REKLAMAA1 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 stycznia 2021, 11:41

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Jeśli natrafiłeś na ten artykuł, to prawdopodobnie nurtuje cię pytanie na jakich światłach się jeździ. Pozornie proste i nieskomplikowane, ma w rzeczywistości wiele różnych odpowiedzi. Kilka z nich jest jednocześnie prawdziwych.

  Jeździmy na światłach zielonych, na zielonych strzałkach, na światłach długich, na światłach dziennych. Tyle ile odpowiedzi pytanie na jakich światłach się jeździ tyle różnych reguł. Wszystkie z nich będąc kierowcą powinieneś znać i stosować, aby uniknąć mandatów i niebezpiecznych sytuacji na drodze.

  Zobacz: https://motoklub.pl/rodzaje-swiatel-w-samochodzie

  Na jakim świetle wjechać na skrzyżowanie

  Pytanie to może być postawione również inaczej – na jakich światłach się jeździ, a na jakim stoi. Na czerwonym świetle powinieneś bezwzględnie stać przed narysowaną na asfalcie linią, a w przypadku jej braku – przed sygnalizatorem tak, aby spokojnie móc kontrolować zmianę świateł. Za przejechanie pomimo zakazu grozi kara w wysokości nawet 500 złotych i 6 punktów karnych. Jaka jest odpowiedź w przypadku dwóch pozostałych sygnałów?

  Kiedy widzisz przed sobą żółte światło powinieneś się zatrzymać, o ile tylko możesz to uczynić bez gwałtownego hamowania. Problemem staje się natomiast, co oznacza określenie „gwałtowne hamowanie". Zgodnie z dominującym poglądem, rozumienie tego terminu powinno być uzależnione od sytuacji na drodze. Nie może być rozpatrywany w próżni, a jest to jeden z tych momentów na jezdni, gdy musisz podjąć całą masę decyzji w jednym momencie. Powinieneś oszacować drogę hamowania jaką przeciętnie pokonuje samochód przy dość mocnym naciśnięciu hamulca, przy jednoczesnym ocenieniu jak daleko za tobą jest następny kierowca i czy zdąży również i on zauważyć zmianę świateł i jeszcze nacisnąć hamulec. W tej samej chwili musisz sprawdzić, czy z którejś strony skrzyżowania nie nadjeżdżają już samochody, które stworzyłyby niebezpieczeństwo w przypadku braku hamowania, albo czy na przejście do którego się zbliżasz nie weszli już piesi.

  Na zielonym świetle, co jest oczywiste dla każdego kierowcy po kursie, możesz jechać. Drobny wyjątek stanowi zielona strzałka, będąca sygnałem warunkowym, przed którą to powinieneś się zatrzymać. Dopiero po zapoznaniu z sytuacją i upewnieniu, że nie stworzysz niebezpieczeństwa, możesz ruszyć.

  Na jakich światłach się jeździ w dzień

  Minęło już niemal czternaście lat od momentu wprowadzenia obowiązku włączania świateł przy każdym przejeździe przez całą dobę. Nikogo nie dziwi już, że w słoneczny poranek lata, każdy jedzie z włączonymi światłami. Obecnie w dobie nowoczesnych samochodów, powstaje jednak inne pytanie - kiedy możesz użyć bardziej ekologicznych i oszczędnych świateł ledowych, będących światłami dziennymi. Problem jest o tyle aktualny, że każdy samochód, który otrzymał homologację (pozwolenie na poruszanie się po drogach konkretnego modelu) po roku 2011 musi mieć wbudowane światła dzienne. Użycie świateł dziennych jest dozwolone od świtu do zmierzchu. Lampy te charakteryzują się zmniejszonym poborem energii, innym umiejscowieniem oraz tym, że działają „samodzielnie", a nie jednocześnie z światłami mijania. W związku z tymi uwarunkowaniami nie nadają się do jazdy w nocy, kiedy nie tylko nie pomagają dostatecznie zwiększyć widoczności, ale także oślepiają nadjeżdżających z przeciwka kierowców. Z tego wynika obowiązek używania standardowych świateł mijania w takich warunkach, podobnie jak w przypadku pogorszenia widoczności. Zwiększa to bezpieczeństwo na drodze i daje dużą szansę bycia zauważonym. Musisz pamiętać, że światła mijania nie w każdym samochodzie reagują dostatecznie szybko i nie zawsze włączą się automatycznie, nawet jeśli jest wyposażony w taką funkcję.

  Jeśli w powietrzu wisi gęsta mgła, ograniczająca widoczność do mniej niż pięćdziesięciu metrów, powinieneś włączyć tylne światło przeciwmgłowe. 

  Na jakich światłach się jeździ w nocy

  Światła drogowe, czyli potocznie nazywane „długimi", to przeciwieństwo świateł dziennych. Ich moc jest znacząca, a kiedy je włączasz, świecą razem z światłami mijania, silnie wzmacniając widoczność. Nie powinieneś ich używać w sytuacji, gdy widzisz nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd. Stwarza to ryzyko oślepienia go. Wbrew powszechnie krążącej opinii, możliwe jest używanie świateł drogowych również w terenie zabudowanym. Zabronione jest natomiast błyskanie długimi światłami gdy widzisz kogoś bez włączonych świateł, albo gdy chcesz ostrzec nadjeżdżających z naprzeciwka o kontrolującym prędkość patrolu policji.

  Może Cię także zainteresować: https://motoklub.pl/okulary-do-jazdy-noca

  Na jakich światłach holować pojazdy

  Być może nie do końca poprawnym wyrażeniem jest twierdzenie, że holowany pojazd jedzie samodzielnie, ale z całą pewnością porusza się po drodze, więc powinien mieć włączone światła. Wbrew często stosowanemu zwyczajowi nie powinno się używać w takim wypadku świateł awaryjnych, które przeznaczone są dla pojazdów stojących. Holować powinieneś przy włączonych światłach pozycyjnych pojazdu znajdującego się na linie. 

  Inne zwyczaje związane ze światłami na drodze

  Poza opisanymi sytuacjami, które wprost regulują przepisy, na drodze możesz się spotkać z całym szeregiem utartych zachowań, które niekiedy nie mają wiele wspólnego ze zgodnym z ustawą zachowaniem. Do takich należy zaliczyć z całą pewnością „jazdę na zderzaku" z włączonymi długimi światłami kiedy ktoś zbyt wolno jedzie, włączanie świateł awaryjnych, kiedy dość gwałtownie musimy hamować na drogach szybkiego ruchu, czy opisane już wcześniej miganie światłami w przypadku gdy policyjny patrol kontroluje prędkość. Choć nie są to sytuacje opisane w jakimkolwiek akcie prawnym, warto abyś je znał wyjeżdżając na drogę. 

  Po lekturze tych zasad jesteś gotowy do wyjechania na drogę tak, aby sposób w jaki używasz oświetlenia nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Są to jedne z najważniejszych reguł poruszania się po jezdni, zaraz po tych dotyczących pierwszeństwa oraz odpowiedniej prędkości. Ich przyswojenie powinno nastąpić na kursie teoretycznym na prawo jazdy, ale zawsze jest dobry moment na przypomnienie, jeśli tylko nie jesteś przekonany na jakich światłach się jeździ w danej sytuacji.

  Artykuł załadowany: 0.3986 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021