedza i umiejętności związane z pierwszą pomocą.

  - To wszystko „zadziałało”, dzięki ogromnej pasji wicedyrektor Małgorzaty Dybus, bo przychodzą do nas malutkie dzieci – sześcio- i siedmiolatki, i pokazywane mają fantomy, są uczone jak ratować życie, od podstawowych czynności. Wydaje się, że to małe dzieci, ale jak widać po Maurycym, ta wiedza zostaje – mówi dyrektorka szkoły Mariola Frontczak.

  - Najważniejsze jest to czego Maurycy dokonał, nie bez znaczenia jest tutaj wkład szkoły co podkreślam od samego początku – mówi Gabriela, mama chłopca. – Tu pokazano mu jak ratować, w jaki sposób się zachować. Do tego jego wielkie serce i postawa, to czym się wykazał sprawia, że jako rodzina jesteśmy z niego bardzo dumni – dodaje.

  Młody bohater

  - Takie zachowanie wydaje się osobom, takim jak Maurycy, oczywiste – mówi wicedyrektor SP 16 Małgorzata Dybus. – Dla nas jest bohaterem, bo mając jedenaście lat dał nam porządną lekcję, że nie wolno omijać, udawać, że się nie widzi. Tylko trzeba być zainteresowanym i czujnym – tłumaczy.

  Mama chłopca opowiada, że trzeba było go przekonać, żeby brał udział w wywiadach, bo dla niego takie zachowanie było naturalne.

  - Cieszę się, że możemy o tym głośno mówić, bo postawa Maurycego może być przykładem dla innych dzieci, że nie należy się bać, że trzeba pomagać. Maurycy od małego dziecka słyszy, że nie wolno przechodzić obok nikogo obojętnie – zawsze trzeba pomóc. Te wartości są najważniejsze, trzeba je szczerzyć wśród dzieci – mówi mama chłopca.

  A Maurycy skromnie przyjmuje wszystkie pochwały pod swoim adresem. - Koledzy mi gratulują, ogólnie jest fajnie, ale ciągle muszę wstawać wcześnie rano, żeby jeździć do telewizji, radia, do gazet – mówi jedenastolatek, który mimo wszystko rozumie, że teraz ma szansę stać się inspiracją dla innych dzieci.

  Dziś, podczas szkolnego apelu Rada Rodziców, burmistrz Ursynowa i dyrekcja szkoły podziękowali młodemu bohaterowi wręczając listy gratulacyjne i drobne upominki. Przed chłopcem jeszcze przynajmniej jedna wizyta w telewizji i udział w biciu rekordu w resuscytacji razem z ratownikami i ochotnikami z WOŚP.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 241

  • 205
   BARDZO PRZYDATNY
  • 10
   ZASKOCZONY
  • 18
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 4
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~STPR 8 8 miesięcy temuocena: 100% 

   Rodzice potrafili odpowiednio wychować dziecko, przekazali mu najważniejsze wartości. Gratulacje.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KJL 7 8 miesięcy temuocena: 100% 

   Wszyscy gratulują mamie a tacie nikt.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Adam Kabaty 6 8 miesięcy temuocena: 100% 

   I jak tu nie kochać też WOŚP? Brawo Maurycy!

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~matka 40l 5 8 miesięcy temuocena: 100% 

   Super! naprawdę nie wiarygodne , taki młody człowiek i już bohater.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 4 8 miesięcy temuocena: 90% 

   Ale dumna mama! Gratuluję syna i wychowania! :)

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mag 3 8 miesięcy temuocena: 86% 

   i fajne imię

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KJL 2 8 miesięcy temuocena: 95% 

   Dzielny chłopczyk! I ma fajną mamę!

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Oldak 1 8 miesięcy temuocena: 100% 

   Mama super!!!

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2831 sekundy
  REKLAMAA2-AUCHAN----DODATKOWO