REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 listopada 2020, 15:59

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Z długami boryka się coraz więcej osób. Problem dotyka nie tylko samych zadłużonych, ale bardzo często ich bliższą, a nawet dalszą rodzinę. Zastanawiasz się, jak wygląda dziedziczenie długu w praktyce i w jaki sposób się przed tym ochronić? Poznaj wskazówki, dzięki którym unikniesz niechcianego obciążenia.

  Czym jest dziedziczenie długu?

  Aby zrozumieć, skąd w ogóle bierze się dziedziczenie długu, warto sobie uświadomić, że wszelkie zobowiązania finansowe stanowią składnik majątku. To pasywa, a więc obciążenia dotyczące na danej osobie. Zgodnie z polskim prawem, kiedy ktoś umiera, jego majątek podlega dziedziczeniu. Nie dotyczy to wyłącznie tzw. aktywów, a więc np. pozostawionego przez spadkodawcę mieszkania, gotówki czy kosztowności. Spadkobiercy dziedziczą wszystko, co pozostawił krewny: zarówno dobra materialne, jak i zobowiązania.

  Kto dziedziczy długi i w jakiej kolejności?

  Kodeks Cywilny precyzyjnie wskazuje to, jak wygląda dziedziczenie ustawowe. Zgodnie z przepisami, jeśli zmarły nie pozostawił testamentu, obowiązuje kolejność dziedziczenia odnosząca się do stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą.

  I tak:

  • w pierwszej kolejności prawo do dziedziczenia majątku przysługuje małżonkowi zmarłego oraz jego dzieciom w równych częściach, przy czym małżonek nie może otrzymać mniej niż ¼ spadku;
  • w drugiej kolejności – jeżeli np. dzieci zmarłego nie żyją (lub zrzekną się spadku, o czym więcej za chwilę), prawo do dziedziczenia przechodzi na wnuki i prawnuki spadkodawcy;
  • jeżeli osoba zmarła nie pozostawiła po sobie dzieci, prawo do majątku przysługuje małżonkowi i rodzicom lub – jeśli rodzice nie żyją – rodzeństwu spadkodawcy;
  • jeżeli nie ma osób uprawnionych do dziedziczenia w tych grupach, majątek przypada dziadkom zmarłego i ich zstępnym;
  • w następnej kolejności prawo do dziedziczenia przechodzi na pasierbów zmarłego.

  Jeżeli nie istnieje spadkobierca z żadnej z tych grup, majątek zmarłego przejmuje gmina ostatniego miejsca zamieszkania lub Skarb Państwa.

  Warto pamiętać, że spadkobierca nie ma obowiązku przyjmowania spadku po osobie zmarłej. Jeżeli jednak chce go odrzucić, musi to zrobić na drodze prawnej – składając stosowne oświadczenie przed notariuszem lub sądem.

  Możliwe jest także przyjęcie spadku:

  • na wprost – oznacza to odpowiedzialność własnym majątkiem za wszystkie długi, które wchodzą w skład masy spadkowej, bez względu na to, jak bardzo ich wysokość przekracza wartość odziedziczonych aktywów;
  • z dobrodziejstwem inwentarza – wówczas spadkobierca odpowiada za długi zmarłego tylko do wysokości pozostawionego przez niego aktywów.

  Nie pozostawiaj długów rodzinie. Zobacz, jak z nich wyjść

  Spadkobierca może odrzucić spadek, jeśli obawia się, że nie będzie w stanie spłacić długów po krewnym. Jednak taka decyzja może niejednokrotnie oznaczać utratę wartościowego majątku, np. mieszkania czy innych nieruchomości. Dlatego, jeśli sam jesteś osobą zmagającą się z długami, zadbaj o to, aby nie obciążały one Twoich najbliższych.

  Masz problem ze spłatą zobowiązań, ponieważ sytuacja finansowa nie pozwala Ci na ich jednorazowe uregulowanie? Jeżeli tak, zgłoś się po pomoc. Uzyskasz ją np. w obsługującej Cię firmie windykacyjnej, takiej jak np. Ultimo. Wspólnie ze specjalistami uzgodnisz dogodną wysokość raty – może wynieść nawet tylko kilkadziesiąt złotych. To niewielkie obciążenie dla domowego budżetu, które mimo wszystko z każdym miesiącem zbliży Cię do wyjścia na finansową prostą. Pomoc uzyskać można również online. Duże firmy windykacyjne udostępniają swoim Klientowi specjalne portale obsługi zadłużenia, gdzie można skorzystać z ofert spłaty długu w niskich ratach.

  W efekcie nie pozostawisz krewnym długów, a oni będą mogli bez obaw przyjąć spadek.

  Artykuł załadowany: 0.2294 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021