REKLAMAA1-SAN-GIOVANNI-01-09----30-09-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 maja 2019, 11:47 komentarzy 5

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Realna walka ze smogiem czy dobre medialne zagranie? Na Kabatach ma powstać pierwszy chodnik antysmogowy. Choć jego skuteczność jest potwierdzona przez naukowców, prawdopodobnie mieszkańcy nie odczują różnicy w jakości powietrza.

  Pierwszy antysmogowy chodnik powstał w ramach eksperymentu przy rondzie Daszyńskiego. Teraz miasto chce spopularyzować tę metodę walki ze smogiem podczas kolejnych prac prowadzonych przez Zarząd Dróg Miejskich. Na liście znalazł się m.in. chodnik na Kabatach, o którego remont mieszkańcy apelują od lat.

  Chodnik, który pożera smog

  Beton, z którego wykonane są antysmogowe płyty chodnikowe, ma właściwości fotokatalityczne, co w tym przypadku oznacza, że dzięki dodatkowi nanometrycznego dwutlenku tytanu, na dobrze nasłonecznionej powierzchni płyty, redukują się związki dwutlenku azotu, zagrażające zdrowiu. Szkodliwe substancje rozkładają się na nieszkodliwe związki i następnie - wraz z wodą deszczową - są odprowadzane do gleby.

  Partnerami naukowymi tego projektu są eksperci z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Geofizyki PAN. Badacze przeprowadzili serię testów laboratoryjnych, których wyniki były pozytywne - średni poziom redukcji szkodliwych tlenków w warunkach laboratoryjnych dochodził do 70 proc. Potem naukowcy sprawdzali technologię w przestrzeni miejskiej, gdzie uśrednione pomiary wskazywały ok. 30 proc. redukcji.  

  Koszty wykonania antysmogowego betonu są niewiele wyższe od standardowego – zaledwie o kilkanaście procent. Nowoczesne płyty chodnikowe zachowują swoje oczyszczające właściwości przez cały okres użytkowania i są tak samo trwałe jak tradycyjne płyty betonowe.

  Na początek m.in. Wąwozowa

  W tym roku miasto zapowiada położenie antysmogowych chodników podczas remontu pięciu ulic - wartość budowy szacuje się na ponad 5 mln zł, kolejne są już w planach. Jedną z tych inwestycji jest remont ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Wąwozowej na wysokości Tesco, pomiędzy aleją KEN a Zaruby.

  Ten fragment drogi od lat budzi irytację mieszkańców. Mają pojawić się tam: chodnik z płyt betonowych 50x50 cm oraz droga dla rowerów z nawierzchni bitumicznej z separacją z kostki kamiennej. - Jeżeli będziemy mieli zapewnione finansowanie na pewno taki remont przeprowadzimy – mówi Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich. Remont chodnika obiecywał tuż przed wyborami samorządowymi Rafał Trzaskowski.

  Odcinek Wąwozowej po drugiej stronie alei KEN - ten w kierunku do Stryjeńskich - nie jest umieszczony na liście remontów na ten rok. - W pierwszej kolejności musimy wykonać prace remontowe na odcinku od KEN do Zaruby, następnie prace przeprowadzimy na tym odcinku – mówi Gałecka.

  Ekolodzy: „Listek figowy?”

  O ile trudno zaprzeczyć wynikom badań, o tyle środowisko antysmogowe ma obawy czy chodniki nie zastąpią tych naprawdę koniecznych działań.

  - Sama idea nie jest ideą złą. Bardziej zastanawia mnie w kontekście tego, co miasto realnie robi, walcząc ze smogiem? Jeśli to będzie działanie dodatkowe, to niech chodniki powstają. Gorzej jeśli będą „listkiem figowym” – mówi Piotr Siergiej z inicjatywy antysmogowej "Warszawa Bez Smogu".  

  Zwraca też uwagę na to, że w Warszawie nie ma nawet takiej ilości betonu, żeby zneutralizować tlenki azotów produkowane przez pół miliona samochodów, które codziennie wjeżdżają do Warszawy. – Bardzo bym chciał, żeby miasto przede wszystkich ograniczyło liczbę samochodów wjeżdżających do śródmieścia – to na pewno poprawiłoby jakość powietrza – mówi Siergiej.

  W jego ocenie fragment chodnika od długości kilometra czy kilkuset metrów może zredukować związki z kilkunastu samochodów. – Nie spodziewałabym się, że to w radykalny sposób poprawi jakość powietrza – podsumowuje.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 23

  • 12
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 4
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~kurkawodna 5 4 miesiące temuocena: 71% 

   A czy ten chodnik będzie wegański, bezglutenowy i pomalowany na tęczowo?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jankop 4 4 miesiące temuocena: 60% 

   Prede wszystkim zlikwidujcie kominki na Kabatach ktore przyjezdne buractwo ma w swoich mieszkaniach a potem chodnik.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Naturals 3 4 miesiące temuocena: 50% 

   Dwutlenek tytanu, szczegolnie nano jest rakotworczy. Ciekawe kto ma interes w tym. Myśle, ze jest wiecej przydatnych dzialan, na ktore moge pojsc te pieniadze niz na super ekstra nowoczesny, a szkodliwy chodnik. Ze smogiem problem jest tak naprawde z PM 2,5 oraz potem spalinami, a ni wspomnianym tlenkiem azotu

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bareja 2 4 miesiące temuocena: 80% 

   ktoś zrobi ktoś zarobi. MIŚ wiecznie żywy. A największym przekrętem naszej kasy to doświetlanie przejść w al.KEN zasilane panelami słonecznymi za kilkadziesiąt tys. zł , w środku miasta , na słupie gdzie jest energia elektryczna z infrastruktury drogowej. Do tego akumulatory do wymiany co trzy lata - czysty przemiał kasy.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~fetyszysta 1 4 miesiące temuocena: 71% 

   Czy lizanie takiego chodnika jest zdrowe?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2844 sekundy
  REKLAMAA2-KUCHAREK6-(X2)--20-07----20-10-2019