REKLAMAA1-BOBOWOZKI-(X2)-04-02-03-05-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Mural z Julianem Ursynem Niemcewiczem przy ratuszu

  Mural z Julianem Ursynem Niemcewiczem przy ratuszu (UM)

  REKLAMA

  Podobizny Marii Grzegorzewskiej, rotmistrza Witolda Pileckiego, Juliana Ursyna Niemcewicza oraz kryptologów pracujących nad złamaniem kodu Enigmy ozdobiły szyby wind przy stacjach Imielin i Stokłosy.

  To projekt z budżetu partycypacyjnego „Murale metra – pociąg do sztuki”. Zagłosowało na niego 1175 osób, a realizacją zajął się Zarząd Transportu Miejskiego. Artyści pomalowali budynki wind na dwóch stacjach ursynowskiego odcinka pierwszej linii podziemnej kolei.

  Na grafikach widnieją postacie związane z Ursynowem. Na stacji Imielin utrwalona została sylwetka wybitnej polskiej pedagog Marii Grzegorzewskiej (ma u nas swoją ulicę) oraz Juliana Ursyna Niemcewicza, który jest patronem dzielnicy.

  Na stacji Stokłosy namalowani zostali natomiast bohaterowie z czasów drugiej wojny światowej – rotmistrz Witold Pilecki (patron jednej z głównych ulic na Ursynowie) oraz kryptolodzy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Ci ostatni pracowali w Pyrach, na terenie dzisiejszego Ursynowa, gdzie znajdował się polski ośrodek dekryptażu i pracowano nad złamaniem szyfru niemieckiej Enigmy.

  Murale zostały wykonane w estetyce „low poly”, która staje się coraz bardziej popularna w sztukach wizualnych i użytkowych. Obrazy tworzone tą techniką wykorzystują grafikę wektorową i niewielką liczbę wielokątów o jednolitej płaszczyźnie kolorystycznej. Prace są wykonane specjalnymi farbami, odpornymi na działanie warunków atmosferycznych. Wykonanie murali zajęło ulicznym artystom około miesiąca. Efekty można podziwiać od 10 lipca. Koszt realizacji projektu „Murale metra – pociąg do sztuki” to ok. 50 tys. zł.

  ZOBACZ NOWE MURALE NA URSYNOWIE:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 72

  • 29
   BARDZO PRZYDATNY
  • 8
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 10
   OBOJĘTNY
  • 5
   NIEPRZYDATNY
  • 10
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  9Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~poi 9 7 miesięcy temuocena: 50% 

   Murale maja sens tam, gdzie ukrywaja brzydote lub odwracaja od niej uwage. W miejscach, ktore sa na zdjeciach szpeca, bo niszcza lad architektoniczny, wprowadzaja chaos. Sa zbedne. Te same murale w innym miejscu mialyby sens. Np. ursynowki Aniol-dozorca jest swietny, bo idelnie wkomponowany w otoczenie, styl, charakter, itd.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna 8 7 miesięcy temuocena: 50% 

   A Twoim zdaniem szyby od wind są tak piękne, że nie można ich przykrywać? Uważam inaczej, mnie się podoba i dobrze, że zaprezentowane są podobizny postaci historycznych i ważnych dla Ursynowa.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~m. 7 7 miesięcy temuocena: 60% 

   Chyba sami autorzy piszą sobie tu komentarze, jakie to piękne. Murale są paskudne, gdyby nie podpisy to nie wiadomo, kto to jest. Całość wygląda jak monumentalne cmentarzysko.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jotjotjot 6 7 miesięcy temuocena: 43% 

   Piękne obrazy, na żywo prezentują się wspaniale. Wielu moich znajomych spoza Ursynowa zazdrości, że dzielnica jest ozdobiona takimi malowidłami, a wejście do metra wyglądają pięknie.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hahahha 5 7 miesięcy temuocena: 100% 

   hahahahhaha

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Andrzej W. 4 7 miesięcy temuocena: 50% 

   Kiedyś byłem przeciwny muralom, nie widziałem w nich sensu. Teraz - po muralach na budynkach i obecnie przy wejściach do metra uważam je za bardzo dobry pomysł. Kibicuję kolejnym! Może Ursynów być z nich dumny, są po prostu piękne i ciekawe, zachęcają do tego, aby dowiedzieć się więcej o tym, co lub kogo przedstawiają. Estetyka dzielnicy idzie w górę! Może murale będą czymś, co wyróżniać będzie Ursynów!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hahhahaha 3 7 miesięcy temuocena: 100% 

   hahhahahahahha

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Paweł Lenarczyk - radny 2 7 miesięcy temuocena: 50% 

   To może ja pomogę przedstawić twórców: autorem grafik i współautorem projektu jest Bartek Podlewski, Alicja Zawgorodna (współautor) i moja skromna osoba jako autora zwycięskiego projektu do #BudżetPartycypacyjny. Wielkie ukłony dla wszystkich tych, którzy zagłosowali na ten projekt. Pozdrawiam, Paweł LENARCZYK

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pt 1 7 miesięcy temuocena: 33% 

   Sza- cun

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2206 sekundy
  REKLAMAA2-SUSHI-Royal----DODATKOWO