REKLAMAA1-AUCHAN-01-04----30-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 lipca 2014, 15:52 komentarzy 1
  Mural rtm. Pileckiego na ul. Pileckiego

  Mural rtm. Pileckiego na ul. Pileckiego (SK)

  Od pomysłu do realizacji minęły dwa lata. Ale wreszcie jest! Dziś "odsłonięto" mural poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Ogromne malowidło powstało na ścianie budynku komunalnego przy Pileckiego.

  Tuż przed 70. rocznicą Powstania Warszawskiego artyści z Gdańskiej Szkoły Muralu - Rafał Roskowiński, współautor projektu, Emil Goś i Michał Węgrzyn - zakończyli prace przy liczącym ponad 170 metrów kwadratowych malunku.

  Skąd pomysł, by właśnie na Ursynowie, przy ul. Pileckiego w ten sposób upamiętnić niedocenianego bohatera?

  - Chcielibyśmy, aby Polacy lepiej poznali postać Pileckiego. To bezsporny bohater, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to postać klasy światowej, ktoś kim powinniśmy się szczycić. Tym muralem chcemy o nim przypominać - mówi Bogusław Szostkiewicz ze stowarzyszenia Wizna'39. To właśnie Pan Bogusław był spiritus movens przedsięwzięcia. Zorganizował ekipę, załatwił formalności i przekonał dzielnicę do użyczenia muru.

  Projekt powstał prawie w całości społecznie. Farby podarowała firma z okolicy, inicjator i artyści nie liczyli godzin spędzonych przy tworzeniu muralu. Pomysłodawcom pomogła dzielnica - w załatwieniu formalności oraz udzielając zgody na powstanie malowidła w tym miejscu.

  - Chciałbym podziękować autorom muralu za ich inicjatywę - mówi Witold Kołodziejski, wiceburmistrz Ursynowa.

  - Witold Pilecki to superbohater, powinien stać się postacią popkultury. Robił niesamowite rzeczy - dawał złapać się w łapankach by trafić do Oświęcimia, organizował tam ruch oporu, To świetny materiał na komiksy, seriale i własnie takie murale - dodał.

  Kołodziejski zapowiada, że to nie koniec upamiętniania rtm. Pileckiego i postaci związanych z Powstaniem Warszawskim oraz ruchem oporu. W sąsiedztwie muralu dzielnica chce postawić jeszcze tablicę informacyjną z opisem i zdjęcia Witloda Pileckiego. Podobne tablice w ramach miejskiego systemu informacji być może powstaną też przy innych ulicach noszących imię powstańców.

  Mieszkańcy bloku komunalnego przy Pileckiego 111, na którego ścianie pojawił się ogromny mural, aprobują inicjatywę. Zwracają jednak uwagę na potrzebę uporządkowania otoczenia.

  - Teraz przed ścianą z muralem chcielibyśmy zobaczyć nowe porządne ławki, śmietniki i nowy trawnik - mówią. I miejmy nadzieję, że dzielnica weźmie te głosy pod uwagę.

  ZOBACZ MURAL W CAŁEJ OKAZAŁOŚCI

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Raptor 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Byleby mieszkańcy pod tą ścianą nie pili notorycznie piwka a psy nie oddawały moczu

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2333 sekundy
  REKLAMAA2-TOSIA.pl--06-05----05-06-2019