Zamknij

Monitor do komputera - jaki wybrać?

11:59, 20.12.2017 Redakcja Haloursynow.pl
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

Monitor to jeden z najważniejszych elementów decydujących o komforcie pracy przy komputerze. Jeśli włożymy nieco wysiłku w dobór odpowiedniego modelu, z pewnością przełoży się to na naszą wygodę przy pracy i dobre samopoczucie w przyszłości. W poniższym artykule postaramy się nieco uprościć tę decyzję - podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę poszukując idealnego monitora i co powinniśmy uwzględnić przy porównywaniu poszczególnych modeli.

Najważniejsze parametry monitora

Każdy ekran posiada określone parametry charakteryzujące jego najważniejsze cechy. Do tych, które obowiązkowo należy uwzględnić przy kupnie monitora należą:

- rodzaj matrycy,
- mechanizm wyświetlania,
- rozdzielczość i przekątna ekranu,
- jasność,

doradza autor bloga komputerowego jaki-komputer.pl.

Rodzaj matrycy

Matryca to najważniejszy element ekranu decydujący o jakości wyświetlanego obrazu. Do najpopularniejszych matryc stosowanych we współcześnie dostępnych monitorach należą:

- matryce TN,
- matryce IPS,
- matryce VA (MVA i PVA).

Matryce TN są najtańsze spośród wszystkich dostępnych na rynku. Wyróżnia je szybki czas reakcji, czyli czas niezbędny do zapalenia i całkowitego wygaszenia pojedynczego piksela, ale i podwyższony kontrast. Sprawdzają się przy grach z dynamicznym obrazem oraz przy większości prac biurowych, jednak mogą nie sprostać oczekiwaniom bardziej zaawansowanych użytkowników.

Matryce IPS to propozycja dla najbardziej wymagających. Zapewniają dobre kąty widzenia i wierne odwzorowanie kolorów. Z powodzeniem można wykorzystywać je nawet przy zaawansowanych pracach graficznych. Problemem w ich przypadku może okazać się nieco wolniejszy czas reakcji, który może przeszkadzać zwłaszcza miłośnikom gier komputerowych.

Matryce VA łączą w sobie cechy TN i IPS. Często uważa się je za kompromis między dwoa pozostałymi rodzajami matryc i najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Dobrze odwzorowują kolory i mają dość szybki czas reakcji. Należą do średniej półki cenowej, w związku z czym są dość chętnie kupowane przez osoby, którym zależy na monitorze o dobrych parametrach w przystępnej cenie. Decydując się na ich zakup należy jednak liczyć się z nieco mniejszymi kątami widzenia niż w przypadku matryc IPS.

Mechanizm wyświetlania

We współcześnie produkowanych monitorach wyróżnia się dwa sposoby wyświetlania obrazu:

- LED,
- CCFL.

Monitory wykorzystujące diody LED należą do najnowocześniejszych. Charakteryzuje je niewielkie zużycie prądu i duża żywotność. Są przyjazne dla naszego wzroku.

CCFL to starsza technologia. Bazujące na niej monitory są tańsze, ale jednocześnie bardziej energochłonne. Problemem w ich przypadku może być również niedostateczna jakość głębokiej czerni.

Rozdzielczość i przekątna ekranu

W tym przypadku zasada im więcej tym lepiej zupełnie się nie sprawdza. Wbrew pozorom monitor o większej przekątnej nie musi być wcale lepszy od mniejszego. Przy doborze wielkości ekranu powinniśmy uwzględnić przede wszystkim odległość, z jakiej będziemy na niego patrzeć. Dobrze dobrany monitor powinien być w całości ogarniany wzrokiem, bez konieczności poruszania głową. W przeciwnym razie praca na nim może okazać się problematyczna i na dłuższą metę mało komfortowa.

Najczęściej spotykane proporcje ekranu określające proporcje jego wymiarów to 16:9, 16:10 i 21:9. 16:9 to najpopularniejszy format wśród przeciętnych użytkowników. Proporcje 16:10 to propozycja dla osób zajmujących się grafiką komputerową. Stosunek wymiarów 21:9 najlepiej sprawdza się przy oglądaniu filmów i graniu w gry.

Wysoka rozdzielczość przekłada się na wyższą jakość obrazu. Warto jednak pamiętać o tym, że aby w pełni korzystać z zalet dużej rozdzielczości musimy posiadać monitor o odpowiednio dużych rozmiarach. Dotyczy to zwłaszcza najnowocześniejszej technologii 4K, która gwarantuje doskonałą jakość obrazu, ale tylko pod warunkiem, że nasz monitor jest w stanie ją obsłużyć.

Jasność

Jasność to parametr określany w specyfikacji każdego monitora. Przyjmuje się, że optymalna wartość jasności to 140 cd/m2. Przy takiej jasności monitor zapewnia optymalne warunki do pracy przy przeciętnym oświetleniu. Jeśli jednak komputer będzie ustawiony na przykład w bezpośrednim sąsiedztwie okna, może okazać się, że lepszym wyborem będzie ekran o podwyższonej jasności.

O czym jeszcze pamiętać?

Oprócz wymienionych wyżej cech, przy zakupie monitora powinniśmy uwzględnić również jego podstawowe przeznaczenie. Monitor wykorzystywany do gier komputerowych musi spełniać nieco inne kryteria niż urządzenie, które ma służyć przede wszystkim pracy biurowej. Wymagamy od niego na przykład wysokiej prędkości reakcji, która przy ekranie przeznaczonym do typowych prac biurowych nie ma większego znaczenia. Do gier wystarczająca może okazać się tania matryca TN, jeśli jednak monitor ma nam służyć również do oglądania filmów w dobrej jakości, warto zastanowić się nad zainwestowaniem w matrycę IPS. Osoby na co dzień pracujące nad grafiką również powinny zdecydować się na droższą matrycę, gwarantujące wierne odwzorowanie kolorów i odpowiednią głębię czerni.

https://jaki-komputer.pl/monitor-do-komputera-jaki-wybrac/.

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%