REKLAMAA1 UCK 09.09.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Radni prezentują wniosek ws. planu dla Kabat

  Radni prezentują wniosek ws. planu dla Kabat (SK)

  Zamiast molocha wielkości Galerii Mokotów - dużo mniejszy obiekt, dostosowany do specyfiki Kabat. Radni miejscy z klubu Platformy Obywatelskiej chcą tak zmienić plan miejscowy dla terenu Tesco, by było to możliwe. Jest projekt uchwały w tej sprawie, będą też konsultacje z mieszkańcami. Ci już komentują, że to nie wystarczy.

  Na jednej z najbliższych sesji Rady M. St. Warszawy ma zostać przedstawiony projekt uchwały w sprawie zmian w planie miejscowym dla Kabat. Chodzi o wzbudzające mnóstwo kontrowersji plany budowy galerii handlowej w miejscu dzisiejszego blaszaka Tesco.

  Plan uchwalony przez radnych w 2008 roku (skorygowany w 2010) pozwala wybudować obiekt o wielkości podobnej co Galeria Mokotów. Inwestor chce powstania obiektu o długości 309 metrów i szerokości 129 metrów, z 5 kondygnacjami naziemnymi oraz 2 podziemnymi. Na rogu KEN i Wąwozowej ma powstać wysoka na 28 metrów wieża, w kierunku Lasu Kabackiego budynek ma się kaskadowo obniżać. Parking pomieści 1,6 tys. aut i 160 rowerów. Dziennie do galerii ma przyjeżdżać ok. 6,4 tys. samochodów oraz 39 tirów dostawczych.

  Przeciwko temu protestują okoliczni mieszkańcy, którzy żądają radykalnego zmniejszenia projektu.

  "Nie ma dialogu ze strony inwestora"

  Radni ursynowscy w kwietniu ubiegłego roku wezwali Radę M. St. Warszawy, by zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego. Miasto jeszcze do niedawna twierdziło, że ze względu na ryzyko roszczeń ze strony inwestora, nie ma o tym mowy. Dziś radni miejscy PO z Ursynowa ogłosili na konferencji prasowej, że jednak będą zabiegać o korekty.

  - Te zapisy planu, które dziś obowiązują nie realizują w pełni potrzeb mieszkańców Ursynowa - mówi Ewa Janczar, radna PO.

  - Chcemy, by koszmarny barak Tesco zniknął, ale nie może powstać zbyt duża galeria. Kiedyś zmniejszyliśmy współczynnik zabudowy z 3,5 na 1,5, ale i tak okazało się to zbyt dużo - dodaje Maciej Wyszyński, radny PO z Kabat.

  - Inwestycja o takim rozmachu zakłóciłaby funkcjonowanie Kabat, zmieniłaby lokalizację centrum Ursynowa - dodawał Lech Jaworski, radny PO.

  Skąd zmiana stanowiska w sprawie planu miejscowego? Jak mówi burmistrz Ursynowa Robert Kempa, to efekt m.in. protestów mieszkańców oraz braku reakcji ze strony inwestora, czyli Tesco.

  - Ubolewamy, że nie ma żadnej reakcji ze strony inwestora. Były próby kontaktu zarówno ze strony miasta jak i dzielnicy. Nam zależy na przygotowaniu projektu wypełniającego oczekiwania mieszkańców, a z drugiej strony takiego, że jeśli narazi miasto na odszkodowania, to będą one jak najmniejsze - przekonuje Kempa.

  A to, że istnieje groźba zaskarżenia kolejnych zmian w planie przez koncern Tesco pokazuje przykład z Wilanowa. W podobnej sprawie, deweloper GTC wystąpił do miasta z pozwem na ok. 200 mln euro.

  Dlatego radni Platformy Obywatelskiej nie mówią o radykalnych zmianach na działce Tesco. - Chodzi o odsunięcie galerii od budynków znajdujących się najbliższej, usprawnienie komunikacji, kwestię uciążliwości dostaw oraz zwiększenie ilości zieleni - mówi burmistrz Kempa. Jego zdaniem to powinno wystarczyć, by mieszkańcy poczuli się bezpieczni.

  Projekt PO najpierw trafi do rady dzielnicy do zaopiniowania (prawdopodobnie nastąpi to na sesji 13 marca), a później wróci do radnych miejskich. Decyzja o przystąpieniu do zmian w planie kabackim mogłaby zapaść jeszcze przed wakacjami. Doświadczenie uczy, że tego rodzaju zmiany trwają nawet kilka lat, jest więc niemal pewne, że faktycznie plan może skorygować dopiero rada następnej kadencji.

  Tymczasem już teraz Tesco stara się (po raz trzeci) o wydanie przez miasto decyzji o tzw. raporcie środowiskowym. Do 21 lutego mieszkańcy mogli składać uwagi do raportu. Do Biura Ochrony Środowiska napłynęło ich kilkaset.

  - Być może jest ich nawet tysiąc, ale nie wszystkie jeszcze zinwentaryzowaliśmy - słyszymy w biurze.

  "Cieszymy się, ale to nie wystarczy"

  Na gorąco projekt radnych Platformy skomentowała mieszkanka Kabat zaangażowana w sprawę rozbudowy galerii handlowej Tesco.

  - Z pobieżnego oglądu wynika, że tak naprawdę to niewiele zmieni. Nawet jeśli odsuniemy linię zabudowy, to ta galeria będzie mogła wystrzelić w górę. Pozostaje kwestia ogromnej ilości urządzeń klimatyzacyjnych, natężenia ruchu, kwestia zaburzeń społecznych, które się z tym wiążą, zniszczenie klimatu Kabat czy bankructwo sklepików - mówi Agnieszka Marianowicz-Szczygieł.

  - Cieszymy się, że taka procedura została wszczęta, ale jest to niewystarczające - dodaje.

  Sąsiadom przyszłej galerii - mieszkańcom bloków przy Zaruby oraz Kabackim Dukcie - zależy na tym, by drastycznie zmniejszyć skalę obiektu Tesco. Aby galeria wkomponowała się w osiedle, a nie je zdominowała.

  Inicjatywa radnych spotkała się z krytyką ze strony konkurentów politycznych.

  - Żenada! Zarówno mieszkańcy jak i radni dzielnicy wiele razy się tego domagali. Dlaczego dopiero po niemal 4 latach kadencji, przygotowaliście taki "wszechmogący" wniosek?! I dlaczego macie mieszkańców Kabat za idiotów, wciskając im kit o swojej sprawczości? - skomentowała w mediach społecznościowych ursynowska radna Katarzyna Polak z PiS.

  ARTYKUŁY POWIĄZANE

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 36

  • 7
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 13
   WKURZONY
  • 9
   BRAK SŁÓW

  13Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ilek 13 ponad rok temuocena: 78% 

   Żeby jeszcze tak walczyli o przeniesienie lub zablokowanie budowy POW tej przyszłej fabryki smogu!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby
  • ~karol 12 ponad rok temuocena: 67% 

   Radnym PO nic już nie pomoże. Na ich miejscu nie robił bym sobie wspólnego zdjęcia z burmistrzem. To tak jak by zrobić wyborcze fotki z Gronkiewicz... Ciągnie to jak kamień na dno.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 3 wpisy tej osoby
  • ~Dociekliwy 11 ponad rok temuocena: 100% 

   A gdzie radny Karczewski? poza własnym interesem nic go więcej nie obchodzi? za co dieta? za śmietnik?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby
  • ~Teresa... 10 ponad rok temuocena: 39% 

   chcemy dużej galeri!!!! Każda dzielnica ma fajną galerię a Ursynów nie ma!!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 23 wpisy tej osoby
  • ~Zły porucznik 9 ponad rok temuocena: 80% 

   Tylko czekać aż jakiś marnie opłacany klakier praktykant z firemki PR po raz chyba setny wklepie tu ten pożałowania godny frazes o tym, że mieszkańcy to chcą galerii bo fajnie będzie iść do kina czy na kręgle.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 6 wpisy tej osoby
  • ~Woodward 8 ponad rok temuocena: 59% 

   Nie przecze, że nie ma tu takich opłacanych głosów, ale to nie jest też tak, że nikt nie chce galeri na Kabatach.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 10 7 wpisy tej osoby
  • ~zły porucznik 7 ponad rok temuocena: 64% 

   Ależ ja nie mówię, że nie należy ucywilizować Tesco - coś w stylu obiektu powstałego przy Leclercu byłoby fajne. Irytują mnie tylko prymitywne i wybitnie czytelne zagrywki ze strony Tesco, które posuwa się do granic śmieszności - ile można te same posty wrzucać na każdy możliwy portal/stronę, na której ktoś coś napisał o "galerii"(co tam - przepraszam - za sztukę będą wystawiać?)?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 9 5 wpisy tej osoby
  • ~Scorpio 6 ponad rok temuocena: 35% 

   Od lat czekam na ogromne Tesco. Wkurza mnie postępowanie radnych mojej dzielnicy. Trzeba było nie budować wkoło budynków, skoro obiecywaliście Galerię! Nawet niektórzy z tych, co kupili mieszkania w sąsiedztwie zrobili to włąśnie dlatego, zeby po pracy, czy na starość mieć wszędzie blisko. Łapówek Wam nie dali i tyle! Wstyd!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 20 wpisy tej osoby
  • ~Ursynowianin 5 ponad rok temuocena: 65% 

   Każde działanie w celu ograniczenia budowy TEGO MOLOCHA - TESCO jest dobre i warte poparcia. Mieszkańcy Ursynowa powinni zrobić wszystko, żeby zapobiec degradacji naszej dzielnicy przez ten betonowy kloc TUŻ POD LASEM KABACKIM!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 11 wpisy tej osoby
  • ~Woodward 4 ponad rok temuocena: 78% 

   Nawet takie pozorowane?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby
  • ~Woodward 3 ponad rok temuocena: 81% 

   Przykre, że redakcja i tak doświadczony dziennikarz jak pan Kińczyk daje sie nabierać na takie przedwyborcze sztuczki pr'owe i zamiast obnażać ten spektakl polityczny i hipokryzje polityków to robi z nich pseudobohaterów :(

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 5 wpisy tej osoby
  • ~Dociekliwy 2 ponad rok temuocena: 54% 

   się wzięli za jakąś robotę w końcu?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 7 6 wpisy tej osoby
  • ~Woodward 1 ponad rok temuocena: 96% 

   Kto? Mówisz o bezradnych z PO i burmistrzu na doczepkę? Przecież to jeden wielki cyrk z którego nic nie wynikie. Planu nie zdążą zmienić w tej kadencji, a miasto samo się nie chce zgodzić na zmiany, zeby nie płacić odszkodowania. Dziwie się, że redaktor Kińczyk nie zatytułował artykułu "Przedwyborcza szopka skompromitowanych polityków".

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 24 1 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.4718 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022