REKLAMAA1_Auchan_od-01-01-do-31-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Zwycięski projekt szkoły i przedszkola na Zaruby autorstwa pracowni Macieja Siudy

  Zwycięski projekt szkoły i przedszkola na Zaruby autorstwa pracowni Macieja Siudy (SK)

  REKLAMA

  Pierwszy w Warszawie konkurs architektoniczny na projekt budynku szkoły i przedszkola został rozstrzygnięty. Przy Zaruby na Kabatach zostanie zrealizowany projekt pracowni projektowej Macieja Siudy.

  Mieszkańcy Kabat czekają na nową szkołę i przedszkole od wielu lat. Najbliższe podstawówki, przy Lokajskiego i Wilczym Dole, pękają w szwach. Nowa szkoła, według założeń ma pomieścić minimum 420 uczniów, co pozwoli skutecznie odciążyć pozostałe placówki. Także przedszkole, w którym miejsce ma znaleźć 200 dzieci, to długo wyczekiwana inwestycja.

  Teren, którym dysponuje miasto to 7 tys. m2 przy Zaruby, mają powstać tu dwa dwupiętrowe budynki. W planach przewidziane jest 8-oddziałowe przedszkole i 16-oddziałowa szkoła. Do tego place zabaw, teren rekreacyjny, sala sportowa i zaplecze kuchenne. W budżecie czeka 30 mln złotych na realizację inwestycji. Plan zakłada, że pierwsi uczniowie zasiądą w szkolnych ławach już 1 września 2019 roku

  Pomysł ogłoszenia konkursu na koncepcję architektoniczną budynku oświatowego to rzadkość, tym razem dzielnica postanowiła jednak skorzystać z pomocy profesjonalnego sądu konkursowego. W składzie kapituły pod przewodnictwem architekta Jerzego Grochulskiego, znaleźli się architekci, przedstawiciele miasta, dzielnicy Ursynów i Centrum Edukacji Obywatelskiej.

  - Będę rekomendował konkursy innym burmistrzom – mówi Robert Kempa. - Zyskaliśmy dzięki niemu przekrój pomysłów i inspiracji, które możemy wykorzystać przy modernizacji innych placówek. Już cieszę się na realizację tego projektu i niezależnie od kosztów – będziemy budować.

  Projektanci do końca września zgłaszali swoje koncepcje rozplanowania sal, sali gimnastycznej i terenu wokół szkoły i przedszkola. Nagroda dla zwycięzcy to 40 tys. złotych i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Wśród pozostałych uczestników przyznano trzy wyróżnienia oraz drugie i trzecie miejsce. Doceniono prace architektów z całej Polski od Poznania, przez Kielce po Kraków.

  Zwycięski projekt jest autorstwa zespołu z Maciej Siuda Pracownia Projektowa OOA z Warszawy. W skład zespółu wchodzą: Maciej Siuda, Tomasz Piątek, Jakub Andrzejewski, Tomasz Czuban, Jan Szeliga i Marta Tomasiak.

  Jury doceniło go za proste formy, wykorzystanie naturalnych materiałów, dobór zieleni i nawiązanie do bliskości Lasu Kabackiego.

  - Czytelnie zaakcentowano i poprawnie rozwiązano strefy wejściowe oraz przestrzeń komunikacji wewnętrznej. Zaproponowano formułę obiektu, w którym procesy edukacyjne zachodzą nie tylko w obrębie klas, ale również w przestrzeni wspólnej - zarówno w budynku jak i na świeżym powietrzu, co w pracy podkreślono wizją ogrodów szkolnych i bezpośredniego kontaktu uczniów z naturą - czytamy w uzasadnieniu weryktu komisji konkursowej. 

  Zwrócono także uwagę na ekonomikę rozwiązań budowlanych, w szczególności konstrukcyjnych i stonowaną estetykę i prostą formę wynikającą z funkcji i przyjętych założeń technologicznych.

  - Zależało nam na zastosowaniu w tej koncepcji takich zabiegów, które będą zmiękczały dużą bryłę złożonego budynku, jakim jest szkoła. Zastosowaliśmy podcienie, architekturę zieleni i małą architektury, tak, żeby skala budynku była dostosowana do najważniejszych użytkowników, czyli do dzieci – mówi Jan Szeliga, architekt z pracowni Macieja Siudy.

  - Dużą rolę odgrywa mała architektura, czyli place zabaw, dziedzińce i ich proporcje. Nawiązaniem do zielonego otoczenia budynku, jest dzika, łąkowa roślinność zaplanowana na dziedzińcach. Ważny był dla nas aspekt lokalizacji szkoły na styku miasta i lasu, chcieliśmy te dwa konteksty połączyć w tym budynku - dodaje.

  Burmistrz Kempa, zwrócił w tym projekcie uwagę na dwa szczegóły. Osobne wejście do szkoły zaplanowane od strony Zaruby oraz na tarasy znajdujące się na dachu przedszkola

  - Jest to powierzchnia dostosowana do fantazji dydaktycznej nauczycieli. Nie trzeba traktować środowiska edukacyjnego, jako stricte sali lekcyjnej, można powiększać te powierzchnię właśnie przez wykorzystanie tych tarasów – komentuje architekt ze zwycięskiej pracowni.

  Wszystkie prace konkursowe będą do obejrzenia od 19 października na wystawie w korytarzach urzędu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~km 6 4 miesiące temuocena: 0% 

   Nareszcie, świetny projekt.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Krusia 5 4 miesiące temuocena: 100% 

   Budynek wygląda jak jakiś zakład dla umysłowo chorych, kto to zatwierdził?? smutność duża wylewa się z tych szarawych ścian. Do szkoły jak na skazanie z głową w dół a nie do góry i z uśmiechem.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issa 4 3 miesiące temu

   szarawe sciany??? nigdy nie słyszałas o farbach do scian? w szkole mojego syna (publicznej) ściany klas malowano na kolor, który wybrały same dzieciaki! przeciez to akurat zalezy od użytkownikow. widzisz jakis problem?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~łukasz 3 4 miesiące temuocena: 75% 

   Mam nadzieję że tym razem się uda bo tylu zapowiadało i nadal zamiast szkoły mamy wybieg dla psów. Trzymam kciuki bo projekt jest rewelacyjny !

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ul. Raabego 2 4 miesiące temuocena: 50% 

   nareszcie szkoła przy Lokajskiego przestanie być gehenną okolicznych mieszkańców. Dlaczego, przyjedźcie i zobaczcie sami, koniecznie w porze dowozu i odbioru dzieci ze szkoły i przede wszystkim w dni wywiadówek. W tej szkole uczy się kilkaset dzieci więcej niż powinno, dzieciom też współczuję, ich rodzicom już nie.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jac. 1 4 miesiące temu

   Jeżeli myślisz, że to drastycznie zmieni sytuację na Lokajskiego, to się mylisz. Nadal powstają w okolicy nowe inwestycje. To po prostu co najwyżej nieco złagodzi problem. Nie rozumiem też, co właściwie masz do zarzucenia rodzicom. Że przywożą dzieci do szkoły bo okoliczne ulice są ruchliwe i boją się je puścić same? Niedługo wybudują nikomu niepotrzebną przelotkę do Wilanowa i sytuacja się jeszcze pogorszy.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1214 sekundy
  REKLAMAA2_JOY_PrimarySchool-od21-02-2018-do-07-03-2018