REKLAMAA1-DAGRASSO----13-05----13-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 marca 2019, 07:43 komentarzy 7

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (MSO)

  Bez wahania ruszył z pomocą rannemu mężczyźnie. Opatrzył ranę i zaczekał na przyjazd pogotowia. Nie byłoby to tak zaskakujące, gdyby nie fakt, że ma 11 lat. Maurycy, uczeń szkoły na Kabatach, został właśnie nominowany do nagrody „Anody” w kategorii „wyjątkowy czyn”.

  Pod koniec września ubiegłego roku 11-letni Maurycy, jadąc na rowerze, zauważył klęczącego na chodniku starszego mężczyznę. Natychmiast się zatrzymał i udzielił pierwszej pomocy potrzebującemu. Opatrzył ranę na głowie, używając opatrunków z apteczki, którą dostał w szkole od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

  Historia bohaterskiego chłopca, który potrafił zachować się odpowiedzialnie i zachować zimną krew w obliczu sytuacji zagrożenia życia, poruszyła mieszkańców Ursynowa.

  Jedenastolatek okazał się uczniem pobliskiej szkoły podstawowej przy Wilczym Dole, która jest znana z nauczania dzieci udzielania pierwszej pomocy. Jak widać nauka nie idzie w las, a jej efekty można zobaczyć w praktyce i później… docenić. Chłopiec podczas szkolnego apelu odebrał gratulacje od dyrekcji szkoły i władz dzielnicy.

  Jednak dwie osoby postanowiły pójść o krok dalej i uhonorować postawę Maurycego, zgłaszając jego kandydaturę do nagrody „Anody”, przyznawanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to wyróżnienie wręczane już po raz ósmy i ma na celu docenienie ludzi, którzy robią wyjątkowe rzeczy dla innych.

  Jako pierwsza nominację Maurycego zgłosiła wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 Małgorzata Dybus, która znalazła informację na temat nagrody w internecie i postanowiła działać.

  - Maurycy cudownie się wpisywał w kategorię „wyjątkowy czyn” – mówi dyrektorka i dodaje, że aby zgłoszenie było ważne, trzeba było znaleźć świadków, którzy mogli potwierdzić sytuację. Nie było z tym problemu, bo zarówno rodzina starszego pana, jak i rodzice oraz szkoła służyli pomocą.

  Drugą osobą, która niezależnie zgłosiła kandydaturę chłopca, był mieszkaniec Ursynowa Kamil Szpilski. O nagrodzie usłyszał w radiu i od razu przypomniała mu się historia Maurycego. – Pozwoliłem sobie zgłosić chłopca, mimo że się nie znamy, bo chciałem go w ten sposób docenić. Jego historia idealnie pasuje do konkursu  – tłumaczy.

  Rodzice Maurycego i sam zainteresowany byli mile zaskoczeni nominacją. – Rozmawialiśmy o tym dlaczego takie nagrody się przyznaje. Kiedy syn już się dowiedział, był bardzo zadowolony – mówi mama chłopca.

  Niezależnie od wyników konkursu, dla wszystkich Maurycy jest już zwycięzcą. Relację z finałowej uroczystości VIII edycji Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” będzie można śledzić w niedzielę 31 marca o godzinie 13:00 w TVP1.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 27

  • 18
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Marek 7 ponad rok temu

   Tylko nie róbcie celebryty z chłopaka. Za naukę niech się chłopak weźmie, to i profesjonalnie wszystkim pomoże, i przyjemnie będzie się oglądać i słuchać. Brawa.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Marcin 6 ponad rok temu

   Fajnie, że zostanie doceniony. Z drugiej strony to jednak bardzo smutne, że jest niestety jednostkowym przypadkiem i nie ma takiej życzliwości i chęci pomocy w naszym społeczeństwie. A przynajmniej nie za wiele.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Konrad 5 ponad rok temuocena: 100% 

   AAAA niedawno jeden z "mądrych",pisał w swoim komentarzu,że dzieci nie potrafią,że są za młode,że się tym stresują iiii na koniec pisał: "wara od naszych dzieci!" Gdzie podział się ten "mądry"?Czyżby to była jedyna taka złota myśl czytelnika?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty33 4 ponad rok temuocena: 100% 

   Normalne, że się stresują. Dorośli też. Ale po zajęciach i ćwiczeniach chodzi o to, by w takiej sytuacji działać automatycznie. Czego wszystkim i sobie życzę!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~melo 3 ponad rok temuocena: 100% 

   Gratulacje! bardzo się cieszę, że szkoła 16 ma nareszcie jakieś jakieś fajne, ludzkie oblicze, widzę, że w ostatnim czasie sporo zmieniło się w tej szkole w podejściu do uczniów super

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty33 2 ponad rok temuocena: 100% 

   Jeszcze raz gratulacja dla chłopca! I super, że są osoby, którym chce się ponieść trud, by kogoś do takiej nagrody zgłosić.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabatowiec 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Po prostu trzeba wierzyć w ludzi w ich dobre intencje, a tym bardziej tak młodych. Dużo osób powinno się ciągle uczyć: nie marudzić, pomagać w miarę możliwości a co najważniejsze nie hejtować i nie przeszkadzać a już będzie znacznie lepiej

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2167 sekundy
  REKLAMAA2-TlenowyZakatek--01-06----30-06-2020