REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 marca 2019, 15:00 komentarzy 20

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (Ekon)

  Koniec odbierania worków ze śmieciami spod drzwi ursynowskich mieszkań. "Mrówki" ze stowarzyszenia EKON muszą zniknąć z Ursynowa. Przyczyną jest zmiana systemu segregacji odpadów. Mieszkańcy są oburzeni. – Tu nie chodzi o odpady, ale to tych wyjątkowych ludzi – mówią.

  Przez lata pracownicy EKON-u odebrali spod drzwi mieszkańców Ursynowa tony odpadów, które dzięki ich pracy w 90% trafiały do recyklingu. W poniedziałki, wtorki i piątki niepełnosprawni - na podstawie umowy z odbiorcą odpadów firmą Suez - odwiedzali bloki 9 spółdzielni mieszkaniowych Ursynowa.

  - Mróweczki robiły świetną robotę. Będzie nam ich bardzo brakować. To była też duża pomoc dla starszych osób, które same nie musiały nosić po schodach cięższych rzeczy do śmietnika – mówi pani Jadwiga z Wiolinowej.

  Stowarzyszenie "Niepełnosprawni dla Środowiska EKON" działa od 2003 roku, a jego misją jest niesienie pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym - m.in. ludziom z lekką niepełnosprawnością intelektualną. Misję tę udawało się do tej pory realizować m. in. poprzez odbieranie odpadów na Ursynowie. Przy ul. Mortkiewicza na Wyczółkach działa sortownia śmieci prowadzona przez organizację.

  Sytuacja stowarzyszenia skomplikowała się już po pierwszej rewolucji śmieciowej, ale udało się przedłużyć umowę na pracę "mrówek", choć w mniejszym niż kiedyś zakresie.

  - Przez lata Ursynów, dzięki nim, był "do przodu" jeśli chodzi o segregację. Cała Warszawa segregowała dwie frakcje, a w tej dzielnicy były już trzy. Teraz cała stolica jest objęta jednolitym systemem - segregujemy 5, a nawet 7 frakcji - mówi Anna Rozwadowska-Rusiniak, rzecznik Suez Polska.

  Ale liczba pojemników to nie wszystko. Nowe przepisy nakładają na podmioty odbierające śmieci rygorystyczne wymogi. Każdy worek musi zostać zważony, odbiorca musi też mieć śmieciarki z tzw. chipem, dzięki którym możliwa jest identyfikacja odpadów i raportowanie miastu, odpowiadającemu za recykling. Tym wymogom małe stowarzyszenie nie jest w stanie sprostać.

  - Już od dawna razem z EKON-em i miastem szukaliśmy możliwości dla stowarzyszenia. W nowym systemie niepełnosprawni musieliby pracować od rana do nocy, a i tak odpady trafiałyby do altanek przy blokach. Nie było możliwości utrzymania tej usługi dla Ursynowa - dodaje Rozwadowska-Rusiniak.

  Dlatego nowej umowy z niepełnosprawnymi nie będzie. A w przyszłym tygodniu "mrówki" zamiast nowego worka na śmieci przyniosą ulotkę o nowych zasadach segregacji i pożegnają się z ursynowianami.

  Co z niepełnosprawnymi?

  Dla pracowników EKON-u praca przy zbiórce odpadów była jedyną możliwością zarobkowania i rehabilitacji. Co się z nimi stanie? Martwią się o to mieszkańcy dzielnicy.

  - Ta praca dawała im poczucie akceptacji społecznej, podnosiła ich wartość, działała terapeutycznie, a teraz będą skazani na powrót do czterech ścian mieszkań i szpitali, bo nie wpisują się w najnowszą ustawę regulującą odbiór odpadów? Czy możemy się na to godzić? A może wspólnie zadziałamy w ich obronie? – mówi Krzysztof Bendkowski, były szef Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego.

  Jak informują władze stowarzyszenia EKON oraz firma SUEZ, wszyscy pracownicy mają otrzymać nowe propozycje pracy. - My mamy dla nich 10 miejsc, czekamy na odpowiedź - mówi rzecznik Suez Polska.

  - To, że „schodzimy” z Ursynowa to niczyja wina. Jest to narzucone ustawą. Ale EKON się nie kończy. Wszystkie osoby zabieramy i przekierowujemy do innych prac – uspakaja dyrektor stowarzyszenia Robert Lewicki i dodaje, że pracownicy znajdą zatrudnienie m.in. przy zbiórce elektroodpadów czy w niszczarni dokumentów. – Nikogo nie zostawimy, każdy dostanie nową ofertę pracy – zapewnia.  

  Zatrudnienia dla zwalnianych "mrówek" szuka też miasto.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 312

  • 40
   BARDZO PRZYDATNY
  • 9
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 131
   WKURZONY
  • 118
   BRAK SŁÓW

  20Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~0rkan 20 ponad rok temu

   O jakiej segregacji mowa mieszkancy z bloku na Kabatach mają to w czterech literach pomimo oznakowania pojemnikow a firma wywożąca te odpady jednym samochodem te niby segregowane odpady odbiera.firma nazywa sie Suez czy jakos tam w dniu 3.04.20019 r. pracownicy tej firmy wpierali mi ze zabierają śmici prawidlowo czyli segregowane w sumie to byla mieszanina wszystkiego czyli odpady zmieszane. i to bardzo zmieszane.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~gienia 19 ponad rok temuocena: 100% 

   Jak Ekon odbierał śmieci spod drzwi, to przynajmniej byłam pewna, że sortowanie ma sens, że do moich dobrze posortowanych śmieci jakiś roztrzepany człowiek nie dorzuci worka ze śmieciami niesortowanymi... Niestety, ale w tych altankach śmietnikowych jest prawdziwy syf i każdy (no, prawie każdy) wrzuca śmieci jak chce.. ostatnio ze śmietnika BIO wyciągałam foliowe opakowania po ciasteczkach i worek ze śmieciami niesortowanymi a z pojemnika na papier folię....

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jurek 18 ponad rok temuocena: 0% 

   Nareszcie nie będą włóczyć się po mojej klatce. Niech odpadami zajmują się profesjonalne firmy, płacące podatki i inne daniny. Są wyznaczone miejsca na odpady. Są firmy, które wygrały przetarg i zajmują się tymi odpadami. Nie rozumiem jak można popierać dziką inicjatywę gromadzenia worów na klatkach schodowych i wpuszczania obcych.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hipolit 17 ponad rok temuocena: 89% 

   ogromna szkoda EKON wykonał kawał dobrej roboty,

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~emu 16 ponad rok temuocena: 100% 

   może dostaną propozycje w sortowni na przykład, ale tutaj to było połączenie pracy oraz świetna terapia, kierowana przez serdecznych i życzliwych opiekunów tych osób, oni robili to z radością, przechodziłam z wózkiem z dzieckiem, obserwowałam ich pracę, było mi naprawdę miło, że widać było jak fajnie się w tym odnaleźli, czuli się potrzebni, pomocni to bardzo ważne i sruu jak to u nas

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ATA 15 ponad rok temuocena: 100% 

   To jest żałosne-wdeptać w błoto taką świetną inicjatywę. Trudno się pogodzić z idiotycznymi decyzjami. ☹️

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Basia 14 ponad rok temuocena: 76% 

   Ekoteroryści z Brukselki górą.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Smutne 13 ponad rok temuocena: 100% 

   Ciekawe za ile powstanie mafia śmieciowa jak w Neapolu_ kosmiczne opłaty i śmieci na ulicach... Szkoda że dobre działające rozwiązania psuja układy i kasa.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~p 12 ponad rok temuocena: 93% 

   jak coś dobre i prawe to go [is zniszczy skandal nad skandale tak nie szanować obywateli - a to robi władza

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zielony Ursynów 11 ponad rok temuocena: 88% 

   Kiedyś segregowałem śmieci TYLKO dla tych ludzi z Ekonu. Po reformie śmieciowej, kiedy okazało się, że nie będą ode mnie odbierać, zadzwoniłem do Ekonu wyrazić moje ubolewanie z tego powodu i otwarcie powiedziałem, że śmieci segregowałem tylko dla nich. Od tamtego momentu nie segreguję i nie będę segregował. Nie wybaczę sqrwysyństwa, jakie uczyniono tym ludziom. Po reformie nie mam wyboru firmy odbierającej śmieci; u nas jest to Suez. Niech się te francuskie pijawki udławią moimi nieposegregowanymi śmieciami.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pol 10 ponad rok temuocena: 30% 

   No to teraz będziesz czynił squrwysyństwi ziemi. Co trzeba mieć we łbie żeby segregować dla kogoś a nie dla czystej planety

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zielony Ursynow 9 ponad rok temuocena: 88% 

   @pol Jakie sqsyństwo ziemi, przecież moje śmieci są po odbiorze segregowane w sortowni. Nie wyrzucam ich np. do lasu, tylko odbiera je śmieciarka. Więc nie manipuluj. Po drugie: nie będę segregował dla tej śmieciowej mafii, która tyle pieniędzy zarabia na śmieciach posegregowanych, że ich odbiór powinien być bezpłatny! A skoro każą płacić, to niech sami oddzielają bułkę od bibułki. I po trzecie: w myśl nowej ustawy, śmieci są państwowe. Więc niech się państwo, które zdziera ze mnie tysiąc różnych podatków, o te śmieci martwi.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 14 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jurek 8 ponad rok temuocena: 100% 

   A ci co odbierali od ciebie to uważasz, że nie zarabiali na tym? Śmieci to wielki biznes.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~FINITO 7 ponad rok temuocena: 93% 

   W Łapach woj.podlaskie też były tzw.MRÓWKI.I też ich rozwiązano . Teraz na miejscu nie ma żadnej segregacji .Dziadostwo nie ma nic.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~justyn 6 ponad rok temuocena: 100% 

   szkoda, oni byli zawsze bardzo grzeczni, opiekun zawsze witał się miło, opiekował nimi, mieli cel, jak można unicestwić tak wspaniałą inicjatywę

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rzeczywistość 5 ponad rok temuocena: 100% 

   bo tu nie chodzi o to żeby ktoś coś zbierał , o ekologię , chodzi o to żeby mieć pretekst do łojenia ludzi opłatami , za chwilę wprowadzą 10 frakcji sortowania i każą płacić 200 zł za wywóz śmieci. A później i tak te śmieci spłoną "przypadkowo".

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Balbina 4 ponad rok temuocena: 96% 

   Tak mi smutno. Przyzwyczaiłam się do wystawiania worków i zbierałam ile się da żeby mieli więcej. To jest chamstwo.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hbk 3 ponad rok temuocena: 100% 

   Jeżeli Ekon odejdzie to w altankach zabraknie pojemników na sortowane odpady. Suez będzie musiał częściej przyjeżdżać, bo inaczej Ursynów czeka armagedon.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~karol 2 ponad rok temuocena: 88% 

   Prawdziwe skurwysyństwo.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 35 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tubylec 1 ponad rok temuocena: 97% 

   Robili kawał dobrej roboty. To była działalność rynkowa. Posegregowane przez nich śmiecie faktycznie stowarzyszenie odsprzedawało do odzysku - ok mieli pewne ulgi, ale to był prawdziwy recykling. Obecnie przy nowej ustawie płacimy 3 razy więcej za wywóz, zaś firmy odbierające śmieci, przekazują je kolejnym podmiotom, które umieszczają je na składowiskach, inkasując za to sowite wynagrodzenie. Sortujemy nie po to, żeby odzyskiwać, ale po to by łatwiej im się było rozliczać bo różne opłaty za składowanie różnych frakcji.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 37 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2511 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020