REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Skwer między Relaksową i Kabacką

  Skwer między Relaksową i Kabacką (AŁ)

  Dzielnica i Zarząd Zieleni m.st. Warszawy szykują się do nowych nasadzeń. Późną jesienią na południu Ursynowa ma przybyć nowych drzew, krzewów, zbudowane zostaną też zbiorniki retencyjne. To realizacja dwóch projektów z Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok.

  Do zazieleniania Ursynowa nikogo nie trzeba przekonywać. Pokazują to coroczne wyniki głosowania nad pomysłami finansowanymi z Budżetu Obywatelskiego. Na ten rok przewidziano realizację m.in. dwóch projektów społeczniczki Katarzyny Kwiecińskiej-Otachel, przewidujących nasadzenia przy ulicach Rosoła, Relaksowej i Jeżewskiego.

  Drzewa i krzewy najlepiej sadzić jesienią. Rośliny przechodzą wówczas mniejszy stres, bo szybko wchodzą w stan zimowego uśpienia. Chroni je to przed mrozami i innymi niekorzystnymi czynnikami, np. pasożytami. Dlatego już teraz zaczynają się przygotowania do sadzenia.

  Tej jesieni Ursynów wzbogaci się o prawie 150 drzew i kilkaset krzewów. Sadzić będzie dzielnica oraz Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

  - Część prac na terenach dzielnicowych zrobimy sami, np. na skwerze między ul. Kabacką a Relaksową posadzimy dziewięć grabów pospolitych oraz krzewy. Na tym terenie zbudowane zostaną również trzy zbiorniki retencyjne gromadzące deszczówkę - mówi wiceburmistrz Bartosz Dominiak.

  Nowe drzewa przy Relaksowej dla okolicznych mieszkańców, od dawna domagających się zazielenienia asfaltowej pustyni, przy której przyszło im żyć, to długo oczekiwana wiadomość.

  - Dziewięć drzew to może niewiele, ale z tymi co są, to już jakaś zmiana na lepsze. Moim zdaniem cały skwer powinien zostać zamieniony w mały park. Brakuje nam zieleni i miejsca, gdzie matki z dziećmi mogłyby posiedzieć - mówi pani Monika.

  Parku na razie nie będzie, ale w tej części Kabat - cierpiącej z powodu tranzytu w kierunku Wilanowa oraz Konstancina-Jeziorny - nasadzenia szykowane są również przy ulicy Rosoła, między Belgradzką a Jeżewskiego. 

  Łącznie na tym odcinku przybędzie 900 m.kw. krzewów oraz 127 drzew, w tym: lipy, akacje oraz jarzębiny lub głogi, których owoce mają służyć za pożywienie dla ptaków. W pasie zieleni między jezdniami przy skrzyżowaniu Relaksowej z Rosnowskiego ma powstać zielny kwietnik.

  Ptasia stołówka przy Jeżewskiego

  Poprawi się również stan zieleni przy ul. Jeżewskiego. Obecnie po północnej stronie ulicy rozciąga się park przy Bażantarni i Aleja Kasztanowa, strona południowa to z kolei  jeden wielki parking z pustymi trawnikami, idealnymi na nasadzenia drzew i krzewów. Według projektu mają to być kaliny, grusze i i jarzębiny, które zapewnią ptakom w najbliższej okolicy coroczne pożywienie na trudny zimowy czas. Łącznie 12 sztuk.

  Posadzonych w tej okolicy zostanie 150 krzewów: kalin koralowych po południowej i północnej stronie ulicy Jeżewskiego, na zielonych przestrzeniach przy parkingu dla samochodów, oraz wzdłuż chodnika po stronie budynków mieszkalnych.

  - No nie wiem czy to każdemu przypadnie do gustu. Ptaszki na drzewach pojedzą, a potem będą brudzić samochody. Zacznie się narzekanie, ale ja jestem za drzewami, niech sadzą - mówi nam pan Jerzy.

  Dzielnica zapewnia, że nowe rośliny nie zabiorą kierowcom miejsc parkingowych. Jedynie, jak zakłada projekt, część krzewów z pasa drogowego zostanie przesadzonych na północną stronę Jeżewskiego, aby w ich miejsce posadzić drzewa.

  Oba projekty na łączną kwotę około 360 tysięcy przewidują również zakup worków do nawadniania każdego drzewa tzw. treegatorów. Po zakończeniu ogłoszonych kilka dni temu przetargów ich zwycięzcy na wykonanie projektów będą mieli czas do 10 grudnia.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 29

  • 23
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  11Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~aster 11 9 miesięcy temuocena: 100% 

   A czy jest jakiś plan na skwer przy szkole sióstr niepokalanek? Od wielu lat nic sie tam nie zmienia

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KL 10 9 miesięcy temuocena: 100% 

   A za jakiś czas znajdzie się deweloper i wybuduje w tym miejscu apartamenty... I wszystko w pi...

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mmm 9 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Pięknie. Tylko ważne aby ktoś je podlewał w czasie suszy ..

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 8 9 miesięcy temuocena: 100% 

   ponoć podlewanie jest zabudżetowane

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Heyah 7 9 miesięcy temuocena: 80% 

   tak bez przetargu ?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rumcajs 6 9 miesięcy temuocena: 67% 

   Wiadomo, ze bez przetargu. O to chodzi w tym BP. Jak inaczej chcialbys zajumac troche kasy?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Heyah 5 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Czekam na niusy z moim ulubionym bohaterem jak na telewidz na nowy odcinek telenoweli :)

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Koszałkikocopałkikiempy 4 9 miesięcy temuocena: 67% 

   Jak tym ma się zajmować ursynowski pszczelarz, to marnie to widzę... Grunt, że kiempa ma spokój z tamtym krzykaczem, odkąd dał mu posadkę wicka. A że kasa idzie w błoto... To już mieszkańcy są sponsorem.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 3 9 miesięcy temuocena: 44% 

   Kasy nie brakuje jak widać, ani na wycinkę ani na walkę z jej skutkami czyli z suszą, czyli nasadzenie, niby retencja (po zmeliorowaniu), hi, hi. Neurobiałki kupią wszystko, hi, hi. Przecież ścieki i deszczówka za Wwę, hi, hi.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~co na to burmistrz? 2 9 miesięcy temuocena: 86% 

   Dwa lata temu w ramach Budżetu Obywatelskiego ursynowscy urzędnicy wycięli kilkadziesiąt dorodnych, zdrowych drzew wzdłuż Stacji Techniczno-Postojowej Metra na Kabatach i wylali asfalt. Nowych nasadzeń wciąż nie ma!

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ktosia 1 9 miesięcy temuocena: 90% 

   jak posadzą to niech też podlewają

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4125 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021