REKLAMAA1 ZIELENIACZEK.PL 15.04.2021 - 15.05.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ17 stycznia 2021, 13:44 komentarzy 5

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (urząd dzielnicy)

  Wschodnia część Kabat wreszcie ma swoją szkołę i przedszkole. W poniedziałek w nowej podstawówce przy ul. Zaruby pojawią się pierwsi uczniowie. Placówka została zbudowana w 18 miesięcy.

  W 2017 roku projekt szkoły i przedszkola wybrano w konkursie dla architektów - pierwszym w Warszawie. Wygrała koncepcja stołecznej Pracowni Projektowej OOA Macieja Siudy. Przewidywała minimalistyczny, surowy budynek z zielonymi podwórkami i tarasami nawiązującymi do pobliskiego Lasu Kabackiego.

  Dwupiętrowe budynki są mocno zintegrowane z naturą. Są więc zielone dachy rekreacyjne dla uczniów, dwa place zabaw, w tym jeden na dachu parterowego skrzydła oraz przeszklone halle, z których widać Las Kabacki.

  - Chcieliśmy zaprojektować przestrzenie zachęcające do wyjścia na zewnątrz. Szkoła i przedszkole mają więc swoje zazielenione dziedzińce z przedłużeniem na dachy, gdzie można wejść i prowadzić zajęcia czy zabawy. Zależało nam, by była to szkoła otwarta, która odchodzi od standardowych budynków z długimi i cemnymi korytarzami na rzecz bardzo dużych doświetlonych pomieszczeń, by maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie - mówił projektant Maciej Siuda.

  Pierwsi uczniowie

  Główne wejście do szkoły zlokalizowano od ul. Zaruby, do przedszkola od strony ul. Iwanowa-Szajnowicza. Dojazd i parkingi dla obu instytucji zlokalizowano od strony północnej, od ul. Iwanowa-Szajnowicza.

  - Nowa szkoła zapewni komfort nauki uczniów, także w szkołach ościennych. A przeniesione tam przedszkole integracyjne będzie miało bogatą ofertę zajęć dla dzieci ze specjalnymi potrzebami - mówi burmistrz Robert Kempa.

  W poniedziałek w szkole pojawią się pierwsi uczniowie. Od siódmej będzie działać świetlica, a godzinę później w przestronnych i dobrze oświetlonych wielkimi oknami, rozpoczną się lekcje w dwóch klasach pierwszych. Z kolei w nowym przedszkolu pojawią się grupy z przedszkola nr 349 przy Teligi.

  Jak informuje ratusz przeniesienie do zespołu przy Zaruby przedszkola intergracyjnego pozwoli na zaadaptowanie wolnej przestrzeni w budynku przy ul. Teligi dla przedszkola specjalnego.

  Długa i kręta droga

  Pierwszy na Kabatach wschodnich kompleks oświatowy to ostatni etap rozbudowy sieci szkół i przedszkoli na Ursynowie. Osiedle to, jako jedyne, nie miało do tej pory swojej podstawówki, a tym bardziej publicznego przedszkola.

  Budowę obiektu planowano od dwóch dziesięcioleci. Najpierw na przeszkodzie stanęły sądowe batalie właścicieli gruntów, które planem miejscowym zakwalifikowano pod oświatę. Później toczyły się rozmowy z deweloperem, który przejął większość gruntów, w sprawie zamiany działek z miastem. Na powaźnie podjął je dopiero burmistrz Robert Kempa, który po ich zakończeniu (miasto przekazało deweloperowi w zamian działkę na Woli) przekonał ratusz do zagwarantowania pieniędzy na inwestycję oraz ogłoszenia konkursu architektonicznego.

  Budowa ruszyła w czerwcu 2019 roku i miała potrwać do września następnego roku, ale plany te pokrzyżowała epidemia koronawirusa oraz problemy z podłączeniami energetycznymi. Ostatecznie, budowę zakończono w październiku 2020 roku. Kosztowała ponad 46 milionów złotych. Na sąsiedniej działce, również odzyskanej od dewelopera, trwa budowa boiska dla nowej szkoły.

  ZOBACZ JAK WYGLĄDA NOWA SZKOŁA I PRZEDSZKOLE:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 46

  • 28
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 11
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~live 5 2 miesiące temu

   Zapomniano o tym, jak ciężko wyjechać z ul .Zaruby w Wąwozową w normalnych warunkach, przy jednej szkole, a co dopiero przy dwóch.. Powinna zostać zmieniona organizacja ruchu.. ale o tym nie pomyślał żaden mądry;))))

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mieszkaniec Zaruby 9 4 3 miesiące temuocena: 46% 

   Oprócz zachwytów są też uwagi: -wybudowano 5-7 miejsc postojowych ale autor nie pisze, że zlikwidowano ok. 30 stanowisk wzdłuż Zaruby, gdzie stawały samochody rodziców szkoły prowadzonej przez siostry zakonne. Ciekawe, gdzie teraz będą stawały te samochody i dodatkowe rodziców z nowej szkoły. - ul. Szajnowicza na zach. od Zaruby została zniszczona przez ciężki sprzęt podczas budowy i przeorana przez wiele przyłączy. Teraz po deszczu są kałuże i błoto. Na trawnikach ślady po licznych przekopach. - wyjazd z Szajnowicza na Zaruby był utwardzony a teraz po ubitym tłuczniu. Po deszczu na kołach rozwozimy błoto do garażu.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aster 3 3 miesiące temuocena: 100% 

   patrze z zazdroscia jak sobie przypomne moja szkole podstawowa z poczatku lat 90

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kamilu 2 3 miesiące temuocena: 44% 

   Mega!!!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~U 1 3 miesiące temuocena: 45% 

   Po co szkola jak jest koronawirus? Taki home ofice mialbyc swietny tonmoze i zdalne nauczanie z nami zostanie.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3509 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021