REKLAMAA1 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Monety kolekcjonerskie, jak sama nazwa wskazuje, to te, które wykazują wartość kolekcjonerską. Ale co to właściwie oznacza? Czym charakteryzują się takie monety i jak w nie inwestować?

  Monety kolekcjonerskie, podobnie jak „zwykłe” monety, posiadają nominał i znak emitenta, a także mają lub miały status pełnoprawnego środka płatniczego. Wyróżniają się jednak tym, że na ich wartość wpływa nie zadeklarowany nominał, lecz wiele różnych czynników. Do tych ostatnich należą między innymi: stopień rzadkości i stan zachowania monety oraz aktualne trendy numizmatyczne. Znaczenie ma oczywiście także rodzaj i ilość kruszcu wykorzystanego do wytworzenia monety, jak również jego bieżąca cena.

  Stare monety kolekcjonerskie – dla doświadczonych kolekcjonerów

  Monetami kolekcjonerskimi mogą być zarówno te wybite w ostatnim czasie, jak i wyroby sprzed kilku dekad czy wieków. Inwestowaniem w starsze monety powinni zajmować się jednak wyłącznie doświadczeni kolekcjonerzy, którzy dobrze rozumieją zasady ich wyceny. Wystarczy wspomnieć, że takie produkty mogą zawierać małą ilość kruszcu, a mimo to osiągać bardzo wysokie ceny. Tak jest w przypadku rzadko spotykanych monet, które zostały wybite w niewielkiej liczbie lub posiadają unikalne właściwości – mają na przykład konkretny, rzadko spotykany rok produkcji czy specyficzną wadę produkcyjną.

  Starsze monety kolekcjonerskie, które nie są już środkami płatniczymi, odznaczają się też niską płynnością. Bierze się to stąd, że cieszą się zainteresowaniem jedynie niewielkiego grona inwestorów, a jednocześnie są po prostu drogie. Monety bite w czasach jagiellońskich osiągają ceny sięgające kilkuset tysięcy, a nawet kilku milionów złotych, ale ze sporym wydatkiem trzeba się liczyć nawet w przypadku monet obiegowych z minionego wieku – zdarzają się egzemplarze z czasów PRL-u, które kosztują kilka tysięcy złotych.

  Nowe polskie monety kolekcjonerskie – dla początkujących i nie tylko

  Nowsze monety kolekcjonerskie mogą zainteresować praktycznie każdego kolekcjonera, niezależnie od posiadanego przez niego kapitału czy doświadczenia na rynku numizmatycznym. Wprawdzie ich wycena, podobnie jak w przypadku starych okazów, zależy od szeregu czynników, ale jej przeprowadzenie jest znacznie prostsze. Poza tym takim produktów jest więcej, a ich ceny podlegają niewielkim wahaniom, co zapewnia przejrzystość inwestycji.

  Uwagę polskich kolekcjonerów przykuwają głównie monety okolicznościowe wybijane przez Narodowy Bank Polski. Ten ostatni produkuje je już od 25 lat, upamiętniając w ten sposób ważne wydarzenia historyczne czy rodzimych bohaterów narodowych. Tańsze polskie monety kolekcjonerskie NBP są wytwarzane ze srebra i mają zwykle nominał 10 lub 20 zł. Ze złota wybijane są natomiast monety 100- i 200-złotowe, które osiągają wartość kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto dodać, że raz na jakiś czas na rynku pojawiają się też monety kolekcjonerskie o nietypowym nominale, na przykład 30, 37 czy 2018 zł.

  Monety okolicznościowe na prezent

  Warto zauważyć, że nowe polskie monety kolekcjonerskie świetnie sprawdzają się także w roli prezentu. Wybrane egzemplarze można podarować z okazji na przykład rocznicy, urodzin, ślubu czy Pierwszej Komunii Świętej. Ważne jest jednak, aby były to monety z zaufanego źródła i w idealnym stanie – takie można znaleźć w Mennicy Polskiej. Z bogatym wyborem rozmaitych monet kolekcjonerskich tego sprzedawcy można zapoznać się wchodząc na stronę: https://www.mennica.com.pl/monety-i-numizmaty. Pod wskazanym adresem znajduje się również wiele przydatnych artykułów, które pomagają lepiej zorientować się w temacie monet kolekcjonerskich i numizmatów.

  Artykuł załadowany: 0.2867 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021