Zamknij

Monety okolicznościowe NBP w 2019 roku – przegląd najciekawszych propozycji

13:40, 29.01.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 13:48, 29.01.2020
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Każdego roku Narodowy Bank Polski wypuszcza serie okolicznościowych monet, aby uczcić historyczne wydarzenia czy słynne dla kraju postaci. To nie lada gratka dla kolekcjonerów - bo numizmaty wypuszczane są najczęściej w krótkich seriach - ale również dla inwestorów. Wszystko dlatego, że monety okolicznościowe, pomimo wartości nominalnej, mają też wartość inwestycyjną ze względu na szlachetne kruszce, z których są wykonane. Które monety okolicznościowe NBP wydane w 2019 roku warte są zainteresowania?

Monety okolicznościowe NBP o najkrótszych seriach

Zarówno z punktu widzenia kolekcjonera, jak i inwestora najważniejsza jest unikalność numizmatu. Warto więc przyjrzeć się tym monetom okolicznościowym NBP z 2019 roku, które wydane były w najkrótszych seriach. Tak prezentuje się to zestawienie:

  • 100 lat złotego – zestaw monet od 1 grosza do 5 złotych, nakład do 500 sztuk;
  • Skarby Stanisława Augusta – Stefan Batory – nominał 500 zł, nakład do 500 sztuk;
  • Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – Wojciech Korfanty – nominał 100 złotych, nakład do 1500 sztuk;
  • 420. rocznica urodzin Hetmana Stefana Czarnieckiego – nominał 200 złotych, nakład do 1500 sztuk;
  • 200-lecie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie – nominał 200 złotych, nakład do 1500 sztuk;
  • 100-lecie utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego – nominał 200 złotych, nakład do 1500 sztuk.

Wszystkie wymienione wyżej monety wykonane są ze złota wysokiej próby (Au900). Ich wartość jest więc zabezpieczona nie tylko nominałem i wymiarem kolekcjonerskim, ale również cennym kruszcem, z którego wybito monetę.

Nie tylko wymierna wartość, czyli inne ciekawe monety okolicznościowe NBP

W 2019 roku NBP wyemitował w sumie 24 rodzaje monet okolicznościowych. Wieloma z nich warto zainteresować się nie tylko ze względu na ewentualny zysk czy potencjał kolekcjonerski, ale również z uwagi na takie aspekty jak estetyka, a nawet wartość sentymentalna.

Wśród postaci uczczonych przez Narodowy Bank Polski jest między innymi Anna Walentynowicz. Działaczkę Wolnych Związków Zawodowych i współzałożycielka Solidarności upamiętniono srebrną monetą o nominale 10 złotych z podobizną bohaterki na rewersie.

Kontynuowana jest także seria „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Dodano do niej kolejne dwie postaci: Łukasza „Pługa” Cieplińskiego oraz Stanisława „Wąsowskiego” Kasznicę. Obie monety wykonano ze srebra i nadano im nominał 10 zł.

Miłośnicy teatru powinni natomiast zwrócić baczniejszą uwagę na monetę upamiętniającą wybitną XIX-wieczną aktorkę Helenę Modrzejewską, znaną szczególnie z odgrywania kobiecych postaci szekspirowskich. Moneta wykonana na jej cześć ma nietypowy, bo prostokątny kształt – z lekko zaokrąglonymi rogami – a dodatkowo przyozdobiono ją porcelanową wklejką. Srebrna moneta o nominale 20 złotych wydana została w nakładzie do 16000 sztuk.

Zakup monet okolicznościowych NBP

Wymienione wyżej monety okolicznościowe to tylko kilka propozycji z bogatego portfolio numizmatów NBP. Przegląd monet zarówno z roku 2019, jak i z lat wcześniejszych można znaleźć pod linkiem: https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-kolekcjonerskie/monety/monety-nbp-srebrne/. Nie ulega natomiast wątpliwości, że są to produkty, które powinny zainteresować zarówno zapalonych kolekcjonerów, inwestorów, jak i osoby, które chcą mieć wyjątkową pamiątkę dotyczącą znaczących wydarzeń historycznych lub wybitnych postaci.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%