Zamknij

Na co zagłosuje Ursynów? Znamy ostateczną listę projektów z budżetu obywatelskiego

10:32, 28.08.2019 Marta Siesicka-Osiak Aktualizacja: 12:05, 30.08.2019
Skomentuj Budżet Obywatelski na Ursynowie Budżet Obywatelski na Ursynowie

Poprawa bezpieczeństwa pieszych oraz jakości ścieżek rowerowych, bardzo dużo zieleni i inwestycji w najmłodszych mieszkańców, a do tego sporo „pewniaków” z ubiegłych lat. Projekty do budżetu obywatelskiego w tym roku nie zaskakują, ale czy to źle?

Na koncie dzielnicy niby sukces, bo znów rekordowa liczba 222 projektów złożonych w budżecie obywatelskim. Weryfikacja bez specjalnej „rzezi niewiniątek”, jak mówią sami projektodawcy, choć nowe zasady mocno ich ograniczały. Pozostaje jednak niedosyt i słyszalna tęsknota za poprzednimi zasadami.

Tego chcą mieszkańcy!

Pozytywną weryfikację przeszły ostatecznie 122 pomysły. Wśród najdroższych projektów znalazły się zarówno te stawiające na bezpieczeństwo mieszkańców jak np. dalsze doświetlenia przejść dla pieszych czy odprowadzenie wody z kałuż przy ul. Puławskiej do rowów i remont poboczy, po pomysły stricte sportowo-rekreacyjne dla całych rodzin, jak „Małe Zakopane latem i zimą”, czyli bezpłatne ekologiczne lodowiska i górki lodowe, które będą funkcjonowały w miesiącach zimowych i letnich nawet przy upałach takich jak obecnie panujące.

Większe przedsięwzięcia, na które będziemy mogli zagłosować to często inwestycje w tereny zielone jak rewitalizacja tzw. górki rogala, rozbudowa parku jordanowskiego przy Herbsta 4 czy kontynuacja "Zielonej Osi Ursynowa" na Imielinie, czyli ciągnących się wzdłuż popularnych ciągów pieszych zielonych skwerków.

fot. Budżet Obywatelski na Ursynowie

Mieszkańcy widzą też konieczność remontu ścieżek rowerowych. Zgłoszono przebudowę drogi rowerowej wzdłuż al. KEN na odcinku od Wąwozowej do Lasu Kabackiego, modernizację fragmentu drogi rowerowej, biegnącej pod Doliną Służewiecką oraz w północnej części parku im. R. Kozłowskiego, a także modernizację drogi rowerowej wzdłuż ul. Belgradzkiej na odcinku od al. KEN. do ul. Rosoła. Zagłosować będzie też można na zadaszone parkingi dla rowerów.

Wiele pomysłów zakłada dodatkowe zazielenienie dzielnicy – w kategorii "zieleń miejska" znalazła się aż 1/3 projektów. Pomysłodawcy proponują powstanie kwietników, żywych, zielonych ścian wewnątrz urzędu dzielnicy czy przy przedszkolach. Nie zabrakło też projektów napisanych z myślą o ptakach, a także młodych drzewach, które masowo usychają w naszej dzielnicy.

Remonty i doposażenie placów zabaw to także popularny temat. W tym roku jest szansa na zagłosowanie na modernizację nawierzchni „Dinozaurów” oraz boiska przy Puszczyka. Mieszkańcy proponują też dodatkowe ścianki wspinaczkowe i trampoliny w różnych lokalizacjach.

Nie zabrakło "stałych punktów programu", wśród projektów dopuszczonych do głosowania znalazły się: wyprzedaże garażowe i targi zdrowej żywności, potańcówki, niedzielne koncerty w plenerze, kino pod chmurką, a dla dzieci przedstawienia teatralne w terenie oraz warsztaty.

Także ursynowskie czworonogi nie zostały pominięte – będzie można głosować na biodegradowalne torebki na odchody i na wybiegi dla psów. Jednak patrząc na większość projektów ma się wrażenie, że nie ma wśród nich innowacyjnych rozwiązań, a weryfikację pozytywnie przeszły „pewniaki”.

- Ta edycja jest inna niż poprzednie, a to za sprawą braku możliwości składania projektów na terenach niemiejskich. Przez ten zapis w regulaminie, musiałam zrezygnować z pomysłów, które miałam przygotowane na ten rok. Moje projekty to tak naprawdę kontynuacja tego, co rozpoczęłam w poprzednich edycjach i składam je ponownie na prośbę mieszkańców. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się w ubiegłym roku: ,,Bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży w DOK Ursynów” dlatego prawie identyczny projekt złożyłam na kolejny rok - komentuje Marzena Zientara, społecznika z Zielonego Ursynowa i dodaje, że z utęsknieniem czekam na stary budżet obywatelski, na stare zasady i stare podziały na obszary. - W takiej formie jak teraz, BO długo nie pożyje – reasumuje.

Na te projekty nie zagłosujemy

Na poziomie dzielnicowym skasowano 67 projektów. Odpadły m.in. projekty dotyczące zagospodarowania przestrzeni przed Centrum Kultury Ursynów – w tym budowy fontanny – ponieważ obiekt zostanie oddany do użytku prawdopodobnie dopiero wiosną przyszłego roku.

Odrzucono sporo projektów drogowych, bo wiele z nich - zdaniem urzędników - nie było możliwych do zrealizowania w trakcie jednego roku budżetowego lub znajdowały się na terenach, które były już przeznaczone pod inne inwestycje. Weryfikacji nie przeszły też dwa projekty zielonych przystanków, ponieważ ich realizacja "naruszałaby gwarancję wykonawcy wiat".

fot. Urząd Miasta Siemiatycze

Projektodawcy, którzy angażują się w budżet obywatelski od początku jego funkcjonowania, odrzucenia części pomysłów dopatrują się w obawach miasta przed konsekwencjami, jakie może ono ponieść w związku z niezrealizowanymi projektami.

- Wszystkie odrzucone projekty dotyczące Kłobuckiej, zarówno moje jak i pana Zbigniewa Kurkowskiego, mają podane te same powody – są nie do zrealizowania w ciągu roku. Zarząd Dróg Miejskich twierdzi, że Kłobucka idzie do remontu, choć nie wskazuje żadnego dokumentu, że faktycznie tak będzie, ani kiedy – mówi Paweł Nowocień, autor kilkunastu projektów, głównie w rejonie ulicy Kłobuckiej.

O podobnej argumentacji mówi przedstawiciel nieformalnego stowarzyszenia "Miasto Ursynów", które złożyło w tym roku dwa projekty do budżetu obywatelskiego, a żaden z nich nie został dopuszczony do głosowania, choć - wg pomysłodawców - pozytywna weryfikacja była raczej kwestią formalną

– Projekty te są banalne w swej istocie i realizacji. Jeden z projektów składamy co roku. Projekt „Po prostu grilluj na Ursynowie” w pierwszej edycji budżetu był zweryfikowany pozytywnie. W kolejnych edycjach już nie – mówi Jan Ławrynowicz.

Urząd podaje od 4 lat tę samą opinię – projekt koliduje z inwestycją. Problem w tym, że nie ma żadnego dokumentu, na podstawie którego można stwierdzić kolizję z inwestycją. Z prostego powodu, tej inwestycji nie ma. Mowa tutaj o parku na Psim Wzgórzu, który ma niby powstać już od 4 lat. Co jest wielce zabawne, podczas weryfikacji urzędnik sam przyznał, że nie posiada dokumentu, który potwierdza realizację parku w tym miejscu - dodaje.

Nowy system głosowania

Spośród 122 projektów, które dostały od miasta zielone światło, mieszkańcy wybiorą te, która mają zostać zrealizowane. Głosowanie będzie trwało od 6 do 23 września, a zagłosować będzie można przez stronę internetową, bądź przychodząc osobiście do wybranego urzędu dzielnicy i wrzucając do urny wypełnioną kartę do głosowania. 

Wybrać będzie można do 15 projektów na poziomie dzielnicowym w wybranej dzielnicy oraz do 10 projektów na poziomie miejskim, niezależnie od wartości tych projektów. Wygra tyle projektów, ile zmieści się w kwocie pieniędzy przeznaczonej na daną dzielnicę lub poziom ogólnomiejski. Na Ursynowie będzie to prawie 5 milionów złotych, z limitem niecałego miliona na jeden projekt.

W nowym systemie może więc zdarzyć się tak, że wygra kilka bardzo drogich projektów lub odpowiednio więcej tańszych, mniejszych pomysłów. Aby projekt dzielnicowy został zakwalifikowany do weryfikacji musi na niego zagłosować co najmniej 50 osób, a na poziomie ogólnomiejskim – 100 osób.

Głosowanie rusza już za 10 dni, tyle czasu pozostało, aby przejrzeć projekty i wybrać te, na które oddamy głosy.

Zobacz listę projektów dopuszczonych do głosowania

[ZT]13148[/ZT]

[ZT]12278[/ZT]

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(14)

ZieeeewZieeeew

21 3

Proponuję zamieścić zdjęcia jak wyglądają obecnie projekty zrealizowane w poprzednich latach. Wiele z nich jest zaniedbanych, zdewastowanych czyli generalnie kasa wydana inwestycja zapomniana. Czemu nadal nie można głosować "PRZECIW" w BP??? 10:46, 28.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ursurs

14 9

Od dawna o tym myślę. Głosowanie przeciw powinno być podstawą do realizacji projektu. Nie może być tak, że np. 100 osób popiera, a 10000 jest przeciw i jest realizowany. a drugi nie jest bo popiera go tylko 80 osób... za to przeciw jest tylko 10. 15:22, 28.08.2019


reo

kasa w błotokasa w błoto

11 1

Oczami wyobraźni już widzę, jak "zielony przystanek" natychmiast stałby się ścianką wspinaczkową dla naszej kreatywnej młodzieży... 11:04, 28.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wujek WładekWujek Władek

4 4

Park jordanowski przy Herbsta 4? Chodzi o placyk zabaw przed przychodnią? Więc to-to awansowało na park... Ale nie ma jeszcze nazwy! Hurra! Można zorganizować głosowanie, nadać imię np. Sąsiada Menela, T. Kościuszki, prymasa, jakiegoś biskupa albo innego Wielgiego Polaka, zaprosić najwyższe wadze dzielnicowe, gminne, powiatowe, wojewódzkie, przeciąć wstęgę. Są możliwości, trzeba działać! 11:11, 28.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JanekkJanekk

1 9

Wyłącz swoją pychę to może Cię polubię.Przy okazji poducz się. 13:36, 28.08.2019


nowa strefanowa strefa

7 8

A gdzie "nowa strefa relaksu" na Ursynowie. Może być ze słomy i z siana to będzie bardzo ekologiczna, ale nie koniecznie tania. 14:24, 28.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UrsynowianinUrsynowianin

9 7

Zamienić ścieżki rowerowe na miejsca parkingowe.
Ciekawe jaki byłby odzew... 14:57, 28.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czytelnikczytelnik

8 1

Prośba do Redakcji:

Link zawiera wszystkie pomysły w tym te na które nie można głosować - może warto dać aktualny link z projektaki do głosowania. 16:06, 28.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czytelnikczytelnik

7 1

Prośba do Redakcji:

Link zawiera wszystkie pomysły w tym te na które nie można głosować - może warto dać aktualny link z projektaki do głosowania. 16:06, 28.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bospapierosbospapieros

4 1

wyniesione przejście dla pieszych przy kłobuckiej 18 jest nie zrobienia w jednym roku. Zdm decyduje sam co chcą mieszkancy to jest parodia 17:17, 28.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ma-jkama-jka

4 0

Powinna być możliwość głosowania przeciw jakiemuś projektowi, możliwość sprzeciwu głupocie i wywalaniu kasy. Budżet partycypacyjny w obecnej formie jest chory. 11:25, 22.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%